Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto chce zalegalizować pobyt w Polsce?

0
Podziel się:

W ciągu pierwszych dni obowiązywania abolicji dla cudzoziemców Urząd do
Spraw Cudzoziemców zarejestrował 441 wniosków od osób chcących zalegalizować pobyt w Polsce.

Kto chce zalegalizować pobyt w Polsce?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W ciągu pierwszych dni obowiązywania abolicji dla cudzoziemców Urząd do Spraw Cudzoziemców zarejestrował 441 wniosków od osób chcących zalegalizować pobyt w Polsce. Najwięcej wniosków wpłynęło w województwie mazowieckim, żadnego nie ma w opolskim.

Dotychczas abolicję w Polsce przeprowadzono dwukrotnie, w 2003 r. i 2007 r. Obecna cieszy się większym zainteresowaniem niż poprzednie, kryteria są bowiem łagodniejsze. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, dysponuje się środkami na utrzymanie, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę.

W 2003 z abolicji najliczniej skorzystali Wietnamczycy i Ormianie, w 2007 r. - Wietnamczycy. Obecnie najwięcej wniosków wpływa od obywateli Ukrainy (132), Wietnamu (122) i Armenii (77). Mniej składają obywatele Rosji (21), Nigerii (14), Białorusi (13) i Chin (12). Jest też po kilka wniosków od obywateli Tunezji, Egiptu, Maroka i Pakistanu.

_ - Korzyści z zalegalizowania pobytu będą czerpać zarówno cudzoziemcy, jak i państwo polskie, z punktu widzenia którego opłacalnym jest wyjście cudzoziemców z szarej strefy, rozpoczęcie legalnej pracy, odprowadzanie podatków i składek, co w pełni legitymuje do korzystania z uprawnień społecznych wynikających z tego faktu _ - powiedział szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala.

Najwięcej - około 75 proc. wniosków - wpłynęło do wojewody mazowieckiego: jest ich ok. 500, zarejestrowano 304. Różnica wynika z tego, że wnioski przyjmowane są od cudzoziemców na bieżąco, dopiero później wprowadzane są do systemu, czasem z kilkugodzinnym opóźnieniem. Najwięcej, bo aż dwie trzecie wniosków, złożyli Ukraińcy i Wietnamczycy. W 2007 r. na Mazowszu abolicją objęto blisko 1,3 tys. cudzoziemców, zaś w 2003 r. - ponad 1 tys., głównie Wietnamczyków.

1 stycznia weszła w życie ustawa abolicyjna. O legalizację pobytu mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r.

Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy. Wnioski w tej sprawie składa się w urzędach wojewódzkich, do końca czerwca.

Szczegółowe informacje na temat abolicji dla cudzoziemców - po polsku, angielsku, rosyjsku i wietnamsku - podane są na stronie www.abolicja.gov.pl. Urząd ds. Cudzoziemców uruchomił też specjalny telefon: 22 60 175 25.

Czytaj więcej o abolicji dla cudzoziemców
Przyjeżdża ich coraz więcej. Dostaną amnestię Od 2012 r. cudzoziemcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 r. będą mogli zalegalizować swój pobyt.
Mogą legalnie zamieszkać. Czas do czerwca Zostaną objęci nią ci, którzy przebywają w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 r.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)