Były kubański prezydent Fidel Castro, który nie pojawił się publicznie od ponad roku, napisał w liście odczytanym w poniedziałek w telewizji państwowej, że _ nie ufa Stanom Zjednoczonym, ale nie odrzuca rozwiązania pokojowego _ we wzajemnych stosunkach.
_ - Nie mam zaufania do polityki Stanów Zjednoczonych i nie zamieniłem z nimi (z Amerykanami) ani jednego słowa, ale nie oznacza to w żadnym momencie odrzucenia pokojowego rozwiązania konfliktów _ - oświadczył były szef kubańskiego państwa w liście do federacji studentów, odczytanym na Uniwersytecie w Hawanie i na antenie kubańskiej telewizji państwowej. List opublikowano również w dzienniku _ Granma _, organie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby.
88-letni _ ojciec rewolucji kubańskiej _, który w 2006 r. ze względów zdrowotnych przekazał władzę swemu młodszemu bratu Raulowi, chciał pokazać - jak zauważa agencja AFP - poparcie dla polityki swego następcy wobec Waszyngtonu, po historycznym ogłoszeniu 17 grudnia ub. r. stopniowej normalizacji stosunków między obu krajami.
_ Prezydent Kuby podjął słuszne środki w ramach swoich prerogatyw i uprawnień danych mu przez Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej (...). Zawsze będziemy bronić współpracy i przyjaźni między wszystkimi narodami świata, włącznie z naszymi przeciwnikami politycznymi _ - oświadczył Fidel Castro.
_ Wszelkie pokojowe lub wynegocjowane rozwiązanie problemów między Stanami Zjednoczonymi a (...) jakimkolwiek narodem Ameryki Łacińskiej, które nie pociąga za sobą siły lub użycia siły, winno być traktowane zgodnie z międzynarodowymi normami i zasadami _ - napisał w liście.
W ostatnich tygodniach stan zdrowia sędziwego i schorowanego Fidela, który nie pojawił się publicznie od 8 stycznia 2014 r., gdy wziął udział w inauguracji hawańskiego studia malarza Alexisa Leyvy - _ Kcho _, był przedmiotem wielu spekulacji. Ostatnie artykuły pióra Fidela ukazały się w kubańskiej prasie w październiku ub. roku.
17 grudnia prezydent USA Barack Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie. Rozmowy w sprawie przywrócenia stosunków dyplomatycznych władze USA i Kuby rozpoczęły 22 stycznia.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Oto co zyska Kuba, jeśli dogada się z USA Agencja ratingowa Moody's oceniła, że normalizacja stosunków USA i Kuby zwiększy wiarygodność kredytową wyspy. | |
Rozmowy Kuba-USA. Kiedy otwarcie ambasad? Zdaniem szefowej kubańskiej delegacji wznowienie stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA będzie długim procesem. | |
USA łagodzą sankcje gospodarcze i handlowe Choć wyjazdy turystyczne na Kubę są nadal nielegalne, to pracownicy organizacji humanitarnych, naukowcy czy dziennikarze nie muszą się już ubiegać o pozwolenia na wyjazd. |