Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek od odszkodowania powypadkowego

0
Podziel się:

Przyznanie odszkodowania powoduje powstanie przychodu w kwocie postawionej do dyspozycji, nawet jeśli wniesiono odwołanie.

Przyznanie odszkodowania powoduje powstanie przychodu w kwocie postawionej do dyspozycji, nawet jeśli wniesiono odwołanie.

Pytanie

Czy odszkodowanie powypadkowe za samochód przyznane mi w wysokości, z którą się nie zgadzam, staje się moim przychodem z datą postawienia go do dyspozycji, czy dopiero po rozstrzygnięciu odwołania?

Odpowiedź

Obie ustawy o podatkach dochodowych analogicznie podchodzą do omawianej kwestii. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane. Oznacza to, że przyznanie odszkodowania powoduje powstanie przychodu w kwocie postawionej do dyspozycji, nawet jeśli wniesiono odwołanie. Odwołanie się od decyzji, w wyniku którego nastąpi zmiana wysokości odszkodowania spowoduje, iż przychody należało będzie odpowiednio skorygować.

Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, Wolters Kluwer Polska

prawo podatkowe
porady
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)