Postępowanie sądowe przeciwko wiceprzewodniczącemu centroprawicowej partii GERB Cwetanowi Cwetanowowi, dawnemu szefowi MSW Bułgarii, zostało zawieszone, ponieważ jako nowo wybrany poseł do parlamentu polityk ten jest chroniony immunitetem.
Sprawa dotyczy nielegalnego podsłuchu prowadzonego przez MSW w okresie od roku 2009 do marca 2013 roku, kiedy Cwetanow był wicepremierem i szefem resortu spraw wewnętrznych.
Według prokuratury MSW podsłuchiwało wówczas ponad 870 biznesmenów i polityków, w tym znane postacie ówczesnej opozycji. Prokuratura zarzuca Cwetanowowi świadome zaniedbanie należytej kontroli, co jej zdaniem doprowadziło do pogwałcenia konstytucyjnych praw obywateli bułgarskich.
Razem z Cwetanowem dochodzeniem było objętych dwóch byłych szefów wydziału, który przeprowadzał podsłuchy, oraz jeden pracownik, który kilka godzin przed wkroczeniem prokuratury do resortu zdążył zniszczyć istniejące nagrania. Ich sprawę sąd jednak wyodrębnił.
Po skandalu służby techniczne, które prowadzą podsłuchy i tajne filmowanie, wyłączono ze struktur MSW; stały się samodzielną agencją podporządkowaną Radzie Ministrów Bułgarii.
Dzisiaj adwokat nieobecnego na sali sądowej Cwetanowa oświadczył, że jego klient jest gotów zrzec się immunitetu, żeby sprawa była kontynuowana i doszło do wyroku uniewinniającego.
Sprawa o podsłuchy jest trzecią prowadzoną przeciwko Cwetanowowi. W maju sąd w Sofii skazał go na 4 lata pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. W innej sprawie, dotyczącej przywłaszczenia 50 tys. lewów (25 tys. euro), Cwetanowa uniewinniono. Oba wyroki nie są prawomocne. Sprawy jednak zostaną umorzone w okresie, w którym Cwetanowa będzie chronić immunitet, z racji przedawnienia.
Cwetanow jest także pozwany w sprawie cywilnej przez sędzię Mirosławę Todorową za oszczerstwo; polityk powiedział w telewizji, że sędzia jest na usługach mafii. Kolejna rozprawa miała odbyć się we wrześniu, lecz Cwetanow i jego obrona uczynili wszystko, by posiedzenie odłożyć i sprawa ta też zostanie umorzona z powodu przedawnienia.
Przez cały czas, kiedy był objęty śledztwem i oskarżony w procesach, Cwetanow pozostawał wiceprzewodniczącym partii GERB, która odniosła zwycięstwo w wyborach 5 października, i szefem jej sztabu wyborczego.
Cwetanow nie jest jedynym politykiem, któremu immunitet poselski pomaga w kłopotach z wymiarem sprawiedliwości. W środę umorzono sprawę przeciwko liderowi nacjonalistycznej partii Ataka Wolenowi Siderowowi, sądzonemu za chuligaństwo i pobicie policjanta. Wyroku za utratę siedmiu tajnych dokumentów uniknął również były lider lewicy Sergej Staniszew, który ma immunitet jako europoseł.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Afera taśmowa "zakopana". Wina... Zdaniem prezesa PiS to symptomatyczne działanie nowego gabinetu. | |
Afera podsłuchowa. Jest kolejne śledztwo Prokuratura sprawdzi, czy ABW i CBA dopełniła wszystkich obowiązków po ich rozmowach z biznesmenem Markiem Falentą. | |
Afera podsłuchowa się rozmyje? We wrześniu opinia publiczna miała usłyszeć wyjaśnienia ministra spraw wewnętrznych. Tymczasem temat przycichł. |