Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za niepełne dane o spółce na firmowej stronie www grozi grzywna

0
Podziel się:

Zgodnie z przepisami strona internetowa spółki z o. o. powinna zawierać m.in. informacje o: nazwie, siedzibie i adresie, numerach NIP i wpisie do rejestru.

Za niepełne dane o spółce na firmowej stronie www grozi grzywna

Spółki akcyjne mają prawny obowiązek prowadzić stronę internetową. W przypadku pozostałych spółek obowiązku takiego wprawdzie nie ma, co nie znaczy, że prawo nie narzuca im żadnych regulacji.

Brak firmowej strony internetowej niewątpliwie niekorzystnie wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa, zamykając mu drogę do promowania produktów czy pozyskania rzeszy potencjalnych klientów. Chociaż za ostateczny kształt i przejrzystość strony www przeważnie odpowiadają specjaliści od marketingu, to jednak tak jak wiele innych, na pierwszy rzut oka dalekich od zainteresowania ustawodawcy stosunków społeczno-gospodarczych, również i firmowa strona internetowa doczekała się ustawowej regulacji.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych strona internetowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zawierać szereg precyzyjnych informacji: nazwę spółki, jej siedzibę i adres, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru, numer identyfikacji podatkowej (NIP)
, jak też wysokość kapitału zakładowego (art. 206 § 1 ksh).

Informacje te zapewniają kontrahentom minimum danych o spółce i umożliwiają dalszą jej identyfikację w oparciu o dokumenty gromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym. Regulacja ta ma więc na celu ochronę osób trzecich wchodzących w stosunki ze spółką i zapewnienie prawidłowego toku obrotu gospodarczego, opartego m.in. na uczciwości i rzetelności działań spółek handlowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;trzeba;oglosic;niewyplacalnosc;spolki,16,0,783632.html) Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?
O tym, że ustawodawca na serio traktuje obowiązki informacyjne spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile zdecydują się one na prowadzenie własnych stron internetowych, świadczy sankcja przewidziana za niedopełnienie tych obowiązków. Okazuje się, że brak koniecznych informacji na stronie www spotka się z negatywnym odbiorem nie tylko ze strony potencjalnych kontrahentów.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują bowiem całkiem dotkliwą karę za nieujawnianie danych spółki na jej stronie internetowej, nawet jeśli są one dostępne np. na telefon. Odpowiedzialność ciąży na członkach zarządu.

Jeśli zatem którykolwiek z nich dopuści, by jakakolwiek z wymaganych informacji o spółce nie znalazła się na jej stronie internetowej, grozi mu grzywna w wysokości nawet do 5 tys. złotych. Jest to o tyle istotne, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma wcale obowiązku prowadzenia strony internetowej, a co za tym idzie - publikowania w Internecie jakichkolwiek danych o sobie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t19851.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/spolka;komandytowa;jako;alternatywa;dla;sp;z;o;o;,122,0,373370.html) Spółka komandytowa jako alternatywa dla sp. z o.o.
Oczywiście, również wizytówki publikowane w internetowych katalogach firm nie muszą zawierać wszystkich wymienionych w art. 206 ksh informacji. Publikowane są one wszak na stronach internetowych przedsiębiorcy prowadzącego dany katalog, a nie spółki, której dana wizytówka dotyczy.

Jeśli jednak idąc z duchem czasu, spółka z o.o. podejmie decyzję o umieszczeniu w Internecie własnej strony internetowej, zaktualizuje się obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 206 ksh. Jego bezwzględną realizację zabezpiecza sankcja finansowa obciążająca członków zarządu spółki. Dotkliwość sankcji, której górną granicą jest kwota równa minimalnej wysokości kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, potwierdza jedynie, że pewność obrotu gospodarczego oraz dopełnienie minimum obowiązków informacyjnych przez przedsiębiorców to zagadnienia niezwykle istotne.

Przeprowadzanie postępowań co do przewinień wskazanych w wyżej wymienionych przepisach ksh oraz orzekanie kar grzywny leży w gestii sądów rejestracyjnych, tj. sądów gospodarczych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t20940.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/spolka;komandytowa;w;praktyce,43,0,600363.html) Spółka komandytowa w praktyce Wspólnikiem spółki komandytowej może być np. spółka z o.o.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t21664.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/pulapki;w;dochodzeniu;roszczen;za;przewoz,90,0,684634.html) Pułapki w dochodzeniu roszczeń za przewóz Od przedsiębiorców wymaga się, by przed wniesieniem powództwa wezwali przeciwnika do dobrowolnej zapłaty. Jeśli tego nie zrobią ryzykują zwrot wniesionego przez nich pozwu.

Autor jest radcą prawnym w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Gdańsku

prawo spółek
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)