Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Andrzej Czuma nowym ministrem sprawiedliwości

0
Podziel się:

Prezydent zaakceptuje wybór Donalda Tuska.

Andrzej Czuma nowym ministrem sprawiedliwości
(PAP/Radosław Pietruszka)

Donald Tuskpodjął decyzję kto zostanie nowym ministrem sprawiedliwości. Miejsce odwołanego Zbigniewa Ćwiąkalskiego zajmie poseł PO Andrzej Czuma.

Przedstawiając kandydaturę Czumy premier przypomniał jego drogę życiową. Jak mówił, Czuma wie _ co to praworządność i sprawiedliwość _. Tusk podkreślił, że w jego osobie będziemy mieli ministra _ prawego, energicznego i spokojnego _.

Donald Tusk podkreślił opozycyjną przeszłość Czumy w czasach PRL.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Szef rządu wyraził również nadzieję, że polityczna przeszłość wpłynie pozytywnie na pracę nowego ministra sprawiedliwości.

POSŁUCHAJ PREMIERA:


Tusk dodał, że z kandydatem na ministra łączy go również wspólna pasja.

POSŁUCHAJ PREMIERA:


Sam Czuma powiedział, że _ to ogromny honor i obowiązek być ministrem w rządzie niepodległej i demokratycznej RP _.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA CZUMĘ:


Podkreślił, że jednym z największych zadań jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa obywateli.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA CZUMĘ:


Czuma podkreślił również zasługi swego poprzednika, który jego zdaniem wyznaczył bardzo wysokie standardy pracy na tym stanowisku.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA CZUMĘ:

* *Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP zapewnił, że Lech Kaczyński zaakceptuje nominację Andrzeja Czumy na stanowisko ministra sprawiedliwości.

Michał Kamiński podkreślił, że Andrzej Czuma jest osobą o niekwestionowanych walorach i o _ wspaniałym życiorysie _. W jego opinii, resort sprawiedliwości potrzebuje obecnie sprawnego kierownictwa.

We wtorek Zbigniew Ćwiąkalski złożył rezygnację na ręce premiera Donalda Tuska w związku ze sprawą śmierci kolejnego z zabójców Krzysztofa Olewnika.
Odejście Ćwiąkalskiego nie było jedyna dymisją, związaną z samobójstwem Pazika. Premier Donald Tusk odwołał Prokuratora Krajowego Marka Staszaka i wiceministra sprawiedliwości Mariana Cichosza. Stanowiska utracili także: dyrektor generalny Służby Więziennej generał Jacek Pomiankiewicz oraz Artur Kowalski, dyrektor płockiego więzienia.

Andrzej Czuma - jak czytamy w Wikipedii - jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Założyciel niepodległościowej i antykomunistycznej organizacji Ruch. Uwięziony przez władze PRL w czerwcu 1970 i skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za próbę obalenia ustroju socjalistycznego siłą. Założyciel i rzecznik Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W marcu 1980 uwięziony na 3 miesiące za zorganizowanie obchodów Święta Niepodległości pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w dniu 11 listopada 1979. Wyrok wydał sędzia Andrzej Kryże (późniejszy wiceminister sprawiedliwości w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego).

Po sierpniu 1980 był doradcą _ Solidarności _ w Regionie Śląsko-Dąbrowskim oraz redaktorem i wydawcą _ Wiadomości Katowickich _. Więziony od 12 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 w obozie internowania na Białołęce, w Jaworzu, a następnie w Darłówku. Od 1986 na emigracji w Chicago (USA), gdzie przez pierwsze dwa lata pracował jako malarz i robotnik. Od 1988 prowadził własny program radiowy.

Startował w wyborach parlamentarnych jako kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu w okręgu warszawskim, jednak nie uzyskał mandatu. Posłem V kadencji Sejmu RP został po wygaśnięciu mandatu Hanny Gronkiewicz-Waltz, wybranej na stanowisko prezydenta Warszawy. . W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi został posłem.

W lutym 2008 został przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. nielegalnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wczoraj na politycznej giełdzie pojawiło się kilka nazwisk: między innymi posła POSebastiana Karpiniuka, jednak ja zdementowano. Premier chciał, żeby odwołanego ministra zastąpił gdański prawnik Roman Nowosielski, jednak ten odmówił - podała gazeta.pl. - To było olbrzymie wyróżnienie, ale musiałem odmówić z przyczyn pozamerytorycznych. Nie można być ministrem na pół gwizdka - powiedział nam Nowosielski.

| Komentarz Money.pl Anna Frankowska |
| --- |
|

Nominacja Andrzeja Czumy na szefa resortu sprawiedliwości jest pewnym zaskoczeniem. Co ciekawe nie tylko dla dziennikarzy, opozycji, ale zapewne także dla niektórych działaczy PO. Opozycja komentuje to jako wyraz desperacji i pustki kadrowej premiera Donalda Tuska. (Podobno premierowi odmówili kandydaci akademiccy). Czy jednak kandydatura Andrzeja Czumy na ministra sprawiedliwości jest kompletnie przypadkowa? Po ministrze Zbigniewie Ćwiąkalskim, który miał być przeciwwagą dla populistycznego Zbigniewa Ziobry, profesjonalistą, wybrano Andrzeja Czumę. Stanowczego, z patriotycznym życiorysem, cieszącego się autorytetem, także wśród opozycji. Nie można mu też zarzucić, że będzie reprezentował interesy jednego ze środowisk prawniczych, jak miało to miejsce w przypadku poprzedniego ministra, Zbigniewa Ćwiąkalskiego, adwokata. Nie ma jednak praktycznego doświadczenia prawniczego, jak jego przednik. - _ Albo się chce mieć profesjonalistę albo chce się mieć
showmena, który ogłosi wszystko, na co jest zapotrzebowanie polityczne _- celnie powiedział odchodzący minister Ćwiąkalski. Andrzej Czuma raczej nie będzie ani jednym ani drugim. Pytanie zasadnicze jest inne. Czy nowy minister ma jasną wizję zmian, które trzeba wprowadzić? Resort sprawiedliwości to trudna działka. Pokazały to losy jego poprzedników. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)