Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emisja CO2. Rząd przyjął projekt ustawy o handlu uprawnieniami

0
Podziel się:

Głównym zadaniem regulacji jest zapewnienie Polsce zgodnego z najnowszymi przepisami UE monitorowania emisji i sprawozdawczości.

Emisja CO2. Rząd przyjął projekt ustawy o handlu uprawnieniami
(why 137 / Flickr (CC BY 2.0))

Rząd przyjął projekt ustawy, która przenosi do polskiego prawa całość europejskich rozwiązań dotyczących systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, wraz z najnowszymi zmianami, na przykład objęciem systemem lotnictwa pasażerskiego.

Głównym zadaniem regulacji jest zapewnienie polskim podmiotom, objętym unijnym systemem możliwości prawidłowego, czyli zgodnego z najnowszymi przepisami UE monitorowania emisji, sprawozdawczości itp.

Ponadto ustawa ma wprowadzić do polskiego prawa wszystkie przepisy związane z objęciem systemem handlu emisjami ETS lotnictwa pasażerskiego. UE planowała pierwotnie włączyć do ETS wszystkie samoloty latające nad jej terytorium. Jednak wobec braku porozumień w tej sprawie z innymi krajami - niechętnymi europejskiej inicjatywie - PE odroczył te rozwiązania i do 2017 r. kosztami emisji będą obciążone tylko loty wewnątrz Unii. Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, wdrażając najnowsze przepisy ustawa zasadniczo zmienia sposób dystrybucji uprawnień do emisji w okresie rozliczeniowym 2013-2020. Ponad połowa uprawnień jest w nim darmowa, ale reszta będzie sprzedawana na aukcjach, a docelowo - w kolejnych okresach - udział aukcji będzie rosnąć.

Obecnie uprawnienia rząd sprzedaje na platformie aukcyjnej prowadzonej przez EEX (European Energy Exchange), ale ustawa stworzy możliwość utworzenia polskiej platformy aukcyjnej. W 2015 r. Polska będzie miała do sprzedania ok. 17 mln uprawnień do emisji. Co najmniej połowa wpływów ze sprzedaży mają być przeznaczone na ściśle określone w ustawie cele, związane z polityką klimatyczną.

Projekt ustawy przewiduje też dwa wyjątki od systemu aukcyjnego - derogacje dla energetyki oraz krajowe środki wykonawcze.

Derogacje dają możliwość otrzymania określonej liczby bezpłatnych uprawnień pod warunkiem spełniania szeregu ściśle określonych warunków, mogą je dostać instalacje, które działały lub zaczęły powstawać przed końcem 2008 r.

Z kolei mechanizm krajowych środków wykonawczych przewiduje możliwość ubiegania się o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji na produkcję inną niż produkcja energii elektrycznej (np. hutnictwo, cementownie). Liczbę uprawnień oblicza się na podstawie specjalnych formuł.

Polska w ramach europejskiego systemu handlu emisjami (ETS) dostała ok. 630 mln uprawnień do emisji CO2 do sprzedaży na aukcjach w latach 2013-2020. W 2014 r. rząd liczy na 320 mln zł z ich sprzedaży.

Czytaj więcej w Money.pl
Redukcja emisji CO2. Korzystny kompromis Rozwiązanie, wypracowane w Limie przez delegację polską, zakłada, że możliwe będzie wspólne rozliczenie zobowiązania podjętego przez UE, a nadwyżki które powstaną, powrócą do państw członkowskich.
Unijni ministrowie dogadali się w sprawie CO2 Nowe przepisy wypełniają lukę w regulacji sektora energetycznego.
Emisja CO2 w Polsce. "Potrzebne kary" Tylko zachęty i kary mogą przekonać Polaków do zmniejszenia liczby emisji szkodliwych gazów z domowych pieców opalanych węglem - uważają eksperci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)