Notowania

porady
14.06.2011 05:10

Ochrona przedemerytalna prezesa zarządu

Pytanie: Na mocy art. 42 § 4 k.p. wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Na mocy art. 42 § 4 k.p. wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika, co znajduje zastosowanie także w odniesieniu do pracowników w wieku przedemerytalnym. Co oznacza w praktyce - \"odpowiada kwalifikacjom pracownika\" - czy były prezes zarządu może być skierowany do pracy znacznie poniżej kwalifikacji na okres 3 miesięcy - np. do przysłowiowego sprzątania budynku firmy?

Odpowiedź: Pojęcie kwalifikacji pracownika, o którym mowa w art. 42 § 4 k.p. nie ma definicji ustawowej. Należy się zatem zdać na znaczenie potoczne tego sformułowania,...

Tagi: porady, prawo pracy, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz