Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Mirror zapłaci 1,2 mln funtów podsłuchiwanym celebrytom

0
Podziel się:

Brytyjski koncern prasowy Trinity Mirror ma wypłacić ośmiorgu celebrytów odszkodowania w łącznej kwocie 1,2 mln funtów.

Grupa Mirror zapłaci 1,2 mln funtów podsłuchiwanym celebrytom
(Mikey/CC/Flicr)

Na mocy ogłoszonego w czwartek wyroku sądu High Court w Londynie brytyjski koncern prasowy Trinity Mirror ma wypłacić ośmiorgu celebrytów odszkodowania w łącznej kwocie 1,2 mln funtów za podsłuchiwanie ich rozmów telefonicznych przez dziennikarzy.

Sąd uznał między innymi słuszność pozwów 47-letniego byłego reprezentanta Anglii w piłce nożnej Paula Gascoigne'a oraz 49-letniej aktorki i businesswoman Sadie Frost. Otrzymają oni odpowiednio 188 tys. i 260 tys. funtów.

Jak zaznaczył sędzia George Mann, ofiary podsłuchów doznały "poważnych naruszeń swych prywatności".

Pozwany koncern, właściciel między innymi dziennika "Daily Mirror", oświadczył, że rozpatruje odwołanie się od wyroku. Wcześniej przeprosił poszkodowane osoby.

Do rozpatrzenia pozostało jeszcze 70 innych podobnych pozwów przeciwko Trinity Mirror, który ponadto pozawierał ugody z 10 podsłuchiwanymi osobami. Koncern szacuje, że cała afera obciąży go finansowo nawet na kwotę 30 mln funtów.

Postępowanie sądowe ujawniło znaczne rozmiary ingerowania reporterów w prywatne życie zarówno celebrytów, jak i osób mniej znanych. Celem ataków hakerskich były nie tylko telefony komórkowe i skrzynki poczty elektronicznej, ale także prywatne zasoby archiwalne, w tym dokumentacja medyczna. Jak zaznaczył sędzia Mann, wobec niektórych powodów ataków takich dokonywano "po dwa razy dziennie przez lata".

Brytyjski skandal z prowadzonymi na użytek prasy brukowej podsłuchami wybuchł w 2011 roku, dotycząc początkowo tylko wydawanego przez magnata mediów Ruperta Murdocha tygodnika "News of the World". Potem okazało się, że podobne praktyki stosowały także należący do tego samego właściciela dziennik "Sun" oraz konkurencyjny "Daily Mirror".

Czytaj więcej w Money.pl
Billingi bez tajemnic. Wzrasta inwigilacja służb ABW, CBA, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i kontrola skarbowa w 2014 r. skierowały do operatorów 2,3 mln zapytań o udostępnienie danych.
Ta umowa narazi USA na gigantyczne odszkodowania Amerykańska ekspertka wzywa Biały Dom do zerwania negocjacji w sprawie Trans-Pacific Partnership.
Afera podsłuchowa: Zarzuty dla Falenty? Białostocka prokuratura nie chce na razie podawać informacji o tym, jakie zarzuty mają być przedstawione biznesmenowi Markowi Falencie.
Podsłuchiwanie rozmów w sieci? To możliwe Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że jeśli wygra wybory parlamentarne w maju, to w ramach walki z terroryzmem zwiększy kompetencje służb specjalnych.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)