Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
22.02.2006 00:00

Faktury z innych państw UE

Pytanie: Firma jest płatnikiem podatku VAT, prowadzi książkę przychodów i rozchodów. Nie ma nadanego numeru NIP europejskiego, choć w najbliższym czasie zamierza złożyć wniosek do US o nadanie takiego...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Firma jest płatnikiem podatku VAT, prowadzi książkę przychodów i rozchodów. Nie ma nadanego numeru NIP europejskiego, choć w najbliższym czasie zamierza złożyć wniosek do US o nadanie takiego numeru. Właściciel firmy odbywa w ostatnim czasie dość częste wizyty w Danii w celu nawiązania kontaktów handlowych. Ostatnia podróż samochodem osobowym, który jest wpisany do ewidencji środków trwałych, wiązała się z koniecznością dokonania remontu samochodu, tzn. właściciel firmy musiał zakupić w Danii nowe opony oraz zapłacić za ich wymianę w warsztacie naprawczym. Za usługę otrzymał fakturę duńską. Moje pytanie: czy w związku z tym, iż nie ma NIP-u europejskiego, a samochód jest wozem osobowym, całą wartość brutto w przeliczeniu na złote polskie wg średniego kursu NBP na dzień transakcji, można zaksięgować w książce przychodów i rozchodów oraz w ewidencji zakupów VAT w pozycji zakupy nie podlegające odliczeniu VAT? Proszę również określić, czy właściciel firmy podróżująć może kupować w Danii urządzenia
służące do świadczenia usług budowlanych - na razie w Polsce, a następnie księgować zakup w wartości brutto w książce przychodów oraz czy w momencie nadania przez US numeru europejskiego NIP będzie również mogł księgować zakup w wartości netto w książce i ewidencji zakupów VAT, jako zakupy podlegające odliczeniu?

Odpowiedź: Warunkiem zaliczenia do kosztów jest związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a przychodami.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26.07.1991 r....

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz