Notowania

porady
23.09.2014 05:11

Ochrona przedemerytalna pracownika

Pytanie: Pracodawca, powołując się na zapisy Ustawy o emeryturach i rentach z FUS z art. 184, zmusza pracowników będących w wieku przedemerytalnym, tj. brakuje im 4 lata do przejścia na emeryturę po...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Pracodawca, powołując się na zapisy Ustawy o emeryturach i rentach z FUS z art. 184, zmusza pracowników będących w wieku przedemerytalnym, tj. brakuje im 4 lata do przejścia na emeryturę po spełnieniu oczywiście warunków tej Ustawy, (czyli 55 lat kobieta, 60 lata mężczyzna), do podpisania oświadczenia, w którym pracodawca uprzejmie informuję pracownika, że ochrona przysługuje mu tylko 1 raz przed osiągnięciem wieku emerytalnego i ta ochrona kończy się wraz z osiągnięciem tego wieku, tj. 55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna. Jednocześnie tym pracownikom podaje się jako podstawę prawną tego działania art. 39 K.p., gdzie pracownik podpisując się potwierdza swoim podpisem, że jest świadom tego że ochrona przedemerytalna przysługuje mu tylko 1 raz przez 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Czy pracodawca ma do takich działań prawo? Co w przypadku, jeśli taki pracownik odmówi podpisania takiego oświadczenia? Jakie przepisy prawa regulują w ten sposób postępowanie pracodawcy? Jakie warunki muszą
być spełnione, aby pracodawca mógł rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem, który spełnia warunki do przejścia na emeryturę? Komu zgłosić ewentualne łamanie prawa w tym zakresie? Co mogą zrobić w tym zakresie związki zawodowe?

Odpowiedź: W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że art. 184 ustawy emerytalnej stanowi szczególna podstawę przejścia na wcześniejsza emeryturę. Jest to podstawa...

Tagi: porady, prawo pracy, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz