Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
10.10.2006 10:55

Rozwiązanie umowy z pracownikiem w trybie art. 53 kodeksu pracy

Czy pracodawca ma obowiązek rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem jeżeli ziściły się przesłanki wskazane w art. 53 kp.? Mowa o sytuacji gdy usprawiedliwiona nieobecność pracownika trwa dłużej niż okresy wskazane w tym przepisie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czy pracodawca ma obowiązek rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem jeżeli ziściły się przesłanki wskazane w art. 53 kp. Mowa o sytuacji gdy usprawiedliwiona nieobecność pracownika trwa dłużej niż okresy wskazane w tym przepisie.

Rozwiązanie umowy z pracownikiem w trybie art. 53 kodeksu pracy (dalej kp) w przypadku, gdy usprawiedliwiona nieobecność pracownika trwa dłużej niż okresy w nim wskazane leży w swobodnej gestii pracodawcy. Pracodawca nie ma obowiązku rozwiązać stosunku pracy, ma jedynie do tego prawo, a jego realizacja zależy tylko i wyłącznie od jego wyboru. Przepis ten w żaden sposób nie wymusza takiego zachowania pracodawcy. Sądy wielokrotnie wypowiadały się w tej kwestii podkreślając dobrowolność skorzystania przez pracodawcę z dyspozycji przepisu art. 53 kp (np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 9.10.1991 r. III Aur 254/91).

Tagi: prawo, porady, prawo pracy
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz