Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izba wytrzeźwień we Wrocławiu ma zostać zamknięta

0
Podziel się:

W 2011 roku jedna kobieta spaliła się tam żywcem. Jak tłumaczyli wtedy pracownicy - sama się podpaliła.

Izba wytrzeźwień we Wrocławiu ma zostać zamknięta
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W jej miejsce ma powstać ośrodek, który nie tylko zapewni opiekę osobom będącym pod wpływem alkoholu, ale także będzie pomagał im w walce z uzależnieniem.

Jak powiedział zastępca dyrektora departamentu ds. społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego Dominik Golema, władze miasta od dawna były niezadowolone z obecnej formy funkcjonowania izby, a pomysł na zmianę jej charakteru narodził się już kilka miesięcy temu.

_ - Uważamy, że nowa placówka powinna odejść od jedynie obecnie pełnionej funkcji czyli tzw. zatrzymania do wytrzeźwienia i przejść w kierunku zaproponowania szerszej i bardziej kompleksowej pomocy osobie nadużywającej alkoholu _ - mówił Golema.

Instytucja, która otrzymała roboczą nazwę Centrum Wsparcia i Interwencji Socjalnej, miałaby m.in. pomagać w uzyskaniu dokumentów dla bezdomnych oraz w otoczeniu opieką rodzin, która padły ofiarą przemocy domowej.

Projekt zakłada także, że funkcjonowaniem Centrum będzie zarządzała wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa. Ogłoszenie konkursu zaplanowano na 16 marca. _ - Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że w przypadku prowadzenia kuchni charytatywnych czy noclegowni organizacje pozarządowe sprawdzają się znakomicie, dlatego właśnie to im chcemy to zadanie przekazać _ - tłumaczył urzędnik. Proces likwidacji izby ma się rozpocząć w czerwcu i potrwać do końca sierpnia, ale uchwałę w tej sprawie muszą jeszcze przyjąć miejscy radni.

Golema zaznaczył, że samo zlikwidowanie izby bez pozostawienia alternatywnego rozwiązania, byłoby _ podrzuceniem problemu innym instytucjom np. szpitalom _. _ Zmusiło by to wrocławian korzystających z opieki medycznej do ustąpienia miejsca w kolejce na rzecz tych, którzy zamiast do izby wytrzeźwień trafili do szpitala. - Tego chcemy uniknąć _ - dodał.

Co roku do wrocławskiej Izby Wytrzeźwień trafia ok. 16 tys. osób. W 2010 r. zmarło w niej sześć osób. Placówka została skontrolowana przez Najwyższą Izbę Kontroli. Jej raport jest ciągle opracowywany.

Więcej o Wrocławiu czytaj w Money.pl
Toksykolodzy: rośnie liczba zatruć metanolem Tylko w Warszawie od początku roku z tego powodu zmarło tyle osób, co przez cały 2011 rok.
Piasecki: Nową atrakcją Wrocławia będzie lewy alkohol Prohibicja może dać Rafałowi Dutkiewiczowi fotel senatora.
Pierwsza miejska prohibicja. Zobacz gdzie Miasto wprowadza nocną prohibicję. Do września przyszłego roku nie będzie można kupić alkoholu po godzinie 21.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)