_ Do końca roku ma zakończyć się ocena skutków związania się przez Polskę protokołem, który wyposaża Komitet Praw Dziecka ONZ w mechanizm rozpoznawania indywidualnych przypadków naruszenia praw dziecka _ - powiedziała w Sejmie wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.
Seredyn odpowiadała na pytanie posłanki Magdaleny Kochan (PO) o postęp prac nad ratyfikacją III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka. Posłanka podkreśliła, że Polska była inicjatorem zarówno samej Konwencji, jak i III Protokołu Fakultatywnego, zatem na naszym kraju ciąży specjalny obowiązek _ pielęgnowania i stałego urzeczywistniania postanowień Konwencji _.
Wiceminister pracy i polityki społecznej poinformowała, że nadal trwają prace, których celem jest opracowanie wniosku ratyfikacyjnego. Wyjaśniła, że chodzi o określenie skutków prawnych, społecznych i finansowych związania się tym protokołem, czego wymaga ustawa o umowach międzynarodowych. _ Przewiduje się, że zakończenie tych prac nastąpi do końca tego roku _ - dodała.
Zaznaczyła, że kolejnym etapem prac, jeszcze przed opracowaniem wniosku ratyfikacyjnego, będzie analiza dotychczasowych orzeczeń Komitetu Praw Dziecka, wydawanych w ramach procedury składania zawiadomień.
Jak wyjaśniła, w przypadku uzgodnienia, że ratyfikacja jest możliwa, opracowany zostanie wniosek ratyfikacyjny, który zostanie przedłożony Radzie Ministrów. Ta podejmie następnie decyzję, czy wniosek przedłożyć Sejmowi. Jeśli tak się stanie, a Sejm wyrazi zgodę na ratyfikację, akt będzie musiał zostać podpisany przez prezydenta.
Konwencja o prawach dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka; podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie - z wyjątkiem Somalii i USA - ją ratyfikowały.
Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r. Pomimo że była inicjatorem jej uchwalenia i zaproponowała jej pierwotny projekt, ratyfikowała ją z dwoma zastrzeżeniami; zostały one wycofane w 2012 r.
Do konwencji uchwalono trzy protokoły fakultatywne. Pierwszy dotyczy udziału dzieci w wojnach i konfliktach zbrojnych; drugi - handlu dziećmi, prostytucji nieletnich, wykorzystywania dzieci do pornografii. Trzeci, który Polska podpisała we wrześniu 2013 r., dotyczy rozpoznawania skarg indywidualnych, zbiorowych i międzypaństwowych. Na straży przestrzegania postanowień Konwencji stoi w Polsce Rzecznik Praw Dziecka.
Czytaj więcej w Money.pl