Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
28.11.2007 00:00

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT dla tłumacza

Pytanie: Tłumacz przysięgły prowadzi działalność gospodarczą i uzyskuje przychody z dwóch źródeł: 1. z "rynku" tzn. za tłumaczenia dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych; 2. z tłumaczeń na...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Tłumacz przysięgły prowadzi działalność gospodarczą i uzyskuje przychody z dwóch źródeł: 1. z "rynku" tzn. za tłumaczenia dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych; 2. z tłumaczeń na zlecenia sądów, prokuratur, policji; ad. 1 - rozliczane jest w księdze przychodów i rozchodów; ad. 2 - tłumacz otrzymuje (zestawienie roczne) PIT 8 b z ww. sądów itp., tzn. że jest to działalność wykonywana osobiście, w tym umowy zlecenia. W rozliczeniu rocznym PIT tłumacz pomieszcza te dwie kwoty w różnych rubrykach: tj. 1. - przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i 2. - z tytułu działalności prowadzonej osobiście w tym umowy zlecenia (przykład: 30 tys. + 15 tys. = 45 tys.). Czy płatnikiem podatku VAT od towarów i usług zostaje się w omawianej sytuacji (tłumacz) po przekroczeniu stosownego limitu liczonego od: - tylko pozarolniczej działalności gospodarczej (z wyłączeniem tego dla sądów itp.); - sumy tych ww. kwot, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej i działalności wykonywanej osobiście w
tym umowy zlecenia?

Odpowiedź:
Jak stanowi art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz