Ministerstwo spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w sobotę, że wypowiedzi polskich polityków na temat dopuszczalności dostaw broni na Ukrainę _ szokują swoim cynizmem _.
[Aktualizacja godzina 18:48]
MSZ Rosji zauważyło, że w minionym tygodniu _ o gotowości do dostarczania broni Ukrainie i braku po temu jakichkolwiek przeszkód lub ograniczeń _ wypowiedzieli się polski prezydent Bronisław Komorowski, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, minister obrony Tomasz Siemoniak i ambasador w FR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
_ Wypowiedzi na temat celowości dostaw polskiej broni do strefy "gorącego" konfliktu wojennego szokują swoim cynizmem. Ich autorzy powinni zdawać sobie sprawę, że będzie ona wykorzystywana niewybiórczo, inaczej mówiąc również przeciwko ludności cywilnej _ - oznajmiło MSZ FR.
Podkreśliło ono także, iż _ co do prawnej strony problemu, to z dopuszczalnością dostaw broni na Ukrainę sprawy mają się diametralnie odwrotnie w stosunku do tego, jak przedstawiają to polscy politycy _.
_ Jeszcze w grudniu 2008 roku w ramach Unii Europejskiej jednomyślnie podjęto decyzję o nadaniu mocy obowiązującej przyjętemu kodeksowi postępowania UE w sferze dostaw broni _ - argumentuje rosyjskie MSZ. _ Jest w nim bezpośrednio mowa o niedopuszczalności jej dostaw do stref konfliktów, do miejsc, gdzie może być wykorzystywana do wewnętrznych represji, i dla tych, którzy dopuścili się już łamania norm prawa humanitarnego _.
_ Trudno negować, że Ukraina pod kierunkiem obecnych władz w Kijowie podpada pod wszystkie te definicje _ - oświadczyło MSZ Rosji.
Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział w sobotę w Monachium, że Polska jest gotowa do współpracy wojskowej z Ukrainą. _ Polska stoi na stanowisku, że od kiedy nie ma embarga na sprzedaż broni na Ukrainę, od lipca zeszłego roku, jesteśmy gotowi, by nasz przemysł obronny współpracował z Ukrainą _ - podkreślił minister. Jak dodał, Warszawa przywiązuje większą wagę do udzielenia wsparcia Kijowowi w ramach NATO.
Schetyna odpowiada
Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna oświadczył w sobotę, że kontrowersyjna kwestia dostaw broni dla Ukrainy jest wielkim wyzwaniem, które pozostanie także w przyszłości przedmiotem dyskusji.
_ Uważam, że to jest temat do poważnej debaty. Nie powiedziałbym dzisiaj, że ta sprawa jest zamknięta, że jesteśmy gotowi powiedzieć nie, że nie możemy dozbrajać w broń defensywną Ukraińców _ - powiedział Schetyna dziennikarzom w przerwie obrad 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Im więcej będzie ofiar, tym częściej będziemy pytani, _ czy można pozwolić umierać Ukraincom, czy może jednak trzeba pomóc im się bronić _ - mówił szef polskiej dyplomacji. _ Na Ukrainie trwa wojna i giną ludzie. Obowiązkiem wolnego świata - UE i USA jest pomoc, wsparcie dla tych, do których się strzela i którzy giną dzisiaj w Donbasie _ - podkreślił Schetyna.
Każda misja, w której uczestniczą państwa UE - też te największe jak Francja i Niemcy - musi mieć wsparcie całej UE - powiedział Schetyna. _ To oczywiste i tak się dzieje także w tej misji _ - dodał. W jego ocenie niemiecko-francuska inicjatywa jest _ bardzo trudna i będzie trwała _. Nie wierzę, że jutro czy dziś wieczorem uda się ustalić jakieś porozumienie. Przed nami dużo pracy - powiedział szef polskiego MSZ.
Schetyna zdystansował się od wypowiedzi amerykańskiego senatora Johna McCaina, który porównał politykę kanclerz Angeli Merkel wobec Rosji w kryzysie ukraińskim do ugodowej polityki Zachodu wobec Adolfa Hitlera w latach 30. _ To bardzo ostra i twarda wypowiedź _ - ocenił polski polityk. Powiedział, że woli przywoływać _ świetne _ wystąpienie wiceprezydenta Joe Bidena, który poparł najnowszą inicjatywę pokojową Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Misja pokojowa dla Ukrainy. Polacy: Nie ma mowy o poparciu - _ Trudno mówić o poparciu Polski, bo nie my jesteśmy autorami tych propozycji _ - mówi polski minister obrony. | |
Spotkanie głów państw zakończone bez efektów Przed zakończeniem rozmów służby prasowe Poroszenki podały, że nalega on na kontynuację negocjacji pokojowych z Rosją w ramach porozumień z Mińska. | |
John Kerry obieca Ukrainie miliony dolarów Sekretarz stanu USA zapewnia Kijów o poparciu Waszyngtonu w konflikcie z prorosyjskimi separatystami. |