Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto ma obligacje, musi się spieszyć

0
Podziel się:

16 października ulegną przedawnieniu roszczenia posiadaczy przedwojennych obligacji.

Kto ma obligacje, musi się spieszyć
(Tomasz Gzell/PAP)

Posiadacze przedwojennych obligacji mogą tylko do 16 października tego roku składać do sądów wnioski wzywające Skarb Państwa do ugody w sprawie wypłaty rekompensat.

Dzięki tej akcji procesowej unikną przedawnienia swoich roszczeń.

Taką możliwość otworzył im wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 kwietnia 2007 r. (sygn. 49/05). Trybunał odroczył jednak termin wejścia w życie orzeczenia. Ma to umożliwić ustawodawcy ustanowienie przepisów porządkujących sytuację posiadaczy przedwojennych obligacji.

Posiadacze obligacji powinni domagać się we wniosku zawarcia z nimi ugody, na mocy której SP zapłaci im kwotę odpowiadającą rzeczywistej wartości obligacji. W ten sposób przerwą bieg przedawnienia, co umożliwi im później skierowanie pozwu o zapłatę bez obawy, że SP podniesie zarzut przedawnienia.

Ale ze złożeniem wniosku należy się spieszyć, po 16 października 2007 roszczenia ulegną przedawnieniu.

_ W ostatnich 17 latach właściciele przedwojennych obligacji wiele razy wkraczali na drogę sądową, domagając się wykupienia papierów, ale generalnie przegrywali. Jeśli nawet sąd przyznawał im rację, nie uznawał np. przedawnienia, to i tak z powodu denominacji (dawnej wymiany pieniędzy) kwota, jaka wchodziła w rachubę, była symboliczna. _

Tak było w sprawie Wiktora Z. z Wybrzeża. Minister finansów (Skarb Państwa) powołał się na przedawnienie, ale warszawski Sąd Apelacyjny zakwalifikował to jako nadużycie prawa (sygn. IACa1291/03). Nie zasądził jednak żadnej kwoty, gdyż powojenne i wciąż obowiązujące przepisy dotyczące tego rodzaju rozliczeń pozwalały na zasądzenie powodowi zaledwie półtora złotego. A ten domagał się kilku milionów złotych.

Sąd Apelacyjny uznał, że lepiej będzie oddalić jego roszczenie. Dzięki temu w późniejszym procesie nie spotka się z zarzutem, że jego sprawa została już osądzona (szerzej: "Zasądzić złotego byłoby krzywdą", g"Rz" z 19 marca 2004 r.).

We wspomnianym wyroku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ograniczające waloryzację zobowiązań pieniężnych państwa do tych, które powstały po 30 października 1950 r., są niekonstytucyjne.

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)