Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przekształcenia własnościowe firm. Za co grożą kary od UOKiK?

0
Podziel się:

Przy planowaniu nabycia udziałów firmy, połączenia lub utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa, konieczna jest analiza uwarunkowań prawnokonkurencyjnych transakcji.

Przekształcenia własnościowe firm. Za co grożą kary od UOKiK?

Obecnie główna uwaga przedsiębiorców jest skierowana na planowane gruntowne zmiany w Ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Tymczasem stosunkowo niedawno Prezes UOKiK nałożył na przedsiębiorców karę finansową za niezgłoszenie zamiaru koncentracji w terminie (decyzja prezesa UOKiK z 21 grudnia 2012 r. nr 138/2012), a dokładnie za niezgłoszenie utworzenia przez dwóch przedsiębiorców utworzenia nowego (wspólnego) przedsiębiorcy.

Decyzja Prezesa UOKiK przypomina, iż przy planowaniu każdej transakcji np. nabycia udziałów/przedsiębiorstwa, połączenia czy też utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, nieodzownym elementem strategicznym na etapie jej planowania powinna być analiza uwarunkowań prawnokonkurencyjnych transakcji.

Za zaniedbanie tego obowiązku grożą przedsiębiorcom wysokie kary pieniężne. W cytowanej decyzji Prezes UOKiK nałożył na obu przedsiębiorców karę w łącznej wysokości 48 tys. zł, podczas gdy ustawa antymonopolowa przyznaje organowi antymonopolowemu możliwość nałożenia kary aż do 10 proc. przychodu (nie dochodu)
przedsiębiorcy w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Sankcja ta może więc być bardzo dotkliwa.

Jak się ustrzec przed tym ryzykiem? Należy przede wszystkim wykształcić w praktyce nawyk sprawdzania ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Podstawowe zagadnienia w tym zakresie reguluje zaledwie kilka przepisów omawianej ustawy (art. 13-17).

Dodatkowo, dostępne dla przedsiębiorców są opublikowane na stronie UOKiK bezpłatne wyjaśnienia w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji. Jak pokazuje cytowana decyzja Prezesa UOKiK, zaniechanie tego zwykle nieskomplikowanego badania może przedsiębiorców słono kosztować.

Czytaj więcej w Money.pl
Kary dla menadżerów? Tylko za zmowę cenową Menedżerowie będą odpowiadać tylko za porozumienia między firmami w sprawie ustalania cen zakupu lub sprzedaży towarów oraz zmowy przetargowe.
Łączysz firmy? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa Prezes urzędu wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, jeśli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona.
Jak powołać pełnomocnika zarządu w spółce Członek zarządu może umocować pełnomocnika w potrzebnym zakresie w zależności od wymogów wynikających z pełnienia przez niego funkcji.

Autor jest radca prawnym w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)