Notowania

prawo podatkowe
02.10.2008 00:00

Przechowywanie dokumentów

Pytanie: Zakupione wyposażenie, które stanowi koszt podatkowy, w całości wpisuję do KPiR na podstawie faktury, jednocześnie wpisuję do ewidencji wyposażenia. Co się dzieje, gdy niszczę dokumenty po...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Zakupione wyposażenie, które stanowi koszt podatkowy, w całości wpisuję do KPiR na podstawie faktury, jednocześnie wpisuję do ewidencji wyposażenia. Co się dzieje, gdy niszczę dokumenty po 5-ciu latach od daty złożenia deklaracji rocznej razem z dokumentami potwierdzającymi zakup wyposażenia?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej, podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz