Wyrokiem z 12 marca 2014 r. (sygn.akt: P 27/13) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 96 ust. 3 ustawy - Kodeks wykroczeń jest zgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz nie jest niezgodny z art. 42 ust. 1 Konstytucji.
Art. 96 ust. 3 Kodeksu wykroczeń stanowi, że karze grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.
Zgodnie z art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę czemu nie mógł zapobiec.
Przez niewskazanie rozumiemy zarówno udzielnie odpowiedzi negatywnej, czyli odmowę, brak udzielenia informacji w ogóle, czy też informację że właściciel nie wie kto kierował jego pojazdem. Organem uprawnionym w pełnym zakresie do kontroli ruchu drogowego będzie Policja, a częściowo uprawnienia te przysługują także Straży Miejskiej.
W praktyce przepis art. 96 ust. 3 Kodeksu wykroczeń jest stosowany, gdy dojdzie do przekroczenia prędkości ujawnionej przez fotoradar. Właściciel pojazdu musi więc wskazać kierowcę, pod rygorem ukarania grzywną. Zdaniem Sądu Rejonowego Lublin-Zachód regulacja ta mogła naruszać wymóg zachowania przez ustawodawcę proporcjonalności i adekwatności sankcji za czyn. W celu zbadania konstytucyjności wymienionego wyżej przepisu zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.
- _ Bez wątpienia ten przepis przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach, nie jest on nadmiernie restrykcyjny, przewiduje zagrożenie wyłącznie karą grzywny _- powiedział w uzasadnieniu orzeczenia prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Andrzej Rzepliński.
Sprawa była rozpatrywana w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego - 15 sędziów, z czego trzech sędziów zgłosiło zdanie odrębne. W dalszym ciągu więc właściciel pojazdu przyłapanego na przekroczeniu prędkości może otrzymać pismo w którym ma do wyboru trzy możliwości:
- przyznanie, że sam kierował pojazdem i wyraża zgodę na przyjęcie mandatu i punktów karnych,
- wskazuje komu powierzył pojazd,
- nie wskazuje komu powierzył pojazd.
Mandat za niewskazanie osoby, której został powierzony pojazd wynosi do 500 zł, a jeżeli właściciel pojazdu go nie przyjmie i sprawa trafi do sądu, kara grzywny może być orzeczona w granicy do 5000 zł.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Nieodebrana przesyłka z sądu też ma skutki Nawet nieodebrana przesyłka skierowana na właściwy adres może wywoływać skutki procesowe dla adresata. | |
Do jakiego sądu złożyć wniosek o ugodę? Przepisy wskazują, że przeprowadzenie postępowania pojednawczego należy zawsze do sądu rejonowego. | |
Drobni przestępcy wyjdą na wolność Zmiana będzie dotyczyć przede wszystkim skazanych za jazdę na rowerze po alkoholu. |
Autorka jest adwokatem w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy