Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jesteś ofiarą przemocy? W Portugalii wyleczą Cię za darmo

0
Podziel się:

Jak dotąd ofiary przemocy musiały przedstawiać w szpitalach zaświadczenie, że są płatnikami składek zdrowotnych, a także uiścić m.in. 108 euro za przyjęcie na odział.

Jesteś ofiarą przemocy? W Portugalii wyleczą Cię za darmo
(Bartosz Krupa/East News)

Portugalskie ministerstwo zdrowia wydało rozporządzenie nakazujące szpitalom publicznym bezpłatne leczenie ofiar przemocy. Nowe przepisy dotyczą osób zgłaszających się na ostry dyżur.

Dotychczas ofiary przemocy musiały przedstawiać w szpitalach zaświadczenie, że są płatnikami składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także uiścić 108 euro za przyjęcie na odział i pokryć tzw. opłaty manipulacyjne. Nowelizacja obejmuje ofiary napadów. Wcześniej zwolnienie z opłat mieli jedynie pacjenci, którzy odnieśli obrażenia w pracy, podczas podróży autem lub w trakcie zawodów sportowych.

Jak poinformowała Ana Silva z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lizbonie, warunkiem bezpłatnego leczenia ofiar trafiających na ostry dyżur do publicznych szpitali w Portugalii było wcześniej przedstawienie w rejestracji placówki dokumentu o regularnym uiszczaniu składek zdrowotnych oraz wskazanie osoby, bądź instytucji, która miałaby pokryć leczenie pacjenta, jako winna powstania obrażeń cielesnych.

_ - U osób nieubezpieczonych zwolnienie z opłat za leczenie mogło być realizowane po przedstawieniu zaświadczenia, że pacjent jest dzieckiem lub współmałżonkiem osoby odprowadzającej składki do ZUS _ - wyjaśniła Silva.

Inicjatorem nowelizacji przepisów jest podległy rządowi Urząd Regulacji ds. Zdrowia. Agenda zwróciła uwagę ministerstwu zdrowia na konieczność zmiany przepisów w związku z przypadkiem pacjentki z podlizbońskiego miasta Vila Franca de Xira, która była ofiarą napadu jesienią 2012 roku.

_ - Po zgłoszeniu się na ostry dyżur 70-letnia kobieta usłyszała od pracownika szpitala, że musi uiścić ponad 110 euro za leczenie ran odniesionych w wyniku napadu, gdyż prawo przewiduje, że powinien płacić za nie ze swojej składki ubezpieczeniowej winny odniesionych przez nią obrażeń, czyli w tym przypadku sprawca pobicia, którego nie ujęto. Zmieniła więc zeznania, by nie płacić wskazanej kwoty, czym utrudniła prowadzenie śledztwa _ - poinformował Urząd Regulacji ds. Zdrowia.

Rządowa agenda ujawniła, że podobnych przypadków jak ten z Vila Franca de Xira było więcej. Wielokrotnie pacjenci zmieniali zeznania utrudniając tym samym dochodzenie i ujęcie sprawców pobić.

_ - W sytuacji, gdy nie zostanie wskazana osoba, która przyczyniła się do spowodowania obrażeń publiczne szpitale są zobowiązane do przyjęcia poszkodowanych i udzielenia im bezpłatnego leczenia _ - przewidują nowe przepisy.

Zdaniem ekonomistów, nowelizacja przepisów w przypadku bezpłatnego leczenia ofiar przemocy odbiega od obranej w 2011 r. przez gabinet Pedra Passosa Coelho polityki oszczędnościowej w służbie zdrowia.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że zadłużenie publicznych szpitali w Portugalii przekracza ponad 2,5 mld euro. W latach 2011-2013 rząd spłacił ponad 1,9 mld ich długu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące wyniki badań CBOS. Zobacz System opieki zdrowotnej pozytywnie najczęściej oceniają ankietowani najmłodsi i najstarsi, badani gorzej wykształceni, uzyskujący najniższe dochody per capita, a także mieszkańcy mniejszych miejscowości.
Internetowe Konto Pacjenta skróci kolejki? E-skierowania uniemożliwi zapisanie się do kilku kolejek jednocześnie na podstawie jednego papierowego skierowania.
Niekompetentni lekarze na dyżurach _ - Rezydenci boją się, że z powodu braku odpowiedniego przygotowania, doprowadzą do błędu medycznego, który może skutkować śmiercią pacjenta - _przestrzegła prezes PPOZ dr Bożena Janicka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)