Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia dopuści aborcję pod pewnymi warunkami

0
Podziel się:

Decyzja jest następstwem wielkiego poruszenia irlandzkiej opinii przypadkiem 31-letniej Savity Halappanavar, która zmarła w 17. tygodniu ciąży w cztery dni po poronieniu, wskutek posocznicy.

Irlandia dopuści aborcję pod pewnymi warunkami
(AlmazUK/CC/Flickr)

Prawo, które dopuści ograniczony dostęp do aborcji, zostanie przyjęte w Irlandii - zapowiedział dziś rząd. Jak dodał, przepisy zapewnią _ jasność i pewność _ w procesie decydowania o dopuszczalności aborcji w przypadku istotnego zagrożenia dla życia kobiety.

Decyzja jest następstwem wielkiego poruszenia irlandzkiej opinii przypadkiem 31-letniej Savity Halappanavar, której kilkakrotnie odmówiono aborcji, mimo że przyjęto ją do szpitala z bólami, a testy wykazały, że płód umiera. Kobieta zmarła w 17. tygodniu ciąży w cztery dni po poronieniu, wskutek posocznicy.

Aborcja jest nielegalna w Irlandii od 1861 r., chyba że jest wynikiem interwencji lekarskiej mającej na celu ratowanie życia kobiety, w sytuacji _ realnego i istotnego zagrożenia dla jej życia _ (w odróżnieniu od zdrowia). Nigdy jednak nie wprowadzono w Irlandii szczegółowych przepisów umożliwiających lekarzom stwierdzenie, kiedy takie ryzyko zachodzi i jak je oceniać. Stąd przepis ten był martwy.

W 1992 roku w głośnej tzw. sprawie X irlandzki Sąd Najwyższy zawyrokował, że aborcja jest możliwa tylko w wypadku zagrożenia dla życia kobiety, w tym ryzyka samobójstwa. Sąd rozpatrywał wówczas przypadek 14-latki, która została zgwałcona, zaszła w ciążę i groziła odebraniem sobie życia. Dziewczynka usunęła ciążę w Wielkiej Brytanii.

Następstwem tej sprawy było przyznanie Irlandkom prawa do przerwania ciąży w innym kraju (w domyśle w Wielkiej Brytanii).

Kolejne rządy unikały wyjaśnienia, w jakich okolicznościach życie kobiety można uznać za zagrożone i dopuścić usunięcie ciąży. Kwestia aborcji budzi głębokie podziały polityczne i społeczne w Irlandii - przypomina portal BBC News. Minister zdrowia James Reilly przyznał w wtorek, że rząd świadom jest kontrowersji towarzyszących aborcji, zastrzegł zarazem, że _ ma obowiązek troski o bezpieczeństwo ciężarnych kobiet _.

Rząd oświadczył, że projekt ustawy, jaki zaproponuje, oraz rozporządzenia do niej będą mieścić się w ramach wyznaczonych przez artykuł konstytucji mówiący o prawie dzieci nienarodzonych do życia w takiej interpretacji, jaką przedłożył Sąd Najwyższy w _ sprawie X _.

_ - Ustawa powinna zapewnić jasność i pewność dotyczącą procesu decydowania o tym, kiedy usunięcie ciąży jest dopuszczalne, tj. kiedy zachodzi realne i istotne zagrożenie życia - ale nie zdrowia - kobiety _ - oświadczył rząd w komunikacie.

W Irlandii, gdzie przeważająca większość obywateli to katolicy, odbyło się kilka referendów dotyczących aborcji. W 1983 roku Irlandczycy uznali, że matka i dziecko poczęte mają równe prawo do życia.

W 2002 w referendum odrzucono propozycję zaostrzenia prawa ustawy antyaborcyjnej. Irlandczycy nie zgodzili się wówczas na poprawkę, która likwidowałaby możliwość odwoływania się do orzeczenia w _ sprawie X _ i oznaczałaby, że groźba popełnienia samobójstwa przez kobietę nie oznacza _ zagrożenia życia matki _.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej zabiegów przerywania ciąży W 2011 r. zarejestrowano 669 aborcji, o 28 więcej niż w 2010 r. Najwięcej - 620 zabiegów - przeprowadzono ze względu na upośledzenie płodu
Małym wcześniakom coraz łatwiej przeżyć Jak wskazują angielskie statystyki, dzieci urodzone przed 26. tygodniem ciąży mają coraz większe szanse na przeżycie.
Ciąża księżnej Cambridge nie zaskoczyła... historyków Analizując daty ślubów i narodzin dzieci w rodzinie królewskiej na przestrzeni ostatnich 100 lat naukowcy doszli do wniosku, że dziecko Wiliama i Kate przyjdzie na świat w sierpniu 2013 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)