Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy pracodawca ma prawo zmniejszyć pensję?

1
Podziel się:

Szef zmniejszył pracownikowi pensję, twierdząc że ten nie wykonał miesięcznego planu.

Czy pracodawca ma prawo zmniejszyć pensję?

Czy pracodawca może zmniejszyć pensję, argumentując to np. tym że pracownik nie wykonał miesięcznego planu? Czy powinien to w jakiś sposób udowodnić? Pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, ze stałym wynagrodzeniem.

Jeśli strony w umowie o pracę określiły wynagrodzenie w formie stałej miesięcznej kwoty, pracodawca nie ma prawa pomniejszyć wynagrodzenia ze względu na niedostateczne, jego zdaniem, wyniki pracownika.

Na etapie formułowania umów o pracę i negocjacji warunków wynagradzania strony mają możliwość ustalenia wynagrodzenia, którego wysokość będzie zależna od wyników osiągniętych przez pracownika. W takim przypadku niezrealizowanie planu mogłoby powodować wypłatę niższego wynagrodzenia. Prawo daje możliwość albo ustalenia wynagrodzenia które odpowiada proporcjonalnie uzyskanemu wynikowi, albo możliwość zastrzeżenia bonusu po osiągnięciu określonego poziomu realizacji zadań przez pracownika.

PRZYKŁAD 1
Strony umowy o pracę ustaliły, że wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosi 1500 zł miesięcznie. Umowa przewidywała także cześć ruchomą wynagrodzenia, zależną od stopnia realizacji planu, tj, za realizację planu w 10 procent pracownik otrzyma dodatkowo 10 procent wynagrodzenia zasadniczego, za 20 procent planu - 20 procent wynagrodzenia, a za realizację planu w 140 procent - część ruchoma wyniesie 140 procent wynagrodzenia zasadniczego.

PRZYKŁAD 2
Strony ustalają, że realizacja planu w 100 procent powoduje wypłatę dodatkowej kwoty w wysokości, np. 30 procent wynagrodzenia zasadniczego.

Skoro w umowie o pracę z czytelnikiem określono jedynie wynagrodzenie zasadnicze w określonej kwocie, pracownik zyskał gwarancję wypłaty takiej właśnie kwoty. Pracodawca nie może jednostronnie wynagrodzenia obniżyć. Przełożony może w takiej sytuacji rozważyć zmianę warunków zatrudnienia za porozumieniem stron lub na mocy wypowiedzenia zmieniającego. Zmiany nie będą miały mocy wstecznej. Nawet ewentualne zrzeczenia się przez pracownika prawa do części wynagrodzenia będzie nieskuteczne, jako sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Inaczej będzie, jeśli pracownik wykonał swą pracę wadliwie i nie nastąpiły żadne okoliczności, które wyłączają winę pracownika za powstanie wad. Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę nie przysługuje. Trudno będzie jednak w dobie kryzysu zakwalifikować nierealizację planów sprzedażowych, jako okoliczność, za którą winę ponosi pracownik.

ZOBACZ TAKŻE:

##

prawo pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
kinga
2 lata temu
witam co miesiac mam na kwitku do wyplaty obnizona podstawe gdy pytam czemu nikt nie umie tego wytlumaczy tak mozna czyc