Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porady
13.01.2007 00:00

Zmiana warunków pracy i płacy przez porozumienie

Pytanie: Zatrudniam pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem brutto 3500 zł. Od 01.02.2007 r. chcemy podpisać z pracownikiem porozumienie zmieniające, dotyczące obniżenia wymiaru...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Zatrudniam pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem brutto 3500 zł. Od 01.02.2007 r. chcemy podpisać z pracownikiem porozumienie zmieniające, dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy na 1/2 etatu i wynagrodzenia do 1750 zł. Po rozmowie z pracownikiem, pracownik wyraża pisemną zgodę na zmianę warunków pracy i płacy. Czy po podpisaniu porozumienia zmieniającego dotyczącego obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia pracodawca podczas kontroli z PIP nie poniesie żadnych konsekwencji? Czy można zgodnie z prawem zawrzeć z pracownikiem takie porozumienie?

Odpowiedź: Art. 42 par. 1 kodeksu pracy stanowi, że przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy...

Tagi: porady, prawo pracy, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz