Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
10.10.2006 10:38

Spadek po siostrze

Umarła moja siostra. Nie była zamężna i nie miała dzieci, a ja jestem jej jedyną siostrą. Czy mogę po niej dziedziczyć i jak mam udowodnić swoje prawa do jej majątku?

Podziel się
Dodaj komentarz

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Proszę zatem sprawdzić, czy siostra nie zostawiła testamentu. Jeżeli nie, to zgodnie z art. 935 § 2 Kodeksu Cywilnego w przypadku braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa. Jeżeli Pani rodzice nie żyją, to jest Pani jedyną spadkobierczynią.

Prawa do spadku potwierdza się w postępowaniu sądowym. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się co do zasady w sądzie rejonowym, w którego obszarze właściwości zmarła zamieszkiwała przed śmiercią. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu zmarłej (także skrócone odpisy aktów zgonu rodziców, jeżeli zmarli wcześniej niż Pani siostra) oraz skrócony odpis Pani aktu urodzenia lub małżeństwa (jeżeli przy zawarciu związku małżeńskiego zmieniła Pani nazwisko).

Tagi: prawo, porady, prawo spadkowe
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz