Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Berlin domaga się od innych krajów list agentów

0
Podziel się:

Władze Niemiec wezwały inne kraje do ujawnienia nazwisk agentów działających na ich terenie.

Berlin domaga się od innych krajów list agentów
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Władze w Berlinie wezwały inne kraje do ujawnienia nazwisk agentów działających na terenie Niemiec. Niemiecki MSZ skierował notę w tej sprawie do wszystkich placówek dyplomatycznych obcych państw - napisał Der Spiegel.

Niemiecki rząd oczekuje, że _ na notę odpowiedzą wszystkie placówki, do których została skierowana _ - cytuje _ Der Spiegel _ fragment dokumentu. Autorzy noty wymieniają nie tylko ambasady, lecz także konsulaty i instytuty kultury.

_ Der Spiegel _ nazywa rządową inicjatywę _ niecodzienną _. _ Prowokacyjna prośba _ jest - zdaniem redakcji tygodnika - wyrazem frustracji z powodu panoszenia się w kraju zagranicznych wywiadów. Rząd Angeli Merkel jest oburzony przede wszystkim odmową ze strony USA w sprawie ujawnienia listy osób pracujących w Niemczech dla CIA, NSA i wywiadu wojskowego - czytamy.

Jak pisze niemiecki tygodnik, najliczniejsze grono agentów na terenie Niemiec mają najprawdopodobniej Rosja, Chiny i USA. Według _ Spiegla _ w Niemczech działa około 200 amerykańskich agentów z paszportem dyplomatycznym. Część z nich to _ rezydenci legalni _, inni pracują _ pod przykrywką _ jako polityczni pracownicy ambasady lub współpracownicy instytutów kultury.

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen pod koniec zeszłego roku po raz pierwszy zwrócił się do ambasady USA z prośbą o listę agentów, jednak amerykańscy dyplomaci _ zbyli go _ - pisze _ Spiegel _.

Ze względu na serię skandali związanych z działalnością służb USA w Niemczech relacje niemiecko-amerykańskie są napięte. W połowie lipca władze niemieckie wydaliły najwyższego rangą przedstawiciela służb wywiadowczych USA w tym kraju. Powodem były ujawnione niedawno dwa przypadki amerykańskiego szpiegostwa w Niemczech - w resorcie obrony i w wywiadzie BND.

Wcześniej wielkie oburzenie wywołały w tym kraju rewelacje byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena, dotyczące prowadzonej przez tę agencję globalnej inwigilacji elektronicznej, łącznie z podsłuchiwaniem telefonu kanclerz Angeli Merkel.

Czytaj więcej w Money.pl
W Berlinie protestują przeciwko Izraelowi Podczas wcześniejszych protestów uczestniczy skandowali antyżydowskie hasła.
Rośnie napięcie między Niemcami a USA Berlin opuścił najwyższy rangą przedstawiciel służb wywiadowczych USA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)