Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
04.11.2007 00:00

Podatek VAT od wygasłej umowy

Pytanie: Przedsiębiorcy zawarli umowę o wykonanie dokumentacji za wynagrodzeniem powiększonym o podatek VAT. Zamawiający przed ukończeniem dzieła odstąpił od umowy na podstawie art. 644 k.c. Wykonawca...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Przedsiębiorcy zawarli umowę o wykonanie dokumentacji za wynagrodzeniem powiększonym o podatek VAT. Zamawiający przed ukończeniem dzieła odstąpił od umowy na podstawie art. 644 k.c. Wykonawca wezwał zamawiającego do zapłaty umówionego wynagrodzenia (w tym za niewykonaną część), a gdy ten odmówił - oddał sprawę do sądu i wygrał. Wyrok obejmował całe wynagrodzenie zgodnie z umową powiększone o podatek VAT. Czy w opisanej sytuacji, w której z punktu widzenia prawa cywilnego umowa między przedsiębiorcami już nie istnieje, powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT przez wykonawcę? Jeśli tak, to w którym momencie: wezwania do zapłaty, wydania wyroku, czy otrzymania zapłaty?

Odpowiedź: Jak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz