Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja na Słowacji. Sąd zgodził się na dalszą publikację akt "Goryl"

0
Podziel się:

Słowacki wymiar sprawiedliwości zezwolił na dalsze publikowanie w internecie akt Goryl, czyli transkrypcji podsłuchów służb specjalnych.

Korupcja na Słowacji. Sąd zgodził się na dalszą publikację akt "Goryl"
(misha.penkov/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Słowacki wymiar sprawiedliwości zezwolił na dalsze publikowanie w internecie akt _ Goryl _, czyli transkrypcji podsłuchów służb specjalnych, opisujących domniemane praktyki korupcyjne wśród polityków na Słowacji.

Akta w dużej mierze przyczyniły się do klęski słowackiej prawicy w marcowych wyborach parlamentarnych. Usunięcia kopii zapisów z 13 serwisów internetowych domagał się współwłaściciel słowacko-czeskiej grupy inwestycyjnej Penta, Jaroslav Haszczak. Jak informuje słowacki dziennik _ Hospodarske noviny _, sąd postanowił jednak, że akta, przedstawiające korumpowanie polityków na Słowacji przez Pentę oraz przenikanie się świata biznesu i polityki, nie znikną z internetu.

Sąd co prawda nie potwierdził prawdziwości dokumentów, ale podkreślił, że nie można zabronić poddania ich krytyce przez opinię publiczną - napisały _ Hospodarske noviny _. Wymiar sprawiedliwości nie informował jeszcze o szczegółach swych decyzji, gdyż w pierwszej kolejności musi ona zostać przedstawiona stronom sporu.

Akta _ Goryl _ (słow. Gorila), których autorstwo przypisuje się słowackim cywilnym służbom wywiadowczym SIS, relacjonują m.in. spotkania Haszczaka z wpływowymi politykami na Słowacji. Dokumenty pojawiły się w słowackim internecie na przełomie 2011 i 2012 roku, w trakcie trwającej w kraju kampanii wyborczej.

Ujawnione zapisy obnażały korumpowanie przez Pentę zarówno polityków z czasów drugiego rządu Mikulasza Dzurindy (2002-2006), do niedawna szefa dyplomacji w centroprawicowym rządzie Ivety Radiczovej, jak i późniejszego gabinetu Roberta Fico, obecnego premiera.

Penta - według akt _ Goryl _ - w latach 2005-2006 w zamian za wysokie łapówki miała uzyskać wpływ na prywatyzację i działanie niektórych przedsiębiorstw.

Zarówno Penta, jak i wymienieni w aktach politycy zaprzeczają, aby działali wbrew prawu. Haszczak domagał się usunięcia akt z internetu pod pretekstem działania na szkodę jego dobrego imienia.

_ - Sąd okręgowy odrzucił propozycję wprowadzenia środków zaradczych _ - skomentował decyzję sędziów rzecznik Penty, Martin Danko.

Aferę _ Goryl _ nagłośnił mieszkający w Bratysławie kanadyjski dziennikarz śledczy Tom Nicholson. Jeszcze przed wyborami szykował wydanie książki na temat akt i przenikania się na Słowacji biznesu z polityką, ale na wniosek Penty publikację wstrzymał sąd. Nicholson czeka na rozpatrzenie apelacji w tej sprawie.

O korupcji czytaj więcej w Money.pl
Wybory u naszych sąsiadów w cieniu goryla Zdaniem obserwatorów, frekwencja może być najniższa w historii.
"Goryl" wyprowadził Słowaków na ulice Tysiące Słowaków wyszły na ulice największych miast kraju, aby zaprotestować przeciw korupcji w polityce.
Biznesmeni oszukują na potęgę. Dlaczego? Nieetyczne praktyki w biznesie, takie jak łamanie prawa czy korupcja, są coraz szerzej akceptowane.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)