Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finlandia: MSZ: potężny atak hakerski, zapewne agentów obcego wywiadu

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Finlandii powiedział, że agenci obcego wywiadu dokonali hakerskiego ataku na dużą skalę na sieć informatyczną fińskiego rządu.

Finlandia: MSZ: potężny atak hakerski, zapewne agentów obcego wywiadu
(bowie15/iStockphoto)

Minister spraw zagranicznych Finlandii powiedział w czwartek, że agenci obcego wywiadu dokonali hakerskiego ataku na dużą skalę na sieć informatyczną fińskiego rządu. Telewizja fińska utrzymuje, że podejrzani to Chiny i Rosja.

Minister Erkki Tuomioja poinformował, że naruszenie danych MSZ zostało wykryte wiosną i fińskie służby wywiadowcze badają to jako poważny przypadek szpiegostwa.

_ - Mogę potwierdzić, że doszło do poważnego cyberataku na sieć ministerstwa _ - powiedział szef MSZ dziennikarzom na konferencji prasowej zorganizowanej pospiesznie po tym, gdy prywatna telewizja MTV3 powiadomiła o hakerskim incydencie.

Szef fińskiej dyplomacji odmówił odpowiedzi na pytanie o domniemanych sprawców. MTV3 podała wcześniej, powołując się na znane sobie źródła, że w sprawę mogą być zamieszani agenci wywiadu chińskiego i rosyjskiego.

Według fińskich władz cyberszpiegostwo trwało _ długi czas _, nim je wykryto _ na początku roku _ - pisze AFP. Finlandia poinformowała już o tym rządy innych państw Unii Europejskiej.

Tuomioja oświadczył, że _ informacje najbardziej wrażliwe _, zwłaszcza te dotyczące stosunków międzynarodowych, nie zostały utracone, gdyż _ te najbardziej tajne nie znajdowały się w zaatakowanej sieci _.

Nadbałtycka sąsiadka Finlandii Estonia oskarżyła o cyberatak Rosję, gdy w roku 2007 doszło do paraliżu estońskiej struktury informatycznej.

Niezależny fiński specjalista technologii informacyjnej Petteri Jarvinen powiedział, że _ fakt, iż Finlandia nie rozpoznała aktów cyberszpiegostwa, które trwało przez kilka lat, jest żenujący _.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowa Rosji z Chinami w sprawie ropy Syberyjskie złoże, które ma być wspólnie eksploatowane, zawiera ponad 134 miliony ton ropy i ponad 155 miliardów metrów sześciennych gazu.
Finlandia chce zarobić na Rosjanach. Jak? Finlandia, do której dzięki liberalnej polityce wizowej przyjeżdża rocznie 4 mln Rosjan, chętnie otworzyłaby dla nich granice.
Jest reakcja Chin na propozycję Rosji ws. Syrii Władze Chin są zadowolone z rosyjskiej propozycji i popierają objęcie międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii, by dzięki temu zapobiec planowanemu przez USA uderzeniu militarnemu.
Okręty rosyjskie naprzeciwko chińskich Flota rosyjska wysłała na wody Morza Japońskiego 11 okrętów, jeden podwodny i samoloty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)