Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
26.07.2009 00:00

Darowizna pieniężna od brata

Pytanie: Otrzymałam przelewem środki pieniężne (przekraczające kwotę nieopodatkowaną) od brata na zakup mieszkania, które mój bank zaksięgował 3 lipca 2009. Brat posiada wspólny rachunek bankowy z...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Otrzymałam przelewem środki pieniężne (przekraczające kwotę nieopodatkowaną) od brata na zakup mieszkania, które mój bank zaksięgował 3 lipca 2009. Brat posiada wspólny rachunek bankowy z żoną. Nie mają rozdzielności majątkowej. Żona brata wyraziła na to zgodę w formie ustnej. W treści przelewu jako tytuł brat wpisał: przekaz środków. Zgodnie z oświadczeniem ustnym brata otrzymane środki, w całości, mam przyjąć jako darowiznę. Według stanu mojej wiedzy w terminie 1 miesiąca powinnam złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację SD- Z2, abym mogła skorzystać z darowizny wolnej od podatku bez limