Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irak: USA wysłały do kolejnych 300 żołnierzy, drony i śmigłowce

0
Podziel się:

Agencja Reutera zauważa, że pojawiły się spekulacje dotyczące ewentualnej zgody prezydenta USA Baracka Obamy na przeprowadzenia ataków lotniczych.

Irak: USA wysłały do kolejnych 300 żołnierzy, drony i śmigłowce
(US Air Force)

Rzecznik ministerstwa obrony w Waszyngtonie admirał John Kirby oświadczył, że w niedzielę do Bagdadu przybyło około 200 wojskowych, których celem jest ochrona amerykańskiej ambasady oraz miejscowego portu lotniczego. Dalszych 100 żołnierzy ma czuwać nad bezpieczeństwem i zapewniać wsparcie logistyczne.

Wcześniej USA wysłały do Iraku i sąsiednich krajów 300 doradców wojskowych, których zadaniem jest pomoc i wsparcie irackiej armii. Doradcy mogą wezwać na pomoc lotnictwo.

_ - Są to siły niezależne od siebie i oprócz zwiększenia ich o dalsze 300 osób prezydent zalecił ustanowienie dwóch połączonych centrów operacyjnych oraz przeprowadzenie analizy, w jaki sposób USA mogą wspomóc irackie siły bezpieczeństwa _ - wyjaśniał Kirby.

Agencja Reutera zauważa, że w związku ze podwyższeniem liczby amerykańskich żołnierzy w Iraku i trwającą ofensywą dżihadystów pojawiły się spekulacje dotyczące ewentualnej zgody prezydenta USA Baracka Obamy na przeprowadzenia ataków lotniczych.

Anonimowe źródło w ministerstwie obrony USA wykluczyło tę możliwość i zapewniło, że obecność amerykańskich żołnierzy ma na celu jedynie ochronę obywateli Stanów Zjednoczonych.

Walczące w Iraku i Syrii ugrupowania islamskich fundamentalistów na opanowanych przez siebie terenach ogłosiło w niedzielę utworzenie kalifatu, muzułmańskiego państwa religijnego. Wezwały muzułmanów całego globu do lojalności wobec swego lidera i podały, że kalifat będzie rozciągać się od Aleppo w północnej Syrii po Dijalę we wschodniej części Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja: USA powinny walczyć z terroryzmem Moskwa uchodzi za głównego sojusznika Syrii od początku konfliktu wewnętrznego w tym kraju.
Iran krytycznie o słowach Baracka Obamy Irański wiceminister oświadczył, że obecnie Stany Zjednoczone zamiast walczyć z terroryzmem i skoncentrować się na umacnianiu jedności narodowej Iraku, rządu i instytucji państwowych, podsycają w tym kraju podziały wyznaniowe.
Trzech samobójców wysadziło ładunki. Ranni Nie jest na razie jasne, dlaczego tak wielu wysokich rangą wojskowych przebywało w rejonie kontrolowanym w znacznej części przez sunnickich rebeliantów powiązanych z Al-Kaidą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)