Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cenzura w internecie? Do tego zmierza nowe prawo

0
Podziel się:

Poprawki do obowiązującego prawa mogą doprowadzić do wprowadzenia realnej cenzury w sieci.

Cenzura w internecie? Do tego zmierza nowe prawo
(AP/FOTOLINK/East News)

Dyskutowane w czerwcu w Dumie Państwowej poprawki do obowiązującego prawa mogą doprowadzić do wprowadzenia realnej cenzury w sieci - oświadczyła Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej.

Według członków Rady celem proponowanych zmian jest utworzenie rejestru stron internetowych, których treść uznano za niewłaściwą. _ - Należy koniecznie wstrzymać wprowadzanie cenzury wobec rosyjskojęzycznej części internetu _ - napisano w opublikowanym wczoraj oświadczeniu Rady.

Zwolennicy zmian twierdzą, że mają one na celu wyłącznie walkę z nielegalnymi treściami w internecie, takimi jak pornografia dziecięca, podżeganie do nienawiści, propagowanie narkotyków oraz - jak to ujęli pomysłodawcy poprawek - zachęcanie młodzieży do _ zachowań, które są szkodliwe dla nich samych i dla ich zdrowia _.

Według przeciwników proponowane zmiany to zawoalowana próba uciszenia opozycji i wprowadzenia w Rosji cenzury w internecie na podobieństwo tej w Chinach. Argumentują, że po przyjęciu poprawek będzie można łatwo rozszerzyć niejasną kategorię _ treści szkodliwych _, by objęła treści niewygodne dla władzy. Wytknięto także, że debata w Dumie na temat zmian przebiegała bez _ szerokich konsultacji społecznych _.

Brytyjski dziennik _ Financial Times _ wskazuje dzisiaj dwa przypadki, które jego zdaniem wskazują na łatwość, z jaką można stosować kategorię _ niewłaściwych treści _. Strona www.compromat.ru, dokumentująca przypadki korupcji, a także portal informacyjny www.moscow-post.ru musiały przenieść się na ponadnarodowe domeny (odpowiednio .net i .com), ponieważ na wniosek moskiewskiej prokuratury zamknięto ich rosyjskie domeny (.ru). Według dziennika _ Wiedomosti _ obie strony internetowe oskarżono o publikowanie _ niesprawdzonych informacji _, po tym jak skargę złożyli przedstawiciele prezydenta Władimira Putina.

Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej powstała w 1993 roku. Zasiadają w niej przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym również krytycznych wobec Kremla, a także naukowcy i znani publicyści.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Zaskakujące słowa Putina. Broni wolności w... -_ Nowoczesne państwa nie powinny ograniczać swobód w internecie _- oświadczył premier Rosji Władimir Putin.
Bloomberg zablokowany, bo o nich pisał Powodem jest materiał o wielomilionowych aktywach finansowych członków rodziny wiceprezydenta Chin.
ACTA: Jakie zagrożenia niesie dla Polski? Wiele wskazuje na to, że pogląd jakoby umowa ACTA stanowiła podstawę do cenzurowania internetu jest błędny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)