Zachodnioafrykańska wspólnota gospodarcza ECOWAS zaapelowała dziś na szczycie w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, Jamusukro, o przekształcenie operacji przeciwko islamistom w Mali w misję pokojową ONZ, by zabezpieczyć pilnie potrzebne finansowanie.
Wcześniej postulowała to już Francja, Stany Zjednoczone i samo Mali. Afrykańska misja wojskowa w Mali - AFISMA - ma docelowo liczyć 8 tys. żołnierzy. ECOWAS szacuje, że koszty tej operacji wyniosą w tym roku prawie 1 mld USD.
Status misji pokojowej ONZ oznaczałby zagwarantowanie finansowania przez Narody Zjednoczone. Jednak - jak zaznacza Reuters - miną jeszcze tygodnie, a może i miesiące, zanim Rada Bezpieczeństwa ONZ podejmie decyzję w tej sprawie.
Sytuacja w Mali była jednym z głównych tematów szczytu ECOWAS. Omawiano m.in. możliwości szybszego wysyłania tam żołnierzy w ramach misji AFISMA. O pomoc w tej sprawie prezydent Mali Dioncounda Traore zwrócił się w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.
Odpowiedzialność państw afrykańskich za sytuację w Mali podkreślał w środę prezydent Czadu Idriss Deby. _ - Nie czas na przemówienia i przeciągające się procedury, trzeba działać _ - powiedział, zaznaczając, że _ wróg nie będzie czekał _.
Czad nie jest wprawdzie członkiem ECOWAS, ale wysłał już do Mali ok. 2 tys. żołnierzy.
Mali pogrążyło się w chaosie po obaleniu w marcu 2012 r. w wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Kilka tygodni później islamscy rebelianci zdołali opanować na północy kraju pustynny teren o powierzchni równej Francji. Według ekspertów od spraw bezpieczeństwa islamiści chcieli utworzyć tam własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom, w tym europejskim. Dzięki interwencji Francji udało się jednak wyprzeć dżihadystów z większych ośrodków. Francja podjęła interwencję w Mali w styczniu.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Polscy żołnierze ruszają na nową wojnę Do Mali odleci pięciu żołnierzy wchodzących w skład polskiego kontyngentu. Potem będą kolejni. | |
Jest decyzja unijnych ministrów ws. Mali Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdzili na spotkaniu w Brukseli rozmieszczenie wojskowej misji szkoleniowej w Mali - EUTM. Pełną liczebność misja ma osiągnąć do początku kwietnia. | |
Polska będzie szkolić armię tego kraju Od połowy marca rozpocznie się szkolenie żołnierzy malijskiej armii przez instruktorów z Polski |