Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
13.04.2008 00:00

Ograniczona kwota darowizn

Pytanie: W roku 2006 sprzedając dom, sprzedałam też część wyposażenia, które nie zostało ujęte w akcie notarialnym (kwota około 60 tys. zł). Nowy właściciel zapłacił nam za to wyposażenie w trzech...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: W roku 2006 sprzedając dom, sprzedałam też część wyposażenia, które nie zostało ujęte w akcie notarialnym (kwota około 60 tys. zł). Nowy właściciel zapłacił nam za to wyposażenie w trzech ratach po około 20 tys., ostatnia rata w 2007 roku. Od początku mówimy o sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży na tę kwotę, natomiast nowi właściciele domu chcą, aby każde z nich (mąż i żona) podarowało dla każdego z nas kwotę, którą można podarować, tj. około 4.900 zł, czyli ja dostałabym kwotę około 9.800, zł i mój mąż taką samą, na pozostałą kwotę dopiero chcą, aby sporządzić umowę kupna-sprzedaży i dopiero od tej kwoty zapłacić 2 % i odsetki, bo uważamy, że ta umowa powinna być sporządzona z datą pierwszego wpływu na nasze konto. Chcę zaznaczyć, że od 2005 roku mieliśmy jeszcze inne darowizny zarówno w pierwszej, jak i w trzeciej grupie, stąd nasz niepokój. Czy jak zgodzimy się na takie darowizny od nich, nie ograniczymy sobie jakiegoś limitu i będziemy my musieli dokonać jakiejś opłaty od tych darowizn? Czy
umowa powinna być z datą pierwszego wpływu na konto?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz