Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF radzi, jak uniknąć długu w spadku

0
Podziel się:

Najistotniejszą kwestią dla banku jest dochodzenie pozostawionej do dyspozycji kredytobiorcy kwoty kredytu.

KNF radzi, jak uniknąć długu w spadku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W przypadku śmierci osoby, której udzielono kredytu, najistotniejszą kwestią dla banku jest dochodzenie pozostawionej do dyspozycji kredytobiorcy kwoty kredytu.

Zgodnie z treścią art. 922 kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki wynikające z umowy kredytu przechodzą na spadkobierców. Na nich zatem ciąży obowiązek spłaty kredytu
zaciągniętego przez zmarłego kredytobiorcę - podkreślają eksperci Komisji Nadzoru Finansowego.

Kluczowe znaczenie dla spadkobiercy ma sposób przyjęcia spadku. - _ Spadek można przyjąć lub go odrzucić. Skutkiem odrzucenia spadku jest wyłączenie z dziedziczenia. Proste przyjęcie spadku spowoduje, że spadkobierca będzie ponosił _
_ odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczeń - _tłumaczy KNF.

Aby ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe, można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem, ale tylko do określonej kwoty, równej wartości czynnej spadku. Za długi spadkowe, które tę wartość przewyższają, spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności.

Jakie działania powinien podjąć spadkobierca kredytobiorcy? W ciągu sześciu miesięcy od momentu, w którym potencjalny spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do dziedziczenia - a więc z reguły od chwili, gdy dowiedział się o śmierci spadkodawcy - spadkobierca powinien złożyć oświadczenie, w sądzie lub u notariusza, o odrzuceniu spadku lub jego przyjęciu ze wskazaniem sposobu przyjęcia.

_ - Jeżeli spadkobierca nie złoży oświadczenia, że przyjmuje spadek i nie określi _
_ sposobu jego przyjęcia oraz, gdy w ciągu 6 miesięcy nie odrzuci spadku, to traktowany jest jak osoba przyjmująca spadek wprost i odpowiada za długi spadkowe bez ograniczeń - _podkreśla KNF.

Należy także pamiętać o jak najszybszym powiadomieniu banku o odziedziczeniu długu z tytułu kredytu udzielonego spadkodawcy i ustaleniu zasad dalszej spłaty kredytu przez spadkobierców.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t96200.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/deweloper;zadluzy;nowe;mieszkanie;banki;sie;boja,28,0,730908.html) Deweloper zadłuży nowe mieszkanie? Banki się boją Obawy budzi nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotekach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/25;mld;zl;niesplaconych;dlugow;wciaz;przybywa,190,0,727486.html) 25 mld zł niespłaconych długów. Wciąż przybywa Z raportu InfoDług wynika, że statystyczny dłużnik ma od 30 do 39 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t77991.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/radzimy;jak;sporzadzic;testament;notariusz;niekonieczny,232,0,696040.html) Radzimy jak sporządzić testament. Notariusz niekonieczny Sporządzenie testamentu jest bardzo proste. Wystarczy chwila wolnego czasu, kartka papieru i długopis. Radzimy o czym należy pamiętać przy jego spisywaniu.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)