Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
02.05.2009 00:00

Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie

Pytanie: Nawiązując do mojego pytania z 18.04.2009 w sprawie sposobu ustalania wartości celnej sprowadzanego z USA samochodu osobowego, chciałbym uzyskać informację, czy art. 29 Rozporządzenia Rady...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Nawiązując do mojego pytania z 18.04.2009 w sprawie sposobu ustalania wartości celnej sprowadzanego z USA samochodu osobowego, chciałbym uzyskać informację, czy art. 29 Rozporządzenia Rady EWG nr 2913/92 z dnia 12.10.1992 r., stanowiący, że wartość celną ustanawia się w oparciu o wartość transakcyjną, dotyczy, oprócz cła, również akcyzy oraz podatku VAT pobieranych w tym przypadku przez Urząd Celny? Sprowadziłem z USA samochód osobowy, którego próżno byłoby jednak szukać w tabelach EuroTax ze względu na jego wiek (30 lat). Mimo znacznego wieku auta nie zdecydowałem się na zgłoszenie jego w UC jako pojazd zabytkowy. Auto nadaje się do kapitalnego remontu, co znacząco wpływa na jego wartość oraz oczywiście wpłynęło na cenę, jaką za nie zapłaciłem. Rozpowszechniony jest pogląd, że akcyzę oraz podatek VAT oblicza się od wartości celnej powiększonej wcześniej odpowiednio o cło oraz akcyzę, w przypadku VAT-u. Chciałbym jednak zweryfikować pogląd, że chodzi tu o tę samą wartość celną ustaloną w oparciu
o wartość transakcyjną auta, o której traktuje ww. art. 29 Rozporządzenia Rady EWG? Na jakiej podstawie Urząd Celny ma prawo naliczać opłaty w oparciu o wyceny EuroTax lub żądać wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę samochodowego w przypadku aut niesklasyfikowanych w EuroTax? Czy wartość celna, od której jest naliczane cło, akcyza i VAT w przypadku aut sprowadzanych spoza UE to jest w przypadku wszystkich trzech ww. opłat ta sama wartość celna obliczona w oparciu o wartość transakcyjną, o czym traktuje art. 29 Rozporządzenia Rady EWG nr 2913/92 z 12.10.1992 roku, czy też Urząd Celny może żądać (na jakiej podstawie?) wniesienia tych opłat od innej wartości (np. od wyceny biegłego rzeczoznawcy lub w przypadku aut nowszych od ich wyceny w tabelach EuroTax)?

Odpowiedź: Jak stanowi art. 29 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz