Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty we frankach. Kopacz odpowiada Dudzie w sprawie frankowiczów

0
Podziel się:

Zdaniem premier należy obciążyć tych, którzy podtykali ludziom umowy.

Kredyty we frankach. Kopacz odpowiada Dudzie w sprawie frankowiczów
(KPRM / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Premier Ewa Kopacz uważa, że państwo powinno wziąć odpowiedzialność za rozstrzygnięcia, które pozwolą frankowiczom rzetelnie spłacać kredyty, nie rujnując ich życia.

Zdaniem premier należy obciążyć tych, którzy podtykali ludziom umowy, w których nie do końca było jasne, że w takiej sytuacji oni wezmą odpowiedzialność.

- Nie można obciążać tych, którzy wzięli kredyty we frankach, a państwo powinno wziąć odpowiedzialność za takie rozstrzygnięcia, które pozwolą tym ludziom rzetelnie spłacać, nie rujnując ich życia, poprzez raty, które są ponad ich miary - powiedziała, odnoszącąc się w Sejmie do piątkowej propozycji kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy.

Duda uważa, że należy przewalutować kredyty we frankach, tak, aby były spłacane po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Duda w piątek w Senacie spotkał się z przedstawicielami osób, które czują się poszkodowane przez banki, m.in. frankowiczami.

- To, co może dzisiaj obiecywać Andrzej Duda bez brania odpowiedzialności, nie powinno być traktowane jako poważna oferta. Jeśli ktoś jest przy władzy, składa taką ofertę, bierze za nią odpowiedzialność - powiedziała Kopacz.

- Minister finansów jest na etapie przygotowywania rozporządzenia, myślę, że spotyka się z państwem. Mówi, że rząd nie ziewa w tej sprawie, że rząd cały czas pracuje. Nie chcemy obciążać ludzi, którzy brali kredyty we frankach. My chcemy za tę sytuację obciążyć tych, którzy podtykali ludziom umowy, w których nie do końca było jasne, że w takiej sytuacji oni wezmą odpowiedzialność - podkreśliła Kopacz.

Propozycja Związków Banków Polskich

W połowie marca ZBP zaproponował m.in. utworzenie dwóch funduszy - dla osób, które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej oraz dla frankowiczów, na wypadek gwałtownego wzrostu kursu tej waluty, a także wprowadzenie możliwości zmiany zabezpieczenia kredytów hipotecznych.

Propozycje Związku to pokłosie styczniowego "czarnego czwartku", gdy po gwałtownym wzroście kursu franka problem frankowiczów stał się istotny politycznie i społecznie.

Według prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza bankowcy, opracowując swoją koncepcję, brali pod uwagę to, co wydarzyło się na rynku kredytowym po decyzji SNB z 15 stycznia, stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej i prezesa NBP, opinie prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także premier Ewy Kopacz, wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz głosy w dyskusji, jakie pojawiły się po przedstawieniu koncepcji przewalutowania kredytów frankowych przez przewodniczącego KNF.

Czytaj więcej w Money.pl
Parabanki już mogą zacząć się bać Po dwóch latach mozolnych prac rząd jest bardzo blisko przyjęcia tak zwanej ustawy antyparabankowej.
Poradnik kredytobiorcy. To warto wiedzieć zanim weźmiesz kredyt Sprawdź koszt, przeczytaj umowę, wyjaśnij wątpliwości - trzy podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy.
Eksperci ostrzegają przed nową bańką w USA Wraz z szybko rosnącą sprzedażą aut, masowo udzielane są na nie kredyty dla osób o niskiej zdolności kredytowej.
Ekspert: Wiosną warto uporządkować finanse Przy okazji wiosennych porządków warto uporządkować swoje finanse - zachęcają eksperci. To ważne, bo wiele badań pokazuje, że wiedza ekonomiczna Polaków jest daleka od ideału.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)