Notowania

prawo podatkowe
07.07.2009 00:00

Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

Pytanie: W 1997 roku została podpisana umowa darowizny, która dotyczyła przekazania mi mieszkania własnościowego, spółdzielczego przez dziadków (rodziców mojej mamy), wtedy też zostałam członkiem tej...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: W 1997 roku została podpisana umowa darowizny, która dotyczyła przekazania mi mieszkania własnościowego, spółdzielczego przez dziadków (rodziców mojej mamy), wtedy też zostałam członkiem tej spółdzielni. Podatku od darowizny nie pobrano stosownie do art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 roku (Dz.U. nr 45 poz.207ze zm.). W czasie załatwiania pozwolenia na zameldowanie bardzo ciężko rozchorowałam się, moja choroba i rejonizacja w służbie zdrowia spowodowały, że do dnia dzisiejszego nie zameldowałam się w tym mieszkaniu. Nadal jestem chora i niezdolna do pracy. W czerwcu zmarła moja babcia, wcześniej dziadek, ja chciałabym teraz sprzedać to mieszkanie, aby mieć fundusze na bieżące życie i dalsze leczenie. Czy w przypadku sprzedaży mieszkania należy uiścić podatek i w jakiej wysokości? Jeżeli tak, to czy aktualne zameldowanie i zamieszkanie byłoby elementem zwalniającym od podatku i na jak długo należałoby zamieszkać w tym mieszkaniu?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie a) nieruchomości lub ich części oraz...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz