Na skróty

Money.plPrawoAktualnościOkiem eksperta

Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

2008-06-23 15:00

Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

W celu wyeliminowania trwałego charakteru następstw skazania ustawodawca przewidział instytucje zatarcia skazania.

Skazanie sprawcy przestępstwa pociąga za sobą wielorakie skutki. Jednym z nich jest swoiste naznaczenie osoby skazanej, między innymi poprzez umieszczenie jej danych w Krajowym Rejestrze Karnym.

Pociąga to za sobą szereg następstw dla takiej osoby, między innymi negatywny odbiór ze strony społeczeństwa, co nierzadko prowadzi do problemów ze znalezieniem pracy, uniemożliwia wykonywanie określonych zawodów i ogólnie ogranicza jej perspektywy życiowe.

W celu wyeliminowania trwałego charakteru wskazanych powyżej następstw skazania, w szczególności efektu naznaczenia i umożliwienie skazanemu ponownego osiągnięcia statusu pełnoprawnego członka społeczności, polski ustawodawca przewidział instytucje zatarcia skazania, którą regulują art. 76 oraz 106 - 108 kodeksu karnego.

Zatarcie skazania jest pewnego rodzaju fikcją prawną, polegającą na tym, że z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. (art.106 kk).

Skazanie zatarte nie może więc rodzić żadnych konsekwencji prawnych, nikt też nie może ograniczać praw osoby, której skazanie uległo zatarciu.

Skutkiem powyższego jest to, że osoba, której skazanie uległo zatarciu, może twierdzić, iż jest osobą niekaraną. Dotyczy to wszelkich składanych publicznie deklaracji, w tym o charakterze urzędowym. Dodatkowo wszystkie adnotacje o jej karalności powinny zostać usunięte z dokumentów oraz rejestrów, w których je umieszczono, czego sprawca może się skutecznie domagać (tak Grzegorz Bogdan w komentarzu do kodeksu karnego, Warszawa 2007 str. 1109 - 1110).

Kiedy następuje zatarcie skazania

Zatarcie skazania może nastąpić z urzędu lub na wniosek. W razie skazania na karę pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania, uznania jej za wykonaną lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Sąd może jednak na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.

Zatarcie skazania jest pewnego rodzaju fikcją prawną, polegającą na tym, że z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. (art.106 kk).

Skazanie zatarte nie może więc rodzić żadnych konsekwencji prawnych, nikt też nie może ograniczać praw osoby, której skazanie uległo zatarciu.

W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.

Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania (nie dotyczy to jednak środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody).

W przypadku natomiast skazania sprawcy na karę w zawieszeniu, zatarcie skazania następuję z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, przy czym nie jest możliwe wcześniejsze zatarcie takiej kary.

Dodatkowo do zatarcia skazania z mocy prawa dochodzi w sytuacji, jeżeli według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem nie jest już zabroniony pod groźbą kary.Obowiązujące przepisy przewidują też pewien wyjątek. Nie podlega bowiem zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Autor jest adwokatem w Kancelarii Prawniczej Siwek Gaczyński


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-03-21 20:41:58 pocah
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam w październiku 2007r. zostałam ukarana grzywną na podstawie art 212par1k.k. w wysokości 500zł, grzywnę tę zapłacilam w terminie. Dziś zgłosiłam sie do krk po oświadczenie o niekaralności ponieważ od tego czasu minęło już ponad 6 lat, pracownik sądu nie wydał mi jednak oświadczenia informując mnie że moje dane muszą być dodatkowo zweryfikowane, czy to możliwe że kara się nie zatarła i czy nadal jestem skazana. Pracownik sądu poinfornował mnie że sąd na 7dni na wystawienie opinii, czy możliwe że opinia będzie negatywna, czy dane moje zostaną zaktualizowane automatycznie? Czy możliwe jest że odbiorę "czyste" zaświadczenie?
2014-03-21 10:51:05 tomson23
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Mam pytanie za jazde na rowerze po pijaku dostalem kare trzech miesiecy w zawieszeniu na dwa lata , zakaz prowadzenia pojazdow na dwa lata i 400 do zaplaty.Dzis minelo 2,5 roku od wyroku czyli 6 miesiecy od skaczenia tych dwoch lat.Czy ja juz jestem czysty /czy mam pisac o zatarcie?prosze o pomoc na prawnikow mnie nie stac.
2014-03-27 11:38:52 83.29.5.* | janis11111111
Zatarcie nastąpiło z automatu!!!
2014-03-17 11:56:43 178.182.209.* | karol590
Witam.w 2006 roku odbyłem kare pozbawienia wolnosci na okres 1.8 roku.chcialbym sie dowiedziec jak napisac i gdzie złożyć takie oświadczenie . chciałbym skasować swoją "przeszłość" dziękuje i pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-03-15 08:37:11 87.116.231.* | czaki33
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam
Mam takie pytanie ,zostałem skazany przez sond na dwa lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i kare grzywna 1000zł i teraz czy moge starac sie o wykreslenie KRK po 3 latach od mometu zapłacenia grzywnej czy od mometu zakonczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
-1 spadek
2014-03-11 15:16:52 37.31.65.* | dawid165
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
skazanie to jest odnotowane w KRK. wczoraj własnie złozylem wniosek o zatarcie skazanie. ale mam pytanie czy nie wie ktos ile czasu trwa taka procedura? i czy bede wzywany do sadu? dziekuje za pomoc
2014-03-11 13:45:02 unnreall
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [4]
Witam,

mam pytanie. w 2006 r zostałem skazany na 2 lata zawieszenia za prowadzenie samochodu po alkoholu. Od tamtej pory nic podobnego nie zrobiłem. Do pracy obecnie potrzebuję mieć czyste konto, bo muszę napisać oświadczenie, które jak będzie nieprawdziwe będzie skutkowało moim zwolnieniem. minęło od skazania prawie 8 lat, więc czy mam już czyste konto? Czy jest możliwość ze strony pracodawcy dotarcie do mojego wyroku, etc. Dziękuję za informację.
2014-03-11 20:39:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Zatarcie nastąpiło 6 miesięcy po upływie okresu próby tj. owych 2 lat.
2014-03-12 08:05:41 unnreall
czyli spokojnie nie muszę się martwić, składając oświadczenie w pracy o niekaralności?
2014-03-12 10:25:54 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak wynika z art. 76, par. 2 KK.
2014-03-12 12:04:37 unnreall
Ok,

dziękuję za informację.

Pozdrawiam
2014-03-10 11:08:36 46.204.101.* | dawid165
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam mam pytanie dostałem kare grzywny za przywłaszczenie cudzego mienia (znalazłem telefon) chciałbym sie dowiedziec po jakim czasie bede wymazany z KRK i czy mozna pisac wczesniej wniosek o zatarcie???
2014-03-10 12:07:28 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Czyli wartość telefonu niższa niż 400 zł i czyn uznano za wykroczenie. Skazanie to nie jest odnotowane w KRK.
2014-03-05 21:35:12 89.238.7.* | Dawid104
26.03. 2013r wyrok: 6 m-cy ogr. Wolności/pracy uzytecznie społecznej z obowiązkiem 30 godz kontrolowanej pracy. Kiedy mogę starać się o orzeczenie o niekaralności. Dziękuję
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-03-05 22:38:10 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Po 3 latach od zakończenia/wykonania ograniczenia wolności tj. upływu owych 6 miesięcy lub przepracowania ostatniej z owych 30 godzin, w zależności co nastąpiło później.
2014-03-04 09:09:17 beniaminkowalski82
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
dzien dobry chcialbym sie dowiedziec jak wymazac kre z przed 12 lat ktora brzmiala 2na 5 w zawieszeniu i nastepna kare ktora otrzymalem w 2012 we wloszech w zawieszeniu na 8 miesiec z grzywna 200 euro
2014-03-04 11:34:04 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Poprzednie skazanie uległo zatarciu już 6 miesięcy po upływie owych 5 lat zawieszenia.
Skazanie 'włoskie' zgodnie z art. 107a KK zaciera się wg. zasad prawa włoskiego, a obecnie w UE jest system wymiany takich informacji. Zatem w polskim KRK jest info o skazaniu włoskim, gdy ulegnie ono zatarciu wg. prawa włoskiego informacja ta powinna trafić do KRK. Natomiast zatarcie wcześniejsze- na wniosek złożony do sądu włoskiego.

Jakie są terminy zatarć włoskich- nie mam pojęcia.
2014-03-03 18:51:26 pwk605
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Nowelizacja ma znaczenie dla zatarcia, jeśli była to jazda rowerem, bo obecnie jest to wykroczenie. Jeśli samochodem, motorem- nie, bo nadal jest to przestępstwem.
U mnie była jazda rowerem w 2006r.Ograniczenie wolności na 8mc prac które wykonałem-zakończyłem dopiero w IX.2012r. Czy mnie też dotyczy nowelizacja z 9.XI,2013r? Pozdrawiam.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - pwk605.]
2014-03-03 18:37:15 83.21.146.* | Ines_t34
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam, w 2008 roku dostałem wyrok, rok w zawieszeniu na 5 lat i chciałbym się dowiedzieć czy mój wyrok uległ już zatarciu, czy jeśli nie, to do kogo muszę napisać wniosek o zatarcie wyroku??
2014-03-01 22:17:15 daniel_236
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
dostałem wyrok w 2004 roku 1 pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 3 lata 1000 grzywny zamieniona na prace spoleczne a po 6 miesiacach owej pracy 400 splacilem czy moj wyrok juz ulegl zatarciu ?
2014-03-03 12:10:43 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Okres zatarcia z urzędu w tym wypadku wynosił 5 lat od zapłaty 'resztki' grzywny.
2014-02-28 14:52:56 46.239.160.* | Genia53
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam.Dnia 3 sierpnia 2000r zostałam skazana na 3 lata pozbawienia wolnośći z art 280&1k.k. Czy będę mogła się starać o wykreślenie z rejestru skazanych /kiedy/ i czy muszę sama pisać i gdzie kierować taką prośbę.Mieszkam w Bydgoszczy.Pozdrawiam.
2014-02-24 20:28:17 77.255.101.* | Krystian51088
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [3]
Witam,
Chciałem się zapytać czy jest możliwość wymazania swoich akt w "Krajowy System Informacji Policyjnej" ? W 2006r. zostałem skazany z art.157 i 158 i zamieniłem karę ograniczenia wolności na grzywnę, którą w tym samym roku zapłaciłem. Chcę się dostać do Policji i czekałem aż 7 lat aby nastąpiło zatarcie skazania. Dziś wiem, że to nie tylko w Krajowym Rejestrze Karnym mam mieć czyste papiery, ale też Policja posiada swoją bazę, w której widnieje. Będę wdzięczny za pomoc w tej sprawie.

