Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dania rości prawa do sporej części Oceanu Arktycznego

0
Podziel się:

Władze Danii przedstawią żądania specjalnej komisji ONZ w Nowym Jorku.

Dania rości prawa do sporej części Oceanu Arktycznego
(Kr. B./CC/Flickr)

Dania zgłosi roszczenia do sporego terytorium na Oceanie Arktycznym wokół bieguna północnego, twierdząc, że szelf kontynentalny na północy Grenlandii jest z nim połączony - poinformował rząd w Kopenhadze.

Władze Danii przedstawią żądania specjalnej komisji ONZ w Nowym Jorku, wraz z danymi zebranymi od 2002 roku, które argumentują duńskie roszczenia do obszaru o powierzchni 895 tys. km kw.

_ - Przedstawienie naszych roszczeń do szelfu kontynentalnego na północ od Grenlandii to historyczny i ważny kamień milowy dla Królestwa Danii _ - oświadczył minister spraw zagranicznych Martin Lidegaard. - _ Celem tego ogromnego projektu jest określenie granic naszego szelfu kontynentalnego i - ostatecznie - naszego królestwa _ - dodał.

Wszelkim pretensjom do szelfu kontynentalnego oddalonego o ponad 370 km od wybrzeży należącej do Danii Grenlandii muszą towarzyszyć naukowe i techniczne dane. Terytorium, do którego roszczenia zgłasza Dania i które obejmuje biegun północny, zahacza o obszar, do którego pretensje zgłasza też Norwegia.

Według duńskiego MSZ może też częściowo pokrywać się z obszarami, do których pretensje zgłaszają też Kanada, Rosja i USA. Resort dyplomacji w Kopenhadze podkreślił, że każdy z tych krajów musi oddzielnie negocjować dwustronne porozumienia w sprawie granic terytoriów.

Każde z pięciu państw _ arktycznych _ (prócz Danii są to Rosja, Kanada, USA i Norwegia) może zgodnie z konwencją ONZ z roku 1982 zwiększyć liczącą 200 mil strefę ekonomiczną, jeśli dowiedzie, że obszar poza nią jest przedłużeniem szelfu kontynentalnego kraju.

Państwa _ arktyczne _ są zainteresowane ważnym złożami węglowodorów, gdyż według amerykańskiego badania z 2008 r. 13 proc. nieodkrytych jeszcze złóż ropy i 30 proc. złóż gazu ziemnego znajduje się właśnie w Arktyce.

Umieszczenie w 2007 r. rosyjskiej flagi na wierzchołku bieguna północnego wywołała napięcie na linii Ottawa-Moskwa. W 2001 r. Rosja zgłosiła roszczenia do tego terytorium przed oenzetowską komisją, a Kanada zrobiła to w grudniu 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest reakcja na incydent z odrzutowcem Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim odrzutowcem wojskowym.
Dania przystąpi do koalicji przeciwko ISIL Dania wyśle siedem myśliwców F-16 do Iraku w ramach koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych, atakującej z powietrza cele ekstremistów.
Strzelanina w sądzie w Kopenhadze Co najmniej jedna osoba zginęła, a jedna została poważnie ranna - poinformowała duńska policja.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)