Na skróty

Money.plPrawoAktualnościOkiem eksperta

Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

2008-06-23 15:00

Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

W celu wyeliminowania trwałego charakteru następstw skazania ustawodawca przewidział instytucje zatarcia skazania.

Skazanie sprawcy przestępstwa pociąga za sobą wielorakie skutki. Jednym z nich jest swoiste naznaczenie osoby skazanej, między innymi poprzez umieszczenie jej danych w Krajowym Rejestrze Karnym.

Pociąga to za sobą szereg następstw dla takiej osoby, między innymi negatywny odbiór ze strony społeczeństwa, co nierzadko prowadzi do problemów ze znalezieniem pracy, uniemożliwia wykonywanie określonych zawodów i ogólnie ogranicza jej perspektywy życiowe.

W celu wyeliminowania trwałego charakteru wskazanych powyżej następstw skazania, w szczególności efektu naznaczenia i umożliwienie skazanemu ponownego osiągnięcia statusu pełnoprawnego członka społeczności, polski ustawodawca przewidział instytucje zatarcia skazania, którą regulują art. 76 oraz 106 - 108 kodeksu karnego.

Zatarcie skazania jest pewnego rodzaju fikcją prawną, polegającą na tym, że z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. (art.106 kk).

Skazanie zatarte nie może więc rodzić żadnych konsekwencji prawnych, nikt też nie może ograniczać praw osoby, której skazanie uległo zatarciu.

Skutkiem powyższego jest to, że osoba, której skazanie uległo zatarciu, może twierdzić, iż jest osobą niekaraną. Dotyczy to wszelkich składanych publicznie deklaracji, w tym o charakterze urzędowym. Dodatkowo wszystkie adnotacje o jej karalności powinny zostać usunięte z dokumentów oraz rejestrów, w których je umieszczono, czego sprawca może się skutecznie domagać (tak Grzegorz Bogdan w komentarzu do kodeksu karnego, Warszawa 2007 str. 1109 - 1110).

Kiedy następuje zatarcie skazania

Zatarcie skazania może nastąpić z urzędu lub na wniosek. W razie skazania na karę pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania, uznania jej za wykonaną lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Sąd może jednak na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.

Zatarcie skazania jest pewnego rodzaju fikcją prawną, polegającą na tym, że z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. (art.106 kk).

Skazanie zatarte nie może więc rodzić żadnych konsekwencji prawnych, nikt też nie może ograniczać praw osoby, której skazanie uległo zatarciu.

W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.

Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania (nie dotyczy to jednak środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody).

W przypadku natomiast skazania sprawcy na karę w zawieszeniu, zatarcie skazania następuję z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, przy czym nie jest możliwe wcześniejsze zatarcie takiej kary.

Dodatkowo do zatarcia skazania z mocy prawa dochodzi w sytuacji, jeżeli według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem nie jest już zabroniony pod groźbą kary.Obowiązujące przepisy przewidują też pewien wyjątek. Nie podlega bowiem zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Autor jest adwokatem w Kancelarii Prawniczej Siwek Gaczyński

tagi

kara, więzenie, zatarcie skazania, krajowy rejestr skazanych, skazanie

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-12-11 09:29:49 83.21.23.* | oreo
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [4]
Witam mam takie pytanie jako osoba nieletnia zostalem ukarany nadzorem kuratorskim mialem wtedy 15 lat nadzor skonczyl sie gdy mialem 19 lat w tym czasie wiadomo nie mialem adnych prpblemow z prawem policja. Czy w tym przypadku gdy złozę wniosek do krk o orzeczenie niekaralnosci czy bedzie tam wpisane ze bylek karany? prosze o odpowidz potrzebuje tego do pracy z gory dziekuje
2014-12-11 10:03:51 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Trochę mało okoliczności- czy orzeczono jedynie ten środek wychowawczy ? Tj. nie było jednoczesnego zawieszenia np. kary poprawczaka ?

Zastosowanie miałby zdaje się art. 14, ust. 2 Ustawy o KRK:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2012,000,654.html
2014-12-11 11:14:09 83.21.37.* | oreo
Nie nie bylo zadnego zawieszenie poprawczaka tylko nadzór kuratorski nic więcej
2014-12-11 11:42:36 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No to ...zagwozdka z tymi 19 latami, bo z analizy ww przepisu jak i Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich w takiej sytuacji tj. gdy nie ma kwestii, że środek wychowawczy jest też zamiast poprawczaka- wynika zatarcie wraz z 18 urodzinami ( z urzędu ).

Choć tak na logikę zatarcie przed ustaniem środka byłoby dziwne...

Tak, czy inaczej-już masz czyste konto w KRK, zaświadczenie będzie stwierdzać niekaralność.
2014-12-11 21:26:34 83.21.28.* | oreo
dziękuję za odpowiedz 19 chodzi o to ze miałem miec kuratora do 18 ale sad wydal ''rozkaz'' do ukonczenia szkoły i dlatego do 19 wraz z koncem szkoly koniec kuratora tak to wygladało troche dziwne ale kto ogarnie polskie prawo :) jezscze raz dziękuje za odpowiedz :)
2014-12-04 19:18:23 155.133.102.* | adamr998
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [6]
Dobry wieczór, mam problem z wyrokiem sądowym który otrzymałem 23 grudnia 2010r. za spowodowanie wypadku drogowego. karę którą otrzymałem to 6 miesiecy pozbawienia wolności warunkowo w zawieszeniu na okres próby lat 3. Czy na dzisiejszy dzień wyrok został ZATARTY??? JEŻELI tak to czy przy ubieganiu sie o prace w jednostakAch mundurowych moge stanowczo twierdzić USTNIE I PISEMNIE że jestem osobą NIE karaną ???????????????
2014-12-04 19:50:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie nastąpiło 6 miesięcy po upływie owych 3 lat.
Tak- można tak twierdzić, takie będzie zaświadczenie z KRS.
ALE:

Przy pracy w policji brana jest pod uwagę poza niekaralnością nieposzlakowana opinia:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html?_rfr=1
2014-12-04 20:17:06 155.133.102.* | adamr998
Np. przy wypełnianiu kwestionariusza osobowego, jest pytanie odnośnie: czy kiedykolwiek pan/pani był karany sądownie, pisać że nie byłem czy byłem??? Skoro KRS mówi jasno że jestem osobą nie karaną ??
2014-12-04 20:37:25 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Mimo formalnej możliwości wpisywania w kwestionariusze w tej sytuacji, że NIE, co wynika z art. 106 KK, oraz z tego, że taka odpowiedź nie może być uznana za „wprowadzenie w błąd” (które stanowi np.
znamię oszustwa z art. 286 § 1 k.k.), ani traktowane jako „zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy”(czyn zabroniony zdefiniowany w art. 233 § 1 k.k.)...
to przy rekrutacji do służb, które dokonują weryfikacji kandydata również poza KRK oraz wymagają kandydatów również o nieposzlakowanej opinii itp. to warto napisać moim zdaniem, że jednak TAK- bo i tak tę wiedzę będą mieli, i tylko może to stanowić o uczciwości kandydata.
2014-12-04 21:12:13 155.133.102.* | adamr998
ok. rozumiem. właśnie czytam różne artykuły i fora na temat usuniecia danych z KSIP, czy usuniecie jest możliwe w moim przypadku ??? jeżeli tak to mam skierować podanie czy wniosek i do kogo ??? różne informacje znajduje wiec nie wiem
2014-12-04 21:34:14 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie przeczytałeś tego co zalinkowałem - chodzi o wyrok WSA. Nie jest on jedyny zresztą w takiej sprawie. Wniosek taki nie jest wiążący dla Policji. Składa się do komendanta powiatowego/miejskiego, odpowiada i tak komenda główna.
2014-12-04 22:04:59 155.133.102.* | adamr998
wielkie dzięki za informacje, pozdrawiam
2014-11-27 20:42:58 marekpiotrow21
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [3]
miałem kare 6 miesiecy na 3 lata potem drugi wyrok taki sam nie odsiadywałem wyroku bo sie odroczyłem i dali znuw w zawieszeniu. zawiasy mi sie juz skonczyly 8 miesiecy temu kiedy bede mogl dostac swiadectwo o niekaralnosci.
2014-11-27 21:11:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie nastąpiło po 6 miesiącach od zakończenia okresu próby/zawieszenia - tego, które później się kończyło skoro były dwa na zakładkę.
2014-11-27 21:29:47 marekpiotrow21
czyli juz moge takie swiadectwo dostac o niekaralnosci tak? z gory bardzo dziekuje
2014-11-27 21:35:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak wynika z art. 76, par. 1 KK.
2014-11-22 12:45:39 37.190.209.* | rysio 532
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
byłem skazany na 8 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata i dotego grzywna w wysokosci 800zl czy dostane zaswiadczenie o niekaralnosci wyrok dostałem w 2010r
2014-11-24 11:10:41 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Kiedy zapłacono grzywnę - chodzi o datę ostatniej raty, jeśli uczyniono to w ratach.
2014-11-20 17:21:01 46.238.125.* | Alecz
Witam SERDECZNIE.W 2005 R OTRZYMALAM WYROK 8 MIES NA 3 LATA I GRZYWNĘ 430.WSZYSTKO ZAPŁACIŁEM.PISMO Z SĄDU ŻĘ GRZYWNA ZOSTALA W CAŁOŚCI ZAPLACONA.PO 9 LATACH IDE DO SĄDU PO DOKUMENT O NIEKARALNOŚCI;co się dowiaduje....żę grzywny nie zapłaciłem:-(Nieszczęście wszystkie dokumenty o splaconej grzywnie posiadalam.Zawiozlam do sadu.Teraz czekam aż to wyjaśnia w warszawie.Ale jestem bez pracy....bo podstawą jest pismo o niekaralnosci.Co mogę w tej sytuacji zrobić? Czy nie mogą mi wystawić wcześniej zaświadczenia ??' proszę o pomoc.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-11-20 17:31:45 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No dopóki nie zostanie ostatecznie stwierdzone, że grzywna została zapłacona to nie ma też stwierdzonej daty zapłaty. Nie ma więc daty względem której biegnie zatarcie. Wyprostowanie tej kwestii będzie równoznaczne z uznaniem daty, a co za tym idzie wniosku o wydanie zaświadczenia o niekaralności, bo 5 lat od zapłaty jak rozumiem minęło.

Posiadane pismo potwierdzające zapłatę grzywny przed laty sprawia, że na 99% jest to wina sądu/krk co otwiera drogę do ewentualnego roszczenia o odszkodowanie za właśnie niemożność podjęcia pracy.
2014-11-20 17:48:23 46.238.125.* | Alecz
Oczywiście minęło 9 lat od kiedy została grzywną splacona.Dziękuję bardzo. Pan w sądzie mi dzisiaj tłumaczył że sądy podzielily się w 2007 roku i to możliwe że to było przyczyną nie odnotowania mojej spłaty grzywny. Podjęła bym się wyzwania o dszkodowanie ale niestety nie stać mnie obecnie na Adwokata.Bardzo dziękuję za pomoc.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-11-18 12:18:30 95.41.242.* | gosc535
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [3]
Czy jesli zaplacilem grzywne skarbowa, chodzilo o zamowienie kg tytoniu bez akcyzy, moge teraz skladac aplikacje do izby celnej?
2014-11-18 12:47:55 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Było to przestępstwo czy wykroczenie skarbowe ?
Nie znam się na tytoniu i akcyzie, ale decyduje tu wartość uszczuplenia podatku/należności publiczno-prawnej. Jeśli owa niezapłacona akcyza nie przekroczyła 500% aktualnej w czasie popełnienia płacy minimalnej - to było to wykroczenia, i to skazanie to nie zostało odnotowane w KRK.
2014-11-18 13:04:49 95.41.242.* | gosccc
To bylo ok. 330 zl grzywny, warunkiem zlozenia dokumentow jest niekaralnosc za umyslne przestepstwo skarbowe
2014-11-18 13:24:49 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Kwota wskazuje ( art. 22 i 23 KKS ) wskazuje, że to było wykroczenie, czyli niezapłacona akcyza mniejsza niż 5x1680 zł.

Zatem w ogóle nie jest ono w KRK. Nie ma przestępstwa k-s.

Dla pewności warto zajrzeć do wyroku, czy potwierdza się, że było to wykroczenie.
2014-11-08 19:53:01 94.254.145.* | dejw
Witam.
W marcu 2010 zostalem skazany na 8 miesiecy pozbawienia wolnosci. Po 4 miesiacach na wokandzie zostalem warunkowo zwolniony z reszty wyroku i dostalem wyrok w zawieszeniu, okres probny trwal dwa lata. Kiedy nastepuje zatarcie skazania?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-11-10 11:31:16 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli warunkowego zwolnienia nie odwołano w ciągu owych 2 lat i pół roku po ich upływie- to zatarcie skazania nastąpi z urzędu po 10, a na wniosek- po 5 latach od dnia owego warunkowego zwolnienia z reszty kary.

Wynika to z art. 82 KK
2014-10-30 19:46:21 93.105.176.* | k.n.
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [5]
Witam.W 2000 roku zostalam skazana na kare w zawieszeniu bodajze 6 miesiecy w zawieszeniu na 2 lata,na prace spoleczne 120 godzin,ktore wykonalam i na zaplate przywlaszczonego mienia poszkodowanemu. Wykonalam te prace spoleczne jednak nic nie placilam gdyz zwyczajnie nie wiedzialam ze musze.Poszkodowany do tego czasu w ogole sie o to nie upomnial.Czy wobec tego jezeli wystapie z wnioskiem o zaswiadczenie o niekaralności bede widniala jako osoba karana czy tez nie ?
2014-10-31 08:39:44 89.206.9.* | barmanek845
Witam. W 2009 roku zostałem skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz grzywnę 3 tys zł. W tym roku w maju zakończył się wyrok. Kiedy w takim razie będę wymazany z KRK? Z góry dziękuję za odpowiedź.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-10-31 09:14:28 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Decyduje termin późniejszy, ale nie wcześniej niż termin właściwy dla pozbawienia wolności. Ten drugi to pół roku po upływie owych 5 lat. Termin dla grzywny - 5 lat od jej zapłaty. Tyle z urzędu. Na wniosek- już po 3 latach od zapłaty grzywny, ale nie wcześniej niż owe pół roku po upływie 5 lat próby.
2014-10-30 20:05:27 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zapłata przywłaszczonego mienia to naprawienie szkody, a więc środek z art. 39, pkt. 5, czyli zgodnie z art. 76 fakt niedokonania tej zapłaty jest bez wpływu na zatarcie- nastąpiło ono po 6 miesiącach od upływu 2 lat próby.

Nie oznacza to oczywiście zwolnienia z obowiązku zapłaty.
-1 spadek
2014-10-30 20:17:45 93.105.176.* | k.n.
Potrzebuję takie o to oświadczenia : Oświadczenie, że kandydat nie był karany za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych. Więc jeśli o nie wystąpię będę widniała w rejestrze jako osoba niekarana ?
2014-10-31 09:03:01 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak.Zaświadczenie będzie stwierdzało niekaralność.
-1 spadek
2014-10-30 14:03:37 109.241.19.* | edek65
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [3]
Witam, moja sprawa toczyła się od marca 2013 do marca 2014 i zostałem skazany za podrobienie podpisu na karę grzywny. Kiedy mogę składać wniosek o zatarcie skazania czy już teraz czy dopiero po 5 latach i od kiedy liczy się upływ pięciu lat czy od rozpoczęcia sprawy czy od wyroku?
2014-10-30 14:38:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie na wniosek najwcześniej po 3 latach od zapłaty tej grzywny. Jeśli było to w ratach, to od dnia ostatniej raty.
2014-10-30 14:46:27 109.241.19.* | edek65
a czy z takim wyrokiem mogę ubiegać się o posadę żołnierza?
2014-10-30 14:58:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Po jego zatarciu.
W czasie rekrutacji na służbę kandydacką wymagane jest zaświadczenie z KRK (stwierdzające niekaralność).
2014-10-23 18:44:46 37.248.254.* | SZYMON611
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania JAZDA PO PIJANEMU? [3]
witam czy jesli zabrano mi prawo jazdy na 9 miesiecy i otrzymalem grzywna to jestem w rejstrze krk jako karnay, jesli tak to jak najszybciej moze nastapic zatarcie skazania po wystapieniu z wnioskiem do sądu ?
2014-10-24 11:14:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Z urzędu po 5 latach od zapłaty grzywny, na wniosek- po 3.
2014-12-15 12:35:46 95.40.255.* | ania818
Witam mam takie pytanie.zostalam skazana w 2005 roku na kare ograniczenia wolnosci i prace spoleczne. Jednak w zwiazku z tym ze sie jeszcze uczylam chcialam zamienic ja na kare grzywna. Problem polegana tym ze sprawa zamiany bardzo sie przeciagnela i zostala rozpatrzona dopiero kiedy zblizal sie termin przedawnienia a wiec w 2011 . wplata grzywnej zostala uregulowana w ciagu 2 miesircy. W zwiazku z przepsami wiem ze moge sie starac o zatarcie dopiero po uplywie 3 lat a termin ten mija w lutym 2015 r. Jednak ze wzgeldu na okolicznosci czyli przeciaganie sprawy przez instytucje sadowe czy moge starac sie o zatarcie juz w tym czasie? I prosic o wczesnijszy termin ze wzgledu na okolicznisci. I przez to niemam mozliwosci podjecia pracy w zawodzie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-12-15 13:09:40 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Minimalny okres, po jakim może dojść do zatarcia na wniosek jest sztywny. A samo zatarcie na wniosek jest fakultatywne- tj. wedle uznania sądu.

Zatem argument o przewlekłości miałby moim zdaniem znaczenie, gdyby już owe 3 lata minęły a sąd nie był w 100% przekonany, by zatarcia na wniosek w danym przypadku dokonać.

Innymi słowy należało po prostu składać skargę na przewlekłość postępowania- w czasie gdy ono trwało, również z myślą m.in. o tym, że przewlekłość wpłynie na przyszły termin zatarcia.

Wiem, że w młodym wieku o tym się nie myślało w ogóle...
2014-10-14 20:49:18 77.242.232.* | muro
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam
w 2008 zostałem skazany na 1 rok pozbawienia wolności 3 miesiące przed końcem wyroku wyszedłem na przepustke podpaliłem radiowóz i dołożyli mi cztery lata odgibałem wszystko od dechy do dechy Mogę teraz pisać o wymazanie z krk ? Chciałbym się dostać do kmp nie wiem czy mam szanse [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

2014-10-15 12:44:36 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie nastąpi po 10 latach od zakończenia drugiej kary. Brak możliwości zatarcia na wniosek (bo skazanie dłuższe niż 3 lata).

Przy pracy w policji brana jest pod uwagę poza niekaralnością nieposzlakowana opinia:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html?_rfr=1
2014-10-13 22:53:44 83.10.66.* | Szymonc
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam, czy po upłynięciu lat próby oraz tych 6 mięsiecy po których wyrok zostaje zatarty, osoba skazana wcześniej tym wyrokiem może pracować jako adwokat, prokurator itp.? Oczywiście po ukończeniu odpowiednich studiów.
2014-10-14 09:24:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Art. 11 i 14 ustawy o prokuraturze- kandydat ma mieć 'nieskazitelny charakter', a przed nominacją jest zasięgana na jego temat opinia u komendanta wojewódzkiego policji, która ma swój system informacji, w którym nie ma instytucji 'zatarcia'.

Dużo pewnie zależy od 'wyrobionych' w czasie aplikacji znajomości i stopnia nieskazitelności innych kandydatów.
2014-10-10 11:28:59 188.192.238.* | damian6969
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
dzień dobry w 2010roku zostałem skazany wyrokiem 1rok i 6miesiecy w zawieszeniu na 3lata i 7tysiecy nawiązki które od razu zapłaciłem kiedy moge sie starać o zatarcie
2014-10-10 11:48:39 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie ma się co starać o zatarcie, bo już ono nastąpiło- po 6 miesiącach od upływu owych 3 lat próby.
2014-10-06 15:43:33 77.254.219.* | tomek735
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
dzień dobry chiałem sie spytać czy akta w policji zostają kiedyś wyczyszczone
2014-10-10 08:50:03 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Na temat:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html
2014-10-03 14:08:48 83.27.219.* | Krzysztof1611
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam serdecznie.
3 października 2011r otrzymałem wyrok za jazdę na rowerze po pijanemu. Została mi zasądzona kara grzywny oraz zakaz prowadzenia rowerów na okres 1 roku. Grzywna została zapłacona 2 listopada 2011r. Czy mogę ubiegać się o wcześniejsze zatarcie wyroku (upływa 3 lata)?
2014-10-10 09:16:52 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zostało zatarte- bo od 9 listopada 2013 jazda pod wpływem na rowerze przestała być przestępstwem (nowelizacja art. 178 KK), jest wykroczeniem. A dla wykroczeń mamy (art. 46 KW) dwuletni okres po którym następuje zatarcie.
2014-10-02 13:05:00 195.114.167.* | ktoś888
Mam pytanie.. będę wdzięczny za pomoc.
Od wyroku ograniczenia wolności minęło ponad 10lat.Czy po takim czasie jestem jeszcze jako karany? Czy moge ubiegać się o funkcje społeczne?Czy ktoś ,, życzliwy" może to odgrzebać?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-10-10 08:54:18 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie z mocy prawa nastąpiło po 5 latach. Formalnie jest stan niekarania i takie będzie zaświadczenie z KRK.

Natomiast niektóre funkcje społeczne wymagają nieposzlakowanej opinii- a to coś więcej niż niekaranie- po prostu może być pamiętane przez ludzi/odgrzebane przez media/przeciwnika politycznego lub tak jak w policji - nadal jako informacja przetrzymywane:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html
2014-09-28 01:47:50 83.10.179.* | flooorida
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Czy w momencie gdy osoba, która miała dwa wyroki zatarte popełnia kolejne przestępstwo i ma wyrok tamte sprawy powracają do aktualności? Czy nadal ma ta osoba czystą kartę poza nowym wykroczeniem?
2014-10-10 09:03:32 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Ta druga opcja. Nowe skazanie, do którego dochodzi PO zatarciu skazania poprzedniego nie powoduje 'odtarcia' tego starszego. Kolejne skazania mają znaczenie, jeśli dochodzi do nich przed zatarciem skazań poprzednich- kwestia braku możliwości zatarcia na wniosek skazania poprzedniego oraz tego, że skazanie starsze zaciera się dopiero z zatarciem skazania nowszego- co wynika z art. 108 KK
2014-09-19 18:34:30 83.21.57.* | rafi33
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
witam-moze ktos pomoze mi w mojej sprawie- jakies 6 lat temu zostalem zatrzymany w Niemczech wracajac z tz wystawk i flomarkui-okazalo sie ze wsrod sprzetu RTV mebli jest jeden rower zgloszony jako kradziony- od razu nas zatrzymano,pobrano odciski palcow itd -dopiero po tym jak poprosilismy o konsula puszczono nas zatrzymujac i spisujac wszystkie rzeczy zarekwirowane-po kilku miesiacach otrzymalem pismo ze zostalem skazany zaocznie za paserke na grzywne wynoszaca 100 euro-zaplacilem te pieniadze i niedawno bedac w Niemczech podczas kontroli niemiecki policjant po sprawdzeniu papierow milutko podziekowal i puscil dalej w droge- i teraz moje pytania- czy ten moj wyrok mogl ulec zatarciu po 6 latach i czy jest sens pisac do nich o zwrot zatrzymanego towaru ?
2014-09-12 09:24:20 77.255.7.* | ja994
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [4]
Dzień dobry, jeśli uzyskało się informację ustną od pracownika sądu, iż zatarcie skazania z urzędu nastąpi w październiku br. to czy jest możliwe wydanie tej informacji na piśmie? Bo zaświadczenie o niekaralności zawiera tylko informację: "karany", nie ma żadnych dat. Dziękuję za odpowiedź
2014-09-12 09:39:52 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Moim zdaniem nie- bo terminy zatarcia z urzędu są ogólnie znane, wynikają wprost z KW i KK oraz rodzaju/wysokości samego skazania.


Sąd mógłby wydać poświadczenie przyjęcia wniosku o zatarcie przed terminem- tj. na wniosek właśnie.

Poza tym czemu miałoby takie wydanie informacji służyć ? Przedstawiający taką informację/zaświadczenie np. przyszłemu pracodawcy w czasie rekrutacji z intencją taką, że w dniu podpisania umowy o pracę będzie już niekarany (co jest wymogiem na tym stanowisku) może mieć przecież inne skazania, z innych sądów. Zaświadczenie z KRK natomiast obejmuje całe 'konto' obywatela na dzień wystawienia zaświadczenia.
2014-09-12 09:58:35 77.255.7.* | ja994
Dziękuję za szybką odpowiedź. Tylko jeśli Pani z Sądu sprawdzała prawdopodobnie w systemie, to miałaby wyświetlone ewentualne wszystkie skazania..(fakt, że innych nie było, tylko to jedno 6 lat temu, grzywna była zapłacona później).
Zatarcie skazania z urzędu mija 28.10. br więc raczej ewentualny przez nas złożony wniosek do Sądu właściwego nie byłby szybciej rozpatrzony niż do ww. daty (samo uprawomocnienie 2 tygodnie).

Myśleliśmy, że ratunkiem może być takie pismo z sądu "do wglądu" ewentualnego pracodawcy (gdyż jest to potrzebne na początek przyszłego m-c). Dziękuję jeszcze raz
2014-09-12 10:15:40 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, od lipca tego roku miał być uruchomiony pełny e-dostęp.
Tyle, że co innego mieć uprawnienia do dostępu, a co innego do wydania zaświadczeń na tej podstawie.
Z punktu widzenia pracodawcy- między początkiem października a 28 października przecież może dojść ...do innego/nowego skazania.

Szkoda, że po prostu nie zapytał Pan owej "pani z sądu", czy coś takiego wyda.

Ps. Skoro nie ma Pan obiekcji przeciw ujawnianiu pracodawcy faktu skazania może wystarczy przy aplikacji przy pytaniu o karalność oświadczyć, że jest, ale ulegnie ono zatarciu 28.X. i że zaświadczenie o niekaralności zostanie doniesione w terminie...
2014-09-12 10:32:12 77.255.7.* | ja994
Dziękujemy za wszelkie informacje i porady, miejmy nadzieję, że wszystko skończy się pomyślnie. Pozdrawiamy serdecznie
2014-09-10 09:56:42 188.192.238.* | czester6969
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
sankcja zatrzymanie do wyjasnienia sprawy w moim przypadku to 4 miesiące 2010r po której dostałem wyrok w zawieszeniu 1rok i6miesiecy na 3lata i grzywne 7 tysiecy która odrazu została zapłacona to kiedy mogę starac sie o zatarcie i gdzie musze pisac wniosek
2014-09-10 10:18:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Z kolei kara grzywny- ulega zatarciu po 5 latach od zapłaty z urzędu, po 3 latach jest możliwy wniosek o zatarcie wcześniejsze.

Zatem jest już możliwy wniosek- do sądu, który skazał. Wzór w necie, również na www sądów okręgowych. Na Money.pl - płatny:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wniosek;o;zatarcie;skazania,10005,7487,dokument.html