Pozdrawiam
2014-03-12 22:16:45 46.77.124.* | koles 1234
Witam w 2013 roku w listopadzie dostałem karę grzywna 550 zł za kradzież 129 zł czy moje konto jest już czyste?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-03-13 07:32:34 5.172.252.* | koleś 12345
Do komentarza wyżej czy jeżeli pójdę do sądu po papier niekaralność będę miał czyste papiery?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-17 17:29:22 109.243.157.* | sofka24
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam,
Jaki jest przewidywalny czas na odpowiedź ws. zatarcia po złożeniu takiego wniosku?? Czy ktoś wie jaka jest procedura??
2014-02-13 23:25:28 83.29.195.* | Riddicl
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam,
Czy jeśli zostałem skazany z art.178a &1kk na grzywną i zakaz prowadzenia poj. mechanicznych na dwa lata to po zatarciu wyroku mam szansę - będąc już osobą niekaraną - wstąpić do służby w policji ?
Pozdawiam.
2014-02-14 09:55:28 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Formalnie tak, zaświadczenie o niekaralności czyste. Ale policja posiada swój Krajowy System Informacji Policyjnej, w którym nie ma zdefiniowanego okresu przechowywania danych.

Komendant w postępowaniu rekrutacyjnym może z niego skorzystać i wziąć pod uwagę treści Ciebie dotyczące, co może mieć wpływ na nieprzejście postępowania.
2014-02-13 09:34:16 78.8.90.* | Hollow24
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [2]
Czy jest jakaś szansa zatrzeć 2x kradzież (byłem nieletni)nie miałem kuratora ani nic,chcem iśc do wojska;d
2014-02-13 10:55:21 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jakie orzeczono kary, kiedy się one zakończyły ?
2014-02-17 22:43:14 78.9.74.* | Hollow24
O matko xd,nie pamięam ale dawno,dawno temu,wszystkie sprawy albo uchylono albo coś nie ponosiłem żadnych konsekwencj
2014-02-07 13:56:33 31.61.136.* | adam238
Jakie bedzie zaświadczenie o nie karalnosci w momencie gdy wyrok odsiadywalem 11 lat temu i miałem w tym czasie wyrok w zawieszeiu ktory mi sie skonczyl w 14.12.2013 potrzebuje zaświadczenie do pracy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-07 14:34:11 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Ostatnie skazanie jeszcze w KRK widnieje. Zostanie zatarte w połowie czerwca 2014 r. (6 miesięcy po zakończeniu okresu próby). Wcześniejsze, na wniosek nie jest możliwe.
Skazanie poprzednie już zatarte- po 10 latach od zakończenia wyroku.
2014-02-06 18:51:08 91.222.119.* | karol463
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
w 2006 dostalem 2lata w zawieszeniu na 3, zaswiadzczenie o niekaralnosci wyciagalem w zeszlym roku, wszystko ok, ale jak dlugo sa przechowywane akta?? czy kiedykolwiek sa calkowicie niszczone??
2014-02-06 19:41:45 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
To zależy od kategorii akt. kategoria A, po okresie 'leżakowania' w sądzie wędruje do archiwów państwowych, kategoria B do zniszczenia.

Okres 'leżakowania' zależy od wymiaru orzeczonej kary.

Szczegóły w tym dedykowanym Rozporządzeniu:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;sprawiedliwosci;z;dnia,dziennik,ustaw,2004,046,443.html
2014-02-06 14:24:29 37.225.99.* | miki123454321
Witam
Chcialem zapytac czy te 10 lat po ktorych wyrok sie zaciera liczy sie od daty wyroku czy od wyjscia ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-06 18:04:01 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Od wykonania, czyli od ostatniego dnia pozbawienia wolności.
2014-02-06 01:30:57 164.127.253.* | TMK73
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
zostałem skazany na dwuletnie zakaz prowadzenia pojazdów i pół roku prac społecznie użytecznych. Od kiedy liczy się okres do zatarcia? Od zakończenia zakazu czy od zakończenia wykonywania prac społecznych?
2014-02-06 10:44:55 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Od zakończenia prac- bo to kara ograniczenia wolności. Zakaz prowadzenia jest środkiem karnym.

Zatem z urzędu po 5, a na wniosek po 3 latach do wykonania prac (art. 107, par. 4 KK).
2014-02-04 12:40:40 83.5.176.* | aga619
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam
Byłem skazany na rok w zawieszeniu na 2 lata , około 2 lata temu mineły zawiasy, nie składałem nigdzie żadnego wniosku o zatarcie , teraz staram sie o prace i wymagane jest niekaralność, czy moge bez niczego ja uzyskac od reki?
2014-02-05 18:29:17 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Zatarcie z mocy prawa nastąpiło około 1,5 roku temu tj. 6 miesięcy po zakończeniu okresu próby tj. zawieszenia- na podstawie art. 76, par. 1 KK.
2014-02-03 17:34:37 slawek720op
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam
20 lat wstecz bylem karany wyrokiem 1 roku w zawieszeniu na 3 lata z czego odsiedzialem 9 miesiecy ktore zaliczono mi na poczet kary,i 18 lat temu taki sam wyrok lecz bez odsiadki.
jesli dobrze rozumiem to obydwa wyroki ulegly zatarciu z mocy ustawy i nie musze skladac wniosku o zatarcie karalnosci w krk
jednym slowem mam czyste konto w chwili obecnej?
2014-02-04 10:15:14 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak właśnie wynika z art. 107 KK, mimo że był Pan skazany przed wejściem tego kodeksu w życie.
2014-02-01 13:29:02 178.37.234.* | abc346
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [13]
witam, od kiedy biegnie ten okres i jak dlugo? (od momentu zdarzenia, aktu oskarzenia , czy dop. wyroku?) u mnie zdarzenie bylo 08.12.10, akt 30.03.11, a wyrok 19.05.11, - czyn popelniony z art. 178 a par. 1 k.k. - kara m.in. byla grzywna, ktora rozlozylem na 20 rat - i teraz sie zastanawiam, bo z tego co tu czytam to czas zaczyna dopiero biec od momentu zaplacenia grzywny - czyli co wmoim wypadku dopiero po zaplaceniu ostatniej 20-tej raty?
pzdr
2014-02-03 12:53:35 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak- od zapłacenia ostatniej raty bo jak rozumiem inne ewentualne kary zakończyły się zakończą wcześniej. Zapłacenie dopiero ostatniej raty będzie więc owym wykonaniem kary, o którym mówi art. 107 KK.
2014-02-03 16:21:56 31.61.136.* | abc346
witam, ale ile 2 lata? 5 lat czy 6 miesiecy - bo sie rozne takie terminy przewijaja jak czytam :( - no to mnie moj znajomy prokurator zalatwil o 20 miesiecy dluzej czekam jesli po ostatniej racie :( a jakas inna opcja i okres np. od momentu zdarzenia czy wyroku? czy nie ma? mam jeszcze watpliwosc : otoz grzywna byla pewnej wartosci - ale jak mi przyslali rozpiske o tych ratach to wychodzilo troche mniej - uznalem ten dokument jako ostateczny i tyle splacilem (ostatnia rata w 3.2013) - teraz sie zastanawiam czy aby sie nie okaze ze ktos sie pomylil i zle mi te raty rozpisal i mi caly czas wisi nie do konca splacona kwota (czyt. czas od wykonania kary wcale nie biegnie) - czy prze rok przyslali by juz jakies ponaglenie o doplate lub gdzie to moge sprawdzic czy rzeczywiscie mi juz ten rok przelecial? pzdr
2014-02-03 16:38:31 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
5 lat z urzędu, 3 lata na wniosek. Chyba, że wydarzenie miało miejsce na rowerze- wtedy na skutek zeszłorocznej nowelizacji KK- mają zastosowanie przepisy o zatarciu z KW, więc grzywny za wykroczenie nie notuje się w KRK, a więc powinna być usunięta z KRK w dniu wejścia nowelizacji w życie tj. 9 listopada 2013 r. Tylko kara aresztu za wykroczenie jest umieszczana w KRK, a więc potem też zacierana.
2014-02-03 21:45:43 178.36.194.* | abc346
witam, szanowny szklarku - podalem wszystkie daty (kiedy co itp.) wg ktorej zasady (moment wykroczenia/zdarzenia, akt, wyrok czy ostatnia rata) najszybciej moge wystapic o zatarcie (czy ono samo nastapi)- wg ostatniej, czyli ostatnia rata to dop. 03.2015, czyli prawie 5 lat od zdarzenia (jakas masakra) - jakbym wiedzial to w zyciu nie bawilbym sie w jakies raty (poprostu unalem ze jak mam wybuli kilka tysi odrazu to lepiej bedzie to zrobic w nieoprocentowanych ratach - ja widac nie do konca (chyba ze wczesniej to nic nie zmianialo bo nie bylo tej poprawki), reasumujac jak sie ma do mojej sytuacji owa porawka: art. 50 Ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy , czy trzeba sie o nia upominac czy dziala z automatu?
pzdr
2014-02-04 10:25:13 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nowelizacja ma znaczenie dla zatarcia, jeśli była to jazda rowerem, bo obecnie jest to wykroczenie. Jeśli samochodem, motorem- nie, bo nadal jest to przestępstwem.

Zawsze okres po jakim dochodzi do zatarcia liczy się od najpóźniej zrealizowanego elementu skazania ( poza obowiązkiem naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę- z art. 39, pkt. 5 KK )
2014-02-04 13:33:30 37.30.61.* | Abc346
Witam, czyli reasumujac art. 50 poprawki mnie nie dot. Bo nie byl to rower - czyli jesli ostatnia rate splacilem w 3.2013 to kiedy nastapi zatarcie? Po 2 latach od tej daty czy dopiero po 5 latach? Nie naprawialem zadnej szkody ani nie zadoscuczynilem za krzywde, gdyz nie byl to wypadek tylko zwykle zatrzymanie " pod wplywem" - jedyna kara to zatrzymanie czasowe uprawnien, grzywna i jakas wplata na jakas instytucje - zero odsiadki czy czegokolwiek tego typu:( jesli za 5 lat od ostatniej wplaty to mi wyjdzie prawie 8 lat od zdarzenia - to jakis koszmar w stosunku do zlodzieji i innych tego typu ludzi zyjacych od zawiasow do zawiasow :(
2014-02-04 18:32:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatem zatarcie;
- z urzędu po 5 latach od zapłaty ostatniej raty
- na wniosek- po 3 latach od zapłaty.

Takie są ukryte koszty rozłożenia na raty.
2014-02-04 18:43:36 77.253.61.* | abc346
ja pier... czyli najszybciej 03. 2016 na ten wniosek :( gdzie i kiedy moge go skladac? juz teraz? pzdr
2014-02-04 18:47:48 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie 03.2016. Wspomniałeś datę ostatniej raty 03. 2015. Zatem wniosek o zatarcie najwcześniej 03. 2018.
2014-02-05 12:03:56 46.205.53.* | Abc346
Ostatnia rata 03.2013byla, czyli dop.03.2016 o zatarcie moge wystapic :( gdzie? Do Sądu w swoim miescie?
2014-02-05 18:34:25 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W takim razie rzeczywiście w marcu 2016.
Wniosek do tego samego sądu, który wydał wyrok tj. skazał.
Opłata 45 zł. Wniosek prosty, na www sądów jest do ściągnięcia. powinien zawierać:

imię, nazwisko i adres skazanego;
dokładne wskazanie wyroku karnego, na podstawie którego nastąpiło skazanie (oznaczenie sądu, data wydania wyroku, sygnatura akt);
wskazanie orzeczonej kary;
informacje dotyczące jej odbycia, darowania lub przedawnienia jej wykonania;

W uzasadnieniu wniosku skazany może przytoczyć przemawiające za zatarciem skazania okoliczności, takie jak np. dobre sprawowanie po odbyciu kary, dobrą opinię jaką się obecnie cieszy w lokalnej wspólnocie, problemy ze znalezieniem pracy ze względu na informacje o skazaniu.
12 awans
2014-01-30 09:14:13 77.252.245.* | krzysiaasia
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [4]
witam,
mam pilną sprwę staram się o obywatelstwo kanadyjskie, ale w wakacje dokładnie 07.07.2013 popełniłam wykroczenie (podkreślam wykroczenie nie przestępstwo), przez które miałam zabrane prwo jazdy do 07.02.2014 jeśli po tym terminie zgłoszę się po wyciąg z rejestru skazanych to czy będzie widniało tam to moje wykroczenie ???? bardzo się tego boję, że moge stracić szansę na lepsze życie
2014-01-30 11:11:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli nie było innej kary- to zatarcie z urzędu po 2 latach od 7.02.2014- z art. 46 KW.
2014-01-30 11:24:16 77.252.245.* | krzysiaasia
nie było innej kary, ale dostałam odpowiedź w sprawie kodeksu wykroczeń, a mi chodzi czy na oświadczeniu o niekaralności z krk będzie widniało to wykroczenie i czy będzie to jednoznaczne z tym że byłam karana. trochę to co zostało napisane jest dla mnie nie zrozumieałe ponieważ wyczytałam że jeżeli byłabym skazana areszt to oczywiście bym miała to wpisane a tak powinnam się uważać za osobę niekaraną
2014-01-30 11:37:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Fakt, namieszałem- skoro nie było aresztu to KRK w tym przypadku jest "czysty". Tylko wykroczenie za które orzeczono areszt trafia do KRK.
Za zamieszanie przepraszam.
2014-01-30 11:38:32 77.252.245.* | krzysiaasia
dziękuję :D no to jadę do sądu :)
2014-01-25 12:14:36 78.30.97.* | chris431
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam! Proszę o pomoc! W 2011 zostałem skazany na 3 miesiące ograniczenia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby i grzywną którą od razu zapłaciłem. Czy w moim przypadku od zakończenia próby czyli po 6 miesiącach będę miał zatarte skazanie z mocy prawa w KRK? Dziękuje bardzo za pomoc i szybką odpowiedź.
2014-01-27 10:38:17 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak wynika z art. 76, par. 1 KK.
2014-01-22 21:51:44 86.63.99.* | Krzychu167
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam w 2009 zostalem skazany za kierowanie rowerem w stanie nietrzezwosci dostalem zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych i rowerow na 2lata i grzywne dodam ze ta grzywne zaplacilem dopiero w 2010 z odsetkami. Kiedy nastapi zatarcie tego wyroku i czy w po 09.2013 po nowelizacji to zostalo juz wykreslone z automatu i czy dostane zaswiadczenie o nie karalnosci? i czy jak zloze papiery do wojska dojda do tego?
2014-01-23 13:37:25 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Po 9 listopada 2013 gwoli ścisłości w kwestii o którą Pan pyta.

Tak, w wyniku tej nowelizacji powinien mieć Pan już czysty KRK, bo od zapłacenia grzywny minęły 2 lata.

W wyniku nowelizacji, a konkretnie jej art. 50 w zakresie zatarcia skazania i kary w tym przypadku stosuje się zasady już z Kodeksu Wykroczeń, a wedle niego (art. 46) zatarcie następuje w ciągu 2 lat od wykonania kary (tu zapłaty grzywny).

Bez tej nowelizacji byłoby to 5 lat od zapłaty grzywny.

