Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krajowy Rejestr Sądowy. Będą zmiany

0
Podziel się:

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym określającą szczegółowe zasady wykreślania z KRS i unormowania dyscyplinujące podmioty do niego wpisane.

Krajowy Rejestr Sądowy. Będą zmiany
(Iurii Sokolov - Fotolia.com)

Poselski projekt zmian wniósł klub Platformy Obywatelskiej. Zmiany mają zapewnić większą zgodność zapisów rejestru z rzeczywistym funkcjonowaniem firm i instytucji do niego wpisanych. Projekt zawiera też dokładne zasady przejmowania majątku wykreślonych z KRS podmiotów.

Za uchwaleniem takiej noweli było w piątek w Sejmie 437 posłów, nikt nie był przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

W ocenie autorów nowelizacji, zmiany w ustawie o KRS są niezbędne, by przede wszystkim uporządkować sprawy tzw. martwych spółek, albo spółek, które nie zostały przerejestrowane. Resort sprawiedliwości szacuje, że nieprzerejestrowanych jest 100 tys. spółek oraz 60-80 tys. stowarzyszeń i organizacji społecznych i trzeba uregulować przepisy o zasadach postępowania z tymi podmiotami.

Przepisy dotyczące ich wykreślania przewidują termin na podjęcie wobec nich uproszczonej likwidacji: sąd rejestrowy dopiero pół roku od wejścia w życie ustawy będzie mógł wszcząć postępowanie w sprawie spółek, które m.in. przez poprzednie dwa lata nie złożyły sprawozdań finansowych.

Zmieniane przepisy zawierają też zasady wzywania organów spółki lub innych podmiotów - członków zarządu do złożenia obowiązkowych dokumentów. Na przekazanie ich członkowie zarządu będą mieli 7 dni, a jeśli go nie dopełnią, nałożona zostanie na nich grzywna; może ona zostać ponowiona po kolejnym wezwaniu.

Według resortu sprawiedliwości w praktyce nakładane grzywny wzywające do uzupełnienia dokumentów wynoszą w granicach 2-5 tys. zł dla każdego z członków zarządu. Górna granica jednej grzywny to 10 tys. zł.

W przeprowadzanej w czasie posiedzenia komisji wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń poparł projekt nowelizacji. Jak mówił, mija 13 lat od wprowadzenia przepisów o obowiązku przerejestrowania się do KRS-u wszystkich podmiotów gospodarczych. _ I tego obowiązku do tej pory nie wykonaliśmy. O czym to świadczy? Jakie to jest państwo? _ - przekonywał do zmian Kozdroń.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Radiolodzy. Sejm zdecydował o ich pracy Sejm odrzucił przygotowany przez posłów PiS projekt noweli, który zakładał przywrócenie skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, m.in. radiologom. Od lipca zamiast 5 godzin, pracują oni 7 godzin 35 minut dziennie.
Ratownictwo medyczne. Sejm zatwierdził zmianę Przesunięcie o trzy lata - do 2018 r. - obowiązku rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej przez część lekarzy jeżdżących w specjalistycznych karetkach - przewiduje nowelizacja Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, którą uchwalił Sejm.
Sejm zdecydował o ustawie okołobudżetowej Prace nad projektem ustawy okołobudżetowej będą kontynuowane - to efekt głosowania w Sejmie przeciwko wnioskowi o odrzucenie dokumentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)