Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
05.03.2008 00:00

Opodatkowanie sprzedaży akcji

Pytanie: W 2007 roku otrzymałem od mamy akcje pracownicze w formie darowizny. Mama pracowała 35 lat w PKOBP i z tego tytułu otrzymała ww. akcje pracownicze. Darowiznę zgłosiłem do US. Następnie po...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: W 2007 roku otrzymałem od mamy akcje pracownicze w formie darowizny. Mama pracowała 35 lat w PKOBP i z tego tytułu otrzymała ww. akcje pracownicze. Darowiznę zgłosiłem do US. Następnie po tym, jak akcje stały się moją własnością, sprzedałem je. W jaki sposób mam w rozliczeniu rocznym wykazać zysk, który ma być poddany opodatkowaniu podatkiem 19%? Czy zysk będący podstawą opodatkowania to cała kwota, za którą sprzedałem akcje? Czyli sprzedałem 1 akcję za 53 zł i płacę podatek 19% od całej tej kwoty? Czy też może zysk będący podstawą opodatkowania, to kwota będąca różnicą pomiędzy wartością akcji w dniu darowizny a ceną sprzedaży akcji? Czyli w dniu darowizny akcja kosztowała 51 zł, a została sprzedana po 53 zł. Czy zyskiem będzie 2 zł, które muszę opodatkować? Czy też może liczy się to w inny sposób?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz