Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Sąd rozwiązał polityczny ruch Bractwa Muzułmańskiego

0
Podziel się:

To kolejny cios w kampanii mającej na celu zniszczenie najstarszego, najlepiej zorganizowanego i najbardziej wpływowego ruchu islamistycznego w Egipcie - komentuje agencja Reutera.

Egipt: Sąd rozwiązał polityczny ruch Bractwa Muzułmańskiego
(AP/Fotolink/East News)

Rozwiązana Partia Wolności i Sprawiedliwości wygrywała wszystkie wybory od 2011 roku, kiedy powstała, do obalenia i aresztowania Mursiego. W 2013 roku, po odsunięciu od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, Bractwo uznano za organizację terrorystyczną.

Najwyższy Sąd Administracyjny _ rozwiązał Partię Wolności i Sprawiedliwości, gdyż złamała ona prawo dotyczące istnienia partii politycznych _ - głosi orzeczenie. Aktywa ugrupowania mają zostać przejęte przez państwo. Według państwowych mediów decyzja ta jest ostateczna i nie podlega apelacji.

To kolejny cios w kampanii mającej na celu zniszczenie najstarszego, najlepiej zorganizowanego i najbardziej wpływowego ruchu islamistycznego w Egipcie - komentuje agencja Reutera.

Mursi, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Egiptu, został obalony 3 lipca 2013 roku po milionowych protestach przeciwko jego rządom. Od władzy odsunął go ówczesny naczelny dowódca sił zbrojnych Abd el-Fatah es-Sisi.

Miesiąc później nowe wojskowe władze zaczęły bezwzględnie tłumić demonstracje zwolenników Mursiego. Od tego czasu policjanci i żołnierze zabili ponad 1,4 tys. stronników byłego prezydenta, a 15 tys. członków Bractwa lub jego sympatyków trafiło za kratki.

Prawie całe kierownictwo tego islamistycznego ruchu, a także PWiS, przebywa w więzieniu i jest sądzone. Wielu grozi kara śmierci. Pod koniec maja nowym egipskim prezydentem, przy 93-procentowym poparciu, został Sisi. Podczas swojej kampanii prezydenckiej zapewniał, że za jego rządów Bractwo przestanie istnieć.

Jak zauważa Reuters, choć Bractwo utrzymuje, że jest pokojowym ruchem, to od obalenia Mursiego wzrosła liczba ataków przeprowadzanych przez islamistycznych bojowników. Do większość dochodzi na półwyspie Synaj, przy granicy z Izraelem i Strefą Gazy.

Czytaj więcej w Money.pl
Surowe wyroki dla blisko 200 więźniów Wśród skazanych są studenci uniwersytetu w mieście Mansura i członkowie Bractwa Muzułmańskiego.
Egipt walczy z deficytem. Chce ograniczyć... Tegoroczny deficyt budżetowy w Egipcie jest szacowany na ok. 12 proc.
"Dzień gniewu" w Egipcie. Wiele ofiar Policja rozpędziła uczestników demonstracji, zorganizowanych w stolicy na wezwanie Bractwa Muzułmańskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)