Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
02.09.2006 00:00

Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat

Pytanie: Rodzice darują synowi mieszkanie o wartości 300 tys. zł. Następnie syn kupuje sobie nowe mieszkanie, zaciągając na ten cel kredyt w wysokości równoważnej wartości darowanego mieszkania, czyli...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Rodzice darują synowi mieszkanie o wartości 300 tys. zł. Następnie syn kupuje sobie nowe mieszkanie, zaciągając na ten cel kredyt w wysokości równoważnej wartości darowanego mieszkania, czyli również 300 tys. zł. W ciągu roku syn spłaca 100 tys. zł kredytu i następnie sprzedaje mieszkanie darowane mu przez rodziców za 300 tys. zł. Z uzyskanej kwoty spłaca pozostały kredyt, 200 tys. zł. Sprzedaż darowanego mieszkania odbywa się oczywiście przed upływem 5 lat od umowy darowizny. Czy syn zapłaci podatek? Jaki to będzie podatek? Od jakiej kwoty zapłaci podatek? Co z ulgą w zapłacie podatku od spadków i darowizn, przewidzianą w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn? Co z 10% podatkiem od uzyskanego przychodu - co będzie w takiej sytuacji przychodem? Czy w takiej sytuacji mowa jest tylko o podatku od spadku i darowizn (822 zł 20 gr. i 7 % nadwyżki ponad 20.556 zł) i o podatku ze sprzedaży mieszkania (podatek 10%)?

Odpowiedź: Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatek od spadków i darowizn od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. rodzic i...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz