Notowania

prawo podatkowe
16.08.2009 00:00

Podstawa opodatkowania PCC od umowy sprzedaży

Pytanie: Jestem nierezydentem. Rozwazam kupno od mojej Mamy polowe Jej mieszkania. Wiem, ze moj podatek od kupna bedzie wynosil 2% 'podstawy opodatkowania'. Chce wiedziec, jak sie do mnie odnosi...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Jestem nierezydentem. Rozwazam kupno od mojej Mamy polowe Jej mieszkania. Wiem, ze moj podatek od kupna bedzie wynosil 2% 'podstawy opodatkowania'. Chce wiedziec, jak sie do mnie odnosi ustawa o opodatkowaniu czynnosci cywilno-prawnych. Pieniadze na oplate umowionej ceny przywioze w dewizach, ktore zadeklaruje - lacznie i ich przeznaczeniem - przy wjezdzie do Polski. Rozwazajac Ustawe o opodatkowaniu czynnosci cywilno-prawnych z dnia 9 wrzesnia 2000 r. (stan prawny na dzien 1 stycznia 2009 r.), czy stosuje sie do mnie art 6.1.1)b)? Mowi on, ze podstawe opodatkowania stanowi, przy umowie sprzedazy zawieranej przez nierezydentow, rownowartosc w zlotych kwoty zagranicznych srodkow platniczych, okreslonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zaplacenie ceny. Czyli pytanie mozna sformulowac - czy moja podstawe opodatkowania bedzie stanowila suma dewiz (przeliczonych na zlotowki), ktore zadeklaruje na granicy jako przeznaczonych na zaplacenie ceny? Ja uwazam, ze tak. Uwazam, ze artykul ma
zastosowanie w sytuacjach, gdzie kupujacy jest nierezydentem. Artykul mowi o nierezydentach w liczbie mnogiej. Ale wydaje mi sie, ze nie wymaga on by moja Mama (sprzedawca) tez byla nierezydentem. Mysle tak, bo - gdyby i Ona byla nierezydentem, to nie placilabym Jej w zlotowkach. Nie przywozilabym pieniedzy do Polski, i nie deklarowalabym dewiz na granicy. Sytuacja opisana w artykule by wiec nie zaistniala. Sytuacja opisana w artykule moze zaistniec tylko, gdy kupujacy, na ktorym spoczywa obowiazek zaplacenia podatku, istnieje tylko wtedy, gdy nierezydent kupuje od rezydenta. Umawiaja sie na cene w zlotowkach, nierezydent kupujacy przywozi gotowke w dewizach, i deklaruje je na granicy, lacznie z ich przeznaczeniem. Reasumujac, mimo ze artykul mowi o nierezydentach w liczbie mnogiej, zeby mial on zastosowanie, wystarczy, by kupujacy byl nierezydentem (jezeli przywiezie dewizy przeznaczone na zakup do Polski i je zadeklaruje)?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży zawieranej przez nierezydentów...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz