Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lista zawodów regulowanych. Środowiska protestują

0
Podziel się:

Przedstawiciele zawodów regulowanych ostro krytykują listę Jarosława Gowina. Przedstawia ona 49 profesji, które mają być uwolnione.

Lista zawodów regulowanych. Środowiska protestują
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przedstawiciele zawodów regulowanych ostrzegają przed znacznym pogorszeniem jakości usług, a nawet niebezpieczeństwem dla konsumentów. Jako pierwsi głos podnieśli piloci wycieczek oraz specjaliści od nieruchomości.

Na zdjęciu Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości

W przypadku pilotów wycieczek oraz przewodników turystycznych miejskich i terenowych zaproponowana w sobotę przez Ministerstwo Sprawiedliwości deregulacja ma polegać na zniesieniu wymogu ukończenia szkolenia oraz zdania egzaminu końcowego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m206407.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa;deregulacyjna;gowin;chce;uwolnic;49;zawodow,139,0,1038475.html) *"Ten projekt to ściema polityczna". Chcą uwolnić 49 zawodów * W tym gronie znajdują się m.in. profesja taksówkarza, przewodnika turystycznego czy pośrednika nieruchomości. Poznaj resztę.

_ - Przewodnicy turystyczni powinni być kompetentni, bo inaczej nie ma to sensu. Po co wycieczkę ma oprowadzać po mieście lub jakimś terenie ktoś, kto nic albo niewiele o nim wie? Może powinniśmy też dopuścić do tego, żeby wycieczki zagraniczne oprowadzała osoba, która nie zna języków obcych. To grozi kompromitacją i obniżeniem jakości usług _ - powiedział wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Józef Ratajski.

Dodał, że niepokojące jest także umieszczenie na liście zawodów przeznaczonych do deregulacji przewodników turystycznych górskich i przewodników górskich międzynarodowych. W przypadku tych pierwszych deregulacja ma polegać na zniesieniu wymogu wyższego wykształcenia.

W przypadku przewodników górskich międzynarodowych zniesiony ma być także wymóg ukończenia kursu i zdania egzaminu oraz przedstawiania zaświadczeń. Wystarczyć ma międzynarodowy uznawany w Polsce certyfikat UIAGM.

Brak licencji jest niebezpiecznyPośrednicy w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości znaleźli się na ogłoszonej w sobotę przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina _ Liście zawodów przeznaczonych do deregulacji w pierwszej transzy _. Oznacza to likwidację od lat istniejących i uregulowanych prawnie licencji zawodowych pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości.

Zdaniem pośredników i zarządców koszty społeczne i gospodarcze likwidacji licencji będą dotkliwe. Rzeczniczka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Olimpia Bronowicka podkreśla, że aktualnie licencja pośrednika i zarządcy nieruchomości potwierdza posiadanie wykształcenia kierunkowego umożliwiającego wykonywanie tych zawodów.

_ - Jest to przede wszystkim informacja dla klientów, że powierzają swój majątek wykształconemu specjaliście _ - powiedziała. Dodała, że od 2008 r. nie ma egzaminów na uzyskanie licencji pośrednika i zarządcy, gdyż do ich otrzymania wystarcza ukończenie studiów kierunkowych lub podyplomowych oraz odbycie sześciomiesięcznej praktyki.

Tomasz Błeszyński z Federacji-Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości podkreśla, że deregulacja dotyczy dziesiątek tysięcy firm i specjalistów działających na rynku od wielu lat.

_ - Chodzi o koszty, jakie ponieśli oni na otrzymanie licencji oraz koszty uczelni inwestujących w zaplecze, aby kształcić studentów w tych zawodach _ - powiedział Błeszyński.

Dodał, że licencje zawodowe stały się synonimem profesjonalizmu i bezpieczeństwa obrotu i zarządzania nieruchomościami, gdyż licencjonowani specjaliści wielokrotnie uchronili i chronią swoich klientów przed utratą majątku.

_ - Rząd zamierza licencje zlikwidować, by do wykonywania tych czynności dopuścić osoby przypadkowe, bez wymaganego przygotowania i zweryfikowanych umiejętności zawodowych. Doprowadzi do pogorszenia jakości świadczonych usług grożącemu bezpieczeństwu obywateli _ - ostrzega Błeszyński.

Podobnego zdania jest wiceprezydent Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości Marek Majchrzak._ - Dla iluzorycznych korzyści wprowadza się rozwiązania, które mogą przynieść ogromne szkody. Dopuszczenie do zarządzania budynkami niekompetentnych ludzi grozi dekapitalizacją budynków, która może nawet oznaczać niebezpieczeństwo dla mieszkańców, bo przez zaniedbania dochodzi do wypadków, a na pewno oznacza obniżenie jakości usług _ - powiedział Majchrzak.

Czytaj więcej o kontrowersyjnych ustawach w Money.pl
Będzie więcej pracy i niższe ceny? Szykują ustawę Według ministra sprawiedliwości obecne prawo ogranicza rynek pracy i sprzyja rozdęciu administracji.
100 dni rządu. Donald Tusk zapowiedział orędzie, a w nim... Premier nie odpuszcza, maraton z ministrami trwa. Zobacz kto już jest po dywaniku u premiera.
To wywróci koalicję? PSL przeciw Gowinowi Nie ma porozumienia między klubem PSL a ministrem sprawiedliwości, w sprawie reorganizacji sądów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)