Może być pocztą, szczęśliwie opłata sądowa (tu 45 zł) jest też możliwa już przelewem, więc wizyta w sądzie po zakup znaczków opłaty jest zbędna.
2014-09-06 13:37:50 188.192.238.* | czester6969
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
dzień dobry w roku 2010 byłem skazany na sankcje 4miesięcy i później zapadł wyrok 1rok i 6miesiecy w zawieszeniu na 3 lata czy mogę starac sie o zatarcie
2014-09-08 10:51:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wyrok w zawieszeniu uległ/ulegnie zatarciu po 6 miesiącach od upływu owych 3 lat. Co to znaczy 'sankcja' ?
2014-09-02 12:05:37 109.243.237.* | pewna
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Potrzebuje zaświadczenie o niekaralności. W 2012 roku zostałam oskarżona o przywłaszczenie cudzego mienia (ok 50 zł). Czy na dzień dzisiejszy mam tzw czystą kartę, czy widnieję gdzieś w rejestrze karanych?
2014-09-02 12:29:52 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
W KRK ujawniane są SKAZANIA, a nie oskarżenia....
A zatarcie (możliwość/okres) zależy od rodzaju/wysokości tegoż skazania,orzeczenia czy od odstąpienia od niego.
Wyłożono to w artykule przewodnim do wątku.
2014-08-28 00:02:29 80.30.39.* | petit785
Witam.trzy lata temu odbylem wyrok ktory zapadl w 1996 roku.kare ukoñczylem 12/2011.moge starac sie o zatarcie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-08-28 10:34:07 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że kara pozbawienia wolności.
To zależy od tego, jak długą karę orzeczono. Jeśli do 3 lat, to można starać się o zatarcie po 5 latach, czyli dopiero w listopadzie 2016. Jeśli dłuższą- nie ma zatarcia na wniosek, tylko z urzędu po latach 10, czyli z końcem 2021 r.
2014-08-20 17:37:42 31.182.70.* | Radek997
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam. Potrzebuję świadectwo o niekaralności do pracy a miałem grzywnę, minęły 4 lata. Ile czasu zajmuje formalność od złożenia wniosku o szybsze wycofanie wyroku do uzyskania bycia niekaralnym?
2014-08-20 18:09:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie ma ustawowego terminu, długość procedury zależy od obciążenia sądu. Potem uprawomocnienie postanowienia o zatarciu po 14 dniach i wniosek do KRK o wydanie zaświadczenia o niekaralności.
2014-08-15 08:23:34 94.154.29.* | bulba66
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
W naszej gminie radny został skazany wyrokiem sądu za ukrywanie dochodów oraz poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Odwołał się i sąd wyższej instancji orzekł karę w zawieszeniu na okres jednego roku. Czy ten radny będzie wpisany do Krajowego Rejestru Skazanych? Pytam dlatego, iż wymieniany wcześniej radny, przedstawia wypis o nie wpisaniu do Krajowego Rejestru Skazanych i tym samym uważa się za osobę o nieposzlakowanej opinii, zamierzając po raz kolejny ubiegać się o mandat radnego. To kuriozum.
2014-08-18 12:21:33 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nieposzlakowana opinia to nie to samo co brak karalności w zaświadczeniu z KRS w przypadku zatarcia.
2014-07-29 06:15:32 kopek_lupek
wydanie zaswiadczenia o splaceniu grzywnej. [1]
Witam mam pytanie ...... Czy jest możliwość wydania zaswiadczenia ze splaciłem grzywna ??????? jeżeli tak to porosze o porade co w tym celu musiał bym zrobic .......
2014-07-30 12:03:33 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Przede wszystkim masz potwierdzenie przelewu z banku/skok, wpłaty gotówkowej na poczcie lub w kasie sądu rejonowego.

Można też wnioskować o takie zaświadczenie w kancelarii sądu/ biurze podawczym. Opłata kancelaryjna za zaświadczenie- 6 zł/str.
2014-07-25 06:41:38 62.69.193.* | Mateusz 111
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
W czasie procesu z art. 177& 1 kk wyciągnięto mi wykroczenia z 5 lat za które byłem karany mandatem 100 zł i do 4 p. któw za przekroczenia szybkości o20 km/h , które uległy zatarciu po roku i przedstawiono że popełniałem nieprawidłowości i jestem w związku z tym niebezpiecznym .....
Czy w procesie karnym bierze się tylko zapytanie o karalność , którego oczywiście nie było , a nie bierze się wyróżnienia i odznaczenia państwowe za dotychczsowe postepowanie ?
Czy to prawidłowo ?
10 awans
2014-07-22 14:38:03 kopek_lupek
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [2]
Witam mam Pytanie byłem ukarany grzywna za jade pod wpływe alkoholu na rowerze . jest mozliwość wykreslenia mnie z Krk szybciej niz 3lata?
2014-07-22 17:03:35 kopek_lupek
Dokładnie wyglądało to tak ze poddałem sie samo ukaraniu i dostałem 700zl grzywnej splacilem ja w ratach. bylem zaskoczyny tym ze poszedlem po nie karalnosci a tam dalej widnialem jako karana czy jest mozliwosc ubiegania sie o wczesniejesze niz 3 lat zatarcie skazania ????? prosze o pilna odpowiedzi !! z Góry Dziekuje ..
2014-07-23 09:21:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie podajesz dat.
Zwracam uwagę, że ostatnio ( w tym zakresie 9 listopada 2013 r. ) weszła w życie Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.

Na jej mocy jazda na rowerze pod wpływem przestała być przestępstwem, jest wykroczeniem i w konsekwencji (art. 50, ust. 4) stosuje się do tej kary zasady przedawnienia i zatarcia takie jak za wykroczenie.
A z art.46 KW wynika okres dwuletni zatarcia z urzędu.

I jeśli minęły 2 lata od ostatniej raty- to moim zdaniem KRK powinien być 'czysty'. Jeśli nie (błąd ? systemu) to na wniosek 'reklamacyjny' powołujący się na ww art. 50 ww ustawy powinno owo skazanie być zatarte.
2014-07-14 12:16:48 91.224.217.* | zatroskana
Dziekuje bardzo
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-14 09:53:14 91.224.217.* | zatroskana
Witam. Moj syn zostal ukarany zabraniem na rok prawa jazdy za prowadzenie pod wplywem marichuany oraz grzywna w wysokosci 600 zloty. Wyrok zapadl w grudniu 2013 roku. Jak dlugo bedzie w KRK?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-14 11:32:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przez 5 lat od zapłacenia grzywny. Może złożyć wniosek o zatarcie wcześniej- po 3 latach. Podstawa- art. 107, par. 4 KK
2014-07-12 18:06:16 159.205.18.* | Jacek59
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [4]
Witam, w 2009 r. zostałem skazany na 6 m-cy i karę grzywny, ale został mi wyrok zawieszony na okres próby 2 lat. czy zatarcie już nastąpiło?
2014-07-14 11:37:35 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie kary w zawieszeniu już nastąpiło po 6 mc od upływu okresu próby. Natomiast grzywny- z urzędu nastąpi po 5 latach od jej zapłacenia. Można wnioskować o wcześniejsze zatarcie- po 3 latach od zapłacenia.

Podstawa- art. 76 i 107 KK.
2014-07-15 20:11:33 159.205.19.* | Jacek59
Bardzo dziękuję za informację.
Mam jeszcze małe pytanie - czy taki wniosek mogę wysłać poprzez pocztę? i do jakiego sądu - tam gdzie został wydany wyrok?
Pozdrawiam
2014-07-16 09:09:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Do sądu, który wydał wyrok, który ma być zatarty.
Wzór w necie, również na www sądów okręgowych. Na Money.pl - płatny:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wniosek;o;zatarcie;skazania,10005,7487,dokument.html

Może być pocztą, szczęśliwie opłata sądowa (tu 45 zł) jest też możliwa już przelewem, więc wizyta w sądzie po zakup znaczków opłaty jest zbędna.
2014-07-16 21:50:00 159.205.19.* | Jacek59
Serdeczne dzięki.
2014-07-11 18:04:39 bu_eta
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam. w grudniu 2012r. zostałało zabranre mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu na 1 rok. kara dotyczyła art 178a par 1kk, art 12 par2 kk i art 49 par2 kk,ukarono mnie grzywną. czy mam jaką kolwiek sznsę na wcześbiejsze niż 3 lata wykreślenie mnie z rejetru karnego ? dodam, że nigdy wcześniej, ani teraz nie byłam za nic karana.
2014-07-14 11:52:28 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak wynika z art. 107 KK.
Byłoby inaczej, gdyby popełniła Pani przestępstwo z par. następnego tj. 2- jazda pod wpływem na rowerze, która w międzyczasie stała się (nowelizacja KK) wykroczeniem- co wpłynęło na obecność takich skazań w KRK.
2014-07-10 21:36:08 79.184.199.* | budys89
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [2]
Witam w 2013 raku byłem karany w Norwegii. Czy w Krajowym rejestrze Karnym będę widniał jako karany? Czy nie?
2014-07-10 22:10:29 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, bo skazanie polskiego obywatela prawomocnym wyrokiem jest w KRK odnotowane- co wynika z art. 2, ust. 1, pkt. 4 ustawy o KRK. Na podstawie umów międzynarodowych po prostu takie informacje są wymieniane. W związku z tym, że Norwegia nie jest w UE- samo zatarcie następuje wg. zasad polskich czyli w terminach wymienionych w artykule otwierającym wątek.
2014-07-11 19:00:42 79.184.208.* | budys89
dziekuje. Pozdrawiam
2014-07-09 15:55:54 kocica3131
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [3]
Witam! We wrześniu 2007 zostałam skazana na 4 miesiące w zawieszeniu na 2 lata. Karę odbyłam w kwietniu 2009. Kiedy mogę starać się o zatarcie skazania?
2014-07-10 14:00:26 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Czyli było odwieszenie wyroku i wykonanie kary pozbawienia wolności ?
2014-07-10 19:42:26 kocica3131
Tak gdyż byłam zobowiązana naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego określonej kwoty pieniężnej a tego nie zrobiłam.
2014-07-10 20:26:51 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatem 10 lat po zakończeniu 'odsiadki' -z urzędu, lub po 5 latach od tego zakończenia -na wniosek.
2014-06-29 18:19:00 178.37.145.* | Miszza
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam, mam pytanie - jeśli ja zostałam skazana na 2 lata w zawieszeniu na 3 lata to po jakim okresie mogę złożyć wniosek o zatarcie wyroku?
2014-06-30 11:40:22 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie z urzędu po pół roku od upływu owych 3 lat. Nie ma możliwości zatarcia na wniosek.
2014-06-28 23:37:07 95.40.87.* | porażka
zostałem skazany 10 miesięcy na 2 lata i przyzna 1400 zł w 2013 wrzesień 17 z art 157 kiedy nie będzie po tym wyroku śladu w rejestrze?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-06-24 19:46:14 164.126.20.* | beti889
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam serdecznie :) mam pytanie a raczej szukam odpowiedzi:) z głupoty małoletniej zostałam skazana na 6 miesiecy w zawieszeniu na 2 lata. odbyłam prace porządkowe ,chyba tak to sie pisze :) było to kilkanaście lat temu z 7 jesli pamietam , i teraz co mam zrobić jakie dokumenty gdzie by zatrzeć tą kare i nie istniec w rejestrze ??
2014-06-24 20:22:42 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie nastąpiło z mocy prawa po 6 miesięcy od upływu owych 2 lat próby.
2014-06-24 19:20:04 79.186.197.* | Mateusz604
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam.
W 2014 r zostalem skazany na 10 miesiecy i 3 lata w zawieszeniu z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą czy również nie otrzymam zaświadczenia o niekaralnosci, jeśli nie, to kiedy bede mógł otrzymać takie zaświadczenie
2014-06-24 20:25:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
10 mc w zawieszeniu na 3 lata miało być zdaje się...

Zatarcie nastąpi z mocy prawa po 6 miesiącach od upływu owych 3 lat. Nie ma możliwości wcześniejszej tj. na wniosek.
2014-04-28 15:14:02 31.61.140.* | anonim300
Witam w 2012 roku dostalem zostalem skazany za prowadzenie motoroweru w stanie nietrzeźwym wynik 1 kontroli wykazal 0.36 za to drugi po jakims czasie 0.34 tendencja spadkowa dostalem zakaz prowadzenia motorowerow na okres 1 roku i 1 tys grzywny a to splacilem w 2013 we wrzesniu .wiem ze okres 5 lat w krk zaczyna swoje ze tak powiem odliczanie od momentu splacenia grzywny lecz czy jest jakas możliwość szybszego wymazania z krk ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-04-28 15:15:56 31.61.140.* | anonim300
To byla art 178 ale nie pamietam paragrafu
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-03-21 20:41:58 pocah
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam w październiku 2007r. zostałam ukarana grzywną na podstawie art 212par1k.k. w wysokości 500zł, grzywnę tę zapłacilam w terminie. Dziś zgłosiłam sie do krk po oświadczenie o niekaralności ponieważ od tego czasu minęło już ponad 6 lat, pracownik sądu nie wydał mi jednak oświadczenia informując mnie że moje dane muszą być dodatkowo zweryfikowane, czy to możliwe że kara się nie zatarła i czy nadal jestem skazana. Pracownik sądu poinfornował mnie że sąd na 7dni na wystawienie opinii, czy możliwe że opinia będzie negatywna, czy dane moje zostaną zaktualizowane automatycznie? Czy możliwe jest że odbiorę "czyste" zaświadczenie?
2014-03-21 10:51:05 tomson23
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Mam pytanie za jazde na rowerze po pijaku dostalem kare trzech miesiecy w zawieszeniu na dwa lata , zakaz prowadzenia pojazdow na dwa lata i 400 do zaplaty.Dzis minelo 2,5 roku od wyroku czyli 6 miesiecy od skaczenia tych dwoch lat.Czy ja juz jestem czysty /czy mam pisac o zatarcie?prosze o pomoc na prawnikow mnie nie stac.
2014-03-27 11:38:52 83.29.5.* | janis11111111
Zatarcie nastąpiło z automatu!!!
2014-03-17 11:56:43 178.182.209.* | karol590
Witam.w 2006 roku odbyłem kare pozbawienia wolnosci na okres 1.8 roku.chcialbym sie dowiedziec jak napisac i gdzie złożyć takie oświadczenie . chciałbym skasować swoją "przeszłość" dziękuje i pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-03-15 08:37:11 87.116.231.* | czaki33
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam
Mam takie pytanie ,zostałem skazany przez sond na dwa lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i kare grzywna 1000zł i teraz czy moge starac sie o wykreslenie KRK po 3 latach od mometu zapłacenia grzywnej czy od mometu zakonczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
-2 spadek
2014-03-11 15:16:52 37.31.65.* | dawid165
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
skazanie to jest odnotowane w KRK. wczoraj własnie złozylem wniosek o zatarcie skazanie. ale mam pytanie czy nie wie ktos ile czasu trwa taka procedura? i czy bede wzywany do sadu? dziekuje za pomoc
2014-03-11 13:45:02 unnreall
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [4]
Witam,

mam pytanie. w 2006 r zostałem skazany na 2 lata zawieszenia za prowadzenie samochodu po alkoholu. Od tamtej pory nic podobnego nie zrobiłem. Do pracy obecnie potrzebuję mieć czyste konto, bo muszę napisać oświadczenie, które jak będzie nieprawdziwe będzie skutkowało moim zwolnieniem. minęło od skazania prawie 8 lat, więc czy mam już czyste konto? Czy jest możliwość ze strony pracodawcy dotarcie do mojego wyroku, etc. Dziękuję za informację.
-1 spadek
2014-03-11 20:39:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Zatarcie nastąpiło 6 miesięcy po upływie okresu próby tj. owych 2 lat.
2014-03-12 08:05:41 unnreall
czyli spokojnie nie muszę się martwić, składając oświadczenie w pracy o niekaralności?
2014-03-12 10:25:54 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak wynika z art. 76, par. 2 KK.
2014-03-12 12:04:37 unnreall
Ok,

dziękuję za informację.

Pozdrawiam
2014-03-10 11:08:36 46.204.101.* | dawid165
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam mam pytanie dostałem kare grzywny za przywłaszczenie cudzego mienia (znalazłem telefon) chciałbym sie dowiedziec po jakim czasie bede wymazany z KRK i czy mozna pisac wczesniej wniosek o zatarcie???
2014-03-10 12:07:28 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Czyli wartość telefonu niższa niż 400 zł i czyn uznano za wykroczenie. Skazanie to nie jest odnotowane w KRK.
2014-03-05 21:35:12 89.238.7.* | Dawid104
26.03. 2013r wyrok: 6 m-cy ogr. Wolności/pracy uzytecznie społecznej z obowiązkiem 30 godz kontrolowanej pracy. Kiedy mogę starać się o orzeczenie o niekaralności. Dziękuję
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-03-05 22:38:10 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Po 3 latach od zakończenia/wykonania ograniczenia wolności tj. upływu owych 6 miesięcy lub przepracowania ostatniej z owych 30 godzin, w zależności co nastąpiło później.
2014-03-04 09:09:17 beniaminkowalski82
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
dzien dobry chcialbym sie dowiedziec jak wymazac kre z przed 12 lat ktora brzmiala 2na 5 w zawieszeniu i nastepna kare ktora otrzymalem w 2012 we wloszech w zawieszeniu na 8 miesiec z grzywna 200 euro
2014-03-04 11:34:04 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Poprzednie skazanie uległo zatarciu już 6 miesięcy po upływie owych 5 lat zawieszenia.
Skazanie 'włoskie' zgodnie z art. 107a KK zaciera się wg. zasad prawa włoskiego, a obecnie w UE jest system wymiany takich informacji. Zatem w polskim KRK jest info o skazaniu włoskim, gdy ulegnie ono zatarciu wg. prawa włoskiego informacja ta powinna trafić do KRK. Natomiast zatarcie wcześniejsze- na wniosek złożony do sądu włoskiego.

Jakie są terminy zatarć włoskich- nie mam pojęcia.
2014-03-03 18:51:26 pwk605
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Nowelizacja ma znaczenie dla zatarcia, jeśli była to jazda rowerem, bo obecnie jest to wykroczenie. Jeśli samochodem, motorem- nie, bo nadal jest to przestępstwem.
U mnie była jazda rowerem w 2006r.Ograniczenie wolności na 8mc prac które wykonałem-zakończyłem dopiero w IX.2012r. Czy mnie też dotyczy nowelizacja z 9.XI,2013r? Pozdrawiam.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - pwk605.]
-2 spadek
2014-03-03 18:37:15 83.21.146.* | Ines_t34
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam, w 2008 roku dostałem wyrok, rok w zawieszeniu na 5 lat i chciałbym się dowiedzieć czy mój wyrok uległ już zatarciu, czy jeśli nie, to do kogo muszę napisać wniosek o zatarcie wyroku??
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły