Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Która partia w dół? Która w górę? Sprawdź

0
Podziel się:

Sondaż: gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, do Sejmu dostałoby się pięć ugrupowań.

Która partia w dół? Która w górę? Sprawdź
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów - 29 proc. uzyskałaby PO; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 23-procentowym poparciem - wynika ze styczniowego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: SLD, RP i PSL.

Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymałby 10 proc. głosów, Ruch Palikota - 7 proc., a PSL - 6 proc. poparcia.

Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska z 4 proc. głosów oraz Polska Jest Najważniejsza z 2-procentowym poparciem.

W porównaniu z grudniem poparcie dla PO spadło o 5 punktów proc., z kolei poparcie dla PiS zmniejszyło się o 3 punkty proc.

Poparcie dla SLD wzrosło od grudnia o 3 pkt proc., a dla Ruchu Palikota o 1 pkt proc. Natomiast PSL uzyskało wynik o 1 pkt proc. gorszy niż w grudniu.

Solidarna Polska poprawiła swoje notowania o 2 pkt proc., a Polska jest Najważniejsza o 1 pkt proc.

Wśród ogółu osób deklarujących zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych 17 proc. nie było przekonanych, której z partii udzielić poparcia.

Jeśli uzyskane wyniki poparcia dla partii zaprezentować w analogiczny sposób, w jaki dowiadujemy się o wynikach wyborów (to znaczy wyłączając z podstawy procentowania osoby niezdecydowane jak głosować), to dowiedzielibyśmy się, że do parlamentu weszłoby pięć partii: PO z 35 proc. głosów, PiS - z 28 proc., SLD - z 12 proc. oraz Ruch Palikota i PSL - po 8 proc. głosów.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno wzięłoby w nich udział 24 proc. Polaków, dodatkowo 30 proc. z wahaniem mówiło, że raczej poszłoby do urn. Do głosowania nie wybierało się: raczej 16 proc. respondentów, a na pewno nie - 21 proc. Swojego udziału wyborach nie było pewnych 9 proc. badanych.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska zrealizowano w dniach 11-14 stycznia na reprezentatywnej, losowej 971-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk odrabia straty? Oto nowy sondaż CBOS: W porównaniu z grudniem o 9 punktów procentowych przybyło osób deklarujących obojętność wobec rządu. Jednocześnie zmalał odsetek...
Bardzo złe wyniki Ruchu Palikota. Dlaczego? Nie tylko partii Janusza Palikota źle się wiedzie. Kto jeszcze nie dostałby się do Sejmu, gdyby wybory odbyły się w styczniu?
Polacy to pesymiści. Źle oceniamy nawet... Przeciwnego zdania było zaledwie 34 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)