Pozostaje zatem kwestia tylko techniczna, czy KRK "przerobił" ten nagły wysyp zatarć w ciągu 2 miesięcy. Po prostu, gdyby z zaświadczenia o niekaralności to nie wynikało- należy zwrócić się z żądaniem o zatarcie na podstawie art. 50 Ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw w nawiązaniu do art. 46 Kodeksu Wykroczeń i wydanie 'czystego' zaświadczenia o niekaralności.
2014-01-22 15:01:20 94.251.132.* | misio1234
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam
jezeli w 2006 roku zostalem skazany na kare 6 miesiecy w zawieszeniu na 2 lata toczy na dzien dzisuejszy jestem w KRS?
prosze o szybka odpowiedz
-1 spadek
2014-01-22 18:08:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Misio nie przeczytał artykułu przewodniego :-)

Zatarcie z urzędu powinno było nastąpić 6 miesięcy od upływu owych 2 lat, co wynika z art. 76, par. 1 KK
2014-01-21 20:57:26 68.199.2.* | Sebastian01
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam serdecznie
Mam pytanie dotyczące zatarcia skazania.Czy podczas rozpatrywania wniosku jest brana pod uwagę kara jednostkowa, czy wyrok łączny a właściwie ilość lat które musiałem odbyć w zakładzie karnym? Zostałem skazany trzema wyrokami w 2002 na karę pozbawienia wolności 2.5 , 3 , 3. Podczas odbywania wyroku złożyłem wniosek o karę łączną dwóch wyroków (3 i 3) na łączną karę 5 lat, z czego odsiedziałem nie całe 6. Czy w tym wypadku,gdy złoże wniosek o zatarcie skazania, będzie brana pod uwagę kara jednostkowa,która nie przekracza trzech lat, co powinno wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie wniosku po pięciu latach a nie dziesięciu,czy będzie brana pod uwagę kara łączna? Od wyjścia z zakładu karnego mineło 6.5 roku i bardzo potrzebuję wyczyścić swoje konta, ponieważ mój ojciec ma raka krwi i nie zostało mu dużo czasu,przebywa w usa i czysta kartoteka jest mi potrzebna do otrzymania wizy. Chciałbym złożyć wniosek o zatarcie skazania, ale nie wiem czy ma to sens i podstawy do pozytywnego rozpatrzenia.
Bardzo proszę o udzielenie porady lub jakiejś wskazówki)
2014-01-22 10:02:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Niestety- zgodnie zatarcie na wniosek z art. 107, par. 4 KK nie jest w tym przypadku możliwe, bo ów limit kary nie wyższej niż 3 lata dotyczy również kary łącznej. Czyli 'kosztem' niespodziewanym owego wniosku o łączne wykonanie kary jest w Pana przypadku uniemożliwienie zatarcia skazania na wniosek.
2014-01-09 23:19:47 GreyScorpion
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Gdzie można złożyć wniosek o wyczyszczenie akt ,skąd pobrać ? Minęło już blisko 7 lat od mojego wyjścia i potrzebowałbym zaświadczenie o niekaralności. Ile czasu trzeba czekać na takie orzeczenie / zaświadczenie.
2014-01-10 11:34:33 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wniosek składa się do sądu, który wyrok wydał. Jeśli orzekał również sąd wyższego rzędu ( bo było odwołanie od wyroku w sądzie niższego rzędu )- wniosek do sądu wyższego.

Na stronach www sądów wzór do pobrania. Opłata 45 zł.

Termin- zdaje się zależy od obłożenia sądu sprawami.
2014-01-09 11:25:22 83.4.68.* | Elżbieta Bujakowska
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
W listopadzie 2008 r. syn został skazany na karę grzywny, orzeczono wobec niego środek karny w postaci wpłaty kwoty 400 zł. na pewna fundację. Sąd pouczył go, że z wpłatą ma czekać na wezwanie zapłaty z sądu. Po pewnym czasie razem z wyrokiem przyszło polecenie zapłaty grzywny, która od razu została zapłacona. Nakaz zapłaty środka karnego nigdy nie nadszedł. Po kilku miesiącach bezskutecznego czekania syn zadzwonił do tej fundacji, uzyskał nr konta i sam wpłacił wymaganą kwotę. Teraz chciał uzyskać zaświadczenie o niekaralności, ale okazało się, że przez te późniejszą wpłatę nie ma jeszcze czystej kartoteki. Co ma w tej sytuacji zrobić, bo przecież akurat w tej sytuacji zawinił sąd nie przysyłając nakazu zapłaty.
2014-01-07 18:39:21 31.174.210.* | teddi55
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
wyrok kończył się w 2007 r-wyszedłem warunkowo w 2006.Czy 10 lat liczy sie od końca kary-czy od wyjścia ?Dziekuje.
2014-01-07 20:52:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zatarcie z urzędu- 10 lat od dnia warunkowego wyjścia w 2006, na wniosek- już teraz, bo można było to uczynić już 5 lat od dnia wyjścia, o ile kara pierwotnie nie przekraczała 3 lat i do dnia złożenia wniosku nie było naruszenia przez Ciebie porządku prawnego.

wynika to z art. 107 w powiązaniu z art. 82 KK
2014-01-05 16:43:33 37.209.147.* | antoni lebryk
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
wyrok sądu rejonowego w Śremie z dnia 04.05.2004 roku - art.178a &1kk
2014-01-07 10:55:17 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ważna jest zasądzona kara, a więc treść wyroku, a nie sąd.
2013-12-11 19:14:12 194.247.62.* | michał1981
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [4]
kiedy mogę spodziewać się ,że nie będę widnieć w krajowym rejestrze karnym.
art.157 s 1 kk art.66 s 1kk art.67 s 1 kk w zw.z s 3 kk art.67 s 3 kk art.3 pkt.7 kk.
sprawy były w 2012r,potrzebuję te informacje , bo chcę wyjechać do pracy za granicę, a tam muszę mieć zaświadczenie o niekaralności .proszę o info.
2013-12-11 20:59:06 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nieważne są rodzaje przestępstw ( z jakich artykułów) ale to, jakie kary zostały zasądzone.
2013-12-12 15:41:36 wiki1075
Postępowanie warunkowo umorzono na 1 rok, naprawienie szkody, 500zł świadczenie pieniężne na rzecz Fund.Pom.Pokrz.oraz Postpenit. Tak jest napisane ,ale nie bardzo rozumiem o co tu chodzi.Dostałem to zaświadczenie o niekaralności i tak było w nim napisane, stempla,że nie karany nie było to o co chodzi? Czy z takim zaświadczeniem mogę starać się o pracę za granicą?
2013-12-12 19:01:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Skoro umorzono- NIE jesteś karany, ale zapis o umorzeniu, a wiec i o tym, że postępowanie przeciw Tobie było jest w KRK.

Co do zasady można się z takim zaświadczeniem starać o pracę i w majestacie prawa pisać w formularzach- niekarany.

Dopiero jednak po 1,5 roku od uprawomocnieniu się tego orzeczenia z 2012 r. zniknie z KRK również zapis o umorzeniu ( pół roku po zakończeniu okresu próby ) i wtedy wydane zaświadczenie będzie zupełnie 'czyste'.

Przy jakimś specyficznym zatrudnieniu, albo pracodawcy obecne zaświadczenie- formalnie dopuszcza Cię do tej pracy, ale może zmniejszyć Twoje szanse- no bo jakiś zapis jest i o ile zna się język łatwo się dojdzie w polskim KK, że chodzi o spowodowanie rozstroju zdrowia/naruszenia ciała. Wtedy np. aplikacja na pięlęgniarza jest utrudniona.
2013-12-13 18:29:36 wiki1075
dzięki bardzo za pomoc
2013-12-10 18:38:00 213.33.128.* | nnnnn
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
jak zwykle proste sprawy sa w polskim wymiarze sprawiedliwosci bardz oskomplikowane!!!
2013-11-25 16:58:40 konrad43
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam w 2008 r zostałem skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności. wyszedłem w 2009r kiedy mija mi rejestr i czy mogę starać się o prace w ochronie
2013-11-25 22:26:33 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Masz to przecież w artykule przewodnim do wątku. Z urzędu zatarcie w 2019 r. Na Twój wniosek- najwcześniej w przyszłym,tj. 5 lat po odbyciu kary.
-1 spadek
2013-11-13 14:09:06 195.117.124.* | Karolina336
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
Witam!!! Czy jeśli w 2002 r mialo sie sprawe w Sadzie o drobna kradziez a sprawa byla umozona a mialo sie wtedy 17 lat to na dzien dzisiejszy starajac sie o oswiadczenie o niekaralnosci bedzie chociaz jakas zmianka o tym???
2013-11-15 11:24:03 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Warunkowe umorzenie z art. 66 Kodeksu Karnego związane jest z okresem próby do 2 lat. Jeśli przez ten okres nie doszło do przestępstwa- zapis o warunkowym umorzeniu ( a tym samym ślad po przestępstwie ) wymazuje się z KRK po 1/2 roku od zakończenia próby.

Na dzień dzisiejszy zatem jesteś 'czysta'.
2013-10-25 17:57:33 MrsShot
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
witam serdecznie. w 2011 r we wrzesniu zostalem skazany na 6 miesiecy w zawieszeniu na dwa lata z art 244 kk za zlamanie zakazu sadu prowadzenie pojazdu bez uprawnien i czy moge starac sie o zatarcie wyroku
co trzeba napisac jaki wniosek i czy jestr to mozliwe w najszybszym czasie
2013-10-25 17:56:53 MrsShot
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
witam serdecznie. w 2011 r we wrzesniu zostalem skazany na 6 miesiecy w zawieszeniu na dwa lata z art 244 kk za zlamanie zakazu sadu prowadzenie pojazdu bez uprawnien i czy moge starac sie o zatarcie wyroku
co trzeba napisac jaki wniosek i czy jestr to mozliwe w najszybszym czasie
2013-09-26 02:51:52 74.73.73.* | Darek800
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam okolo 20 lat temu spowodowalem wypadek samochodowy pod wplywem alkoholu , dostalem wyrok w zawieszeniu.Chcilalbym sie dowiedziec czy juz nastapilo zatarcie skazania. Chce nadmienic iz od tamtej pory nigdy nie weszlem w kolizje z prawem tzn.jezeli moj obecny pracodawca zapyta czy bylem karany , to co mam mu odpowiedziec.??????
2013-09-20 21:48:03 83.9.73.* | kobieta21
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam!
W lipcu tego roku spowodowałam nieumyślny wypadek samochodowy,otrzymałam 10pkt karnych oraz sprawa zostala skierowana do sadu poniewaz Pani jadąca innym samochodem w wyniku uderzenia złamała rękę przez co miala uszkodzenie zdrowia na okres dluzszy niz 7 dni. Sprawa w sadzie została umożona, a ja dostalam 500zl grzywnej.
Czy tego typu przewinienie skreśla mnie z listy osob ktore moga ubiegac sie o prace w Policji?

PROSZE O SZYBKA ODPOWIEDZ
2013-07-24 18:13:16 78.10.111.* | Tomasz D.
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam serdecznie.
Jestem absolwentem szkoły wyższej, w tym roku chciałbym starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, Niestety z tego co mi wiadomo widnieje w systemie jako osoba karana. Rok temu, tj. 8.08.2013 zostałem zatrzymany z 0,3g marihuany. Zostałem obciążony wysokością kary 300 zł + 600 zł kosztów sądowych. Powiedziano mi wówczas, że sprawa zostanie umorzona ze względu na niską szkodliwość czynu. Po jakim czasie mogę starać się o zatarcie "skazania" i ubiegać się o przyjęcie do czynnej służby wojskowej?

Pozdrawiam
2013-06-23 12:52:27 213.205.230.* | kakaszi990
Witam.byłem w wojsku dostałem tam wyrok w zawieszeniu 36 miesięcy.wyrok minął mi rok temu czy to oznacza że mogę się ubiegać o wyrażanie go z KRK???
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-05-24 14:04:56 37.109.15.* | Roger1910
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
witam jestem żołnierzem miałem kiedyś sprawę zostałem skazany ale potem zostałem z tej kary uniewinniony nie widnieje w krk ale gdy mnie oskarżyli policja robiła mi zdjęcia i odciski palców i teraz mam takie pytanie chcialem iść do żandarmeria wojskowej wszystko ladnie pięknie ale po sprawdzeniu mnie nie przyjeli bo chodzi o to że gdzieś są akta z tego że jestem karany co mam zrobić w tej sytuacji :(
2013-06-28 23:12:22 31.182.64.* | ralfi 3333
Policja posiada system KSiP i jeżeli brali ,,palce'' to figurujesz w aktach około 15 lat. Zetony wysłały zapytanie w ramach pomocy prawnej i wtedy wyszło szydło z worka.
2013-05-20 23:57:41 serena84
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [2]
WITAM SERDECZNIE!!!! MAM PYTANIE Z LACZNEGO WYROKU 3,8 MIESIECY ZOSTALO MI PO PRZERWIE W KARZE 12,05 MIESIACA CZY MAM JAKAS SZANSE NA DOZOR ELEKTRONICZNY I JAK TAK TO KIEDY MOGE WYSTAPIC Z TAKIM WNIOSKIEM??? PROSZE O KAKRETY!
2013-05-21 13:44:28 panzers
jak siedzisz w p****** to wez slownik ortograficzny i naucz sie pisac poprawnie. za co siedzisz tak swoja droga?? nabroiles to teraz odkupuj swoje winy
2013-07-29 13:12:02 91.236.5.* | gitczłowiek
Nie wiesz, nie znasz, nie wpier........j się!!!
2013-05-09 20:58:16 89.70.73.* | booolllleeekkk
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
2 lata na 3 miesiace
2013-05-09 20:57:36 89.70.73.* | booolllleeekkk
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
mam pytanie dostalem 2 lata na 3 w zawieszeniu kiedy to wygasa. kiedy moze sie zglosic po zaswiadczenie?
-1 spadek
2013-04-25 12:58:12 83.27.64.* | korab69
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
skazany zostałem na 2,5 roku pozbawienia wolności z prawem warunkowego zwolnienia po odbyciu 3/4 kary. W lipcu 2011 zostałem warunkowo zwolniony.W kwietniu 2012 sąd penitencjarny zwolnił mnie z dozoru kuratora.Kiedy mogę starać się o zatarcie skazania i wpisów w KRS ?Niestety czuję się ciągle jak z gość z pieczątką ZK.
-3 spadek
2013-05-01 16:21:27 109.241.37.* | prawda650
nigdy
2013-04-13 12:43:34 89.229.129.* | marian871
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [1]
moje pytanie jest nastempujace 16.01 2003r otrzymalem 1 rok i 3 miesiace kara odbyta 13.02.2007r otrzymalem 1 rok 6 miesiecy i puzniej 28.12 2007r doszlo 8 miesiecy potem w 2009rdokladnie 21.08 dostalem kare 1 roku w zawieszeniu na 3 lata koniec kary przypadal na 27.10 2010r z wiezienia wyszedlem na warunkowe 2..9 .2009r czy moge sie starac o zatarcie tych wyrokow ? oczywiscie wczesniej.
2013-05-21 13:45:41 wyzyskiwacz
niema szans, za tak czeste bycie w wiezieniu to sie recydywa nazywa, naucz sie zyc w spolecznetswie gdzie nie ma miejsca dla przestepcow, jak tego sie naczysz to problem kolejnego wiezienia nie bedzie cie obowiazywal
2013-04-11 16:24:21 94.251.154.* | Euklimedes
Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania? [0]
Witam dostałem wyrok pół roku po 40 godzin prac społecznych koło maja 2010 roku. Odbyłem połowę, odwołałem się-rozpatrzone pozytywnie.
Kiedy przestanę figurować w rejestrze karnym i czy dostanę zaświadczenie o niekaralności?
Pozdrawiam
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły