Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
16.03.2008 00:00

Samochód ciężarowy w spółce cywilnej

Pytanie: Samochód ciężarowy został zakupiony i zarejestrowany na dwóch wspólników spółki cywilnej (bracia - rodzeństwo), ale jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Chcemy korzystać z...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Samochód ciężarowy został zakupiony i zarejestrowany na dwóch wspólników spółki cywilnej (bracia - rodzeństwo), ale jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Chcemy korzystać z niego w spółce po zawarciu umowy użyczenia. Nie będzie on wówczas stanowił środka trwałego w firmie, ale będziemy mogli zaliczać do kosztów paliwo i koszty eksploatacji. Czy nasze działanie jest prawidłowe? Czy powinniśmy uzyskać zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o tym, iż samochód spełnia wymogi samochodu ciężarowego, a co za tym idzie, czy powinniśmy złożyć owe zaświadczenie u naczelnika urzędu skarbowego? Czy ewentualnie bez zaświadczenia będziemy mogli odliczać VAT naliczony z faktur kosztowych? Czy istnieje wymóg prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodów ciężarowych, które nie są włączone do ewidencji środków trwałych firmy? Czy w umowie użyczenia samochodu ciężarowego stronami umowy mogą być wspólnicy i ich spółka?

Odpowiedź: Art. 862 Kodeksu cywilnegoumożliwia wspólnikom spółki cywilnej wniesienie rzeczy tylko do używania. Oznacza to, że wspólnik nie wnosi do spółkirzecz na...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz