Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Islamiści w Iraku. John Kerry z wizytą w Bagdadzie

0
Podziel się:

Kerry wezwał rządzących w Iraku szyitów, aby przekazali więcej władzy politycznym oponentom w kraju ogarniętym sunnicką rebelią.

Islamiści w Iraku. John Kerry z wizytą w Bagdadzie
(AP/Fotolink/East News)

John Kerry spotkał się dziś z premierem Nurim al-Malikim. Kerry wezwał rządzących w Iraku szyitów, aby przekazali więcej władzy politycznym oponentom w kraju ogarniętym sunnicką rebelią.

Iracki premier zaznaczył po spotkaniu, że sytuacja w Iraku zagraża _ pokojowi w regionie i na świecie _. Spotkanie za zamkniętymi drzwiami Kerry'ego i Malikiego trwało ok. godziny i 40 minut. Nie oczekiwano przyjaznej atmosfery, w związku z sugestiami przedstawicieli USA, że premier Maliki powinien ustąpić, co byłoby pierwszym krokiem na drodze do uspokojenia nastrojów w kraju - pisze agencja AP.

Szef amerykańskiej dyplomacji udał się następnie na rozmowy z szefem MSZ Iraku Hosziarem Zebarim.

W niedzielę Kerry mówił, że Stany Zjednoczone nie będą decydować o kształcie władz w Bagdadzie, ale - jak dodał - Waszyngton zdaje sobie sprawę z poczucia niezadowolenia z rządów Malikiego wśród Kurdów, sunnitów, a nawet niektórych szyitów. Zaznaczył, że USA oczekują od Irakijczyków _ znalezienia przywództwa, które byłoby gotowe na włączanie (innych społeczności) i podział władzy _.

Maliki, który jest premierem od 2006 roku, jest oskarżany przez swoich przeciwników w kraju, a także coraz bardziej przez Waszyngton o to, że swoją _ wyznaniową _ polityką podsycił sunnicką rebelię w Iraku. Stany Zjednoczone zarzucają zdominowanemu przez szyitów rządowi Malikiego zaostrzenie przebiegu rebelii przez marginalizowanie umiarkowanych sunnitów, którzy walczyli kiedyś z Al-Kaidą, a teraz przystąpili do rewolty Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).

Islamistyczni sunniccy rebelianci przejęli w tym miesiącu kontrolę nad znacznymi obszarami północnego Iraku, deklarując zamiar obalenia rządu Malikiego. Radykalny ISIL opanował najpierw dwumilionowe miasto Mosul, a następnie położony bardziej na południe Tikrit i szereg innych miejscowości. Ofensywę ISIL wspierają działacze dawnej partii rządzącej Baas z czasów dyktatury Saddama Husajna i bojownicy plemienni.

ISIL, który walczy również ze wspieranym przez szyicki Iran reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, chce utworzyć na terenie Iraku i Syrii sunnicki kalifat, czyli państwo wyznaniowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Zagrożenie ze strony islamistów w Iraku może wzrosnąć - Będziemy czujni. Obecnie problem z ISIL polega na tym, żę destabilizują oni kraj - powiedział prezydent USA.
Chamenei przeciwko interwencji USA w Iraku Podkreślił, że mieszkańcy tego kraju mogą sami doprowadzić do końca obecnego konfliktu zbrojnego.
Islamiści zdobyli kolejne miasto. Graniczy z... Dżihadyści przejęli kontrolę nad miastem Rutba i posuwają się w kierunku strategicznej elektrowni wodnej - poinformowały dziś irackie władze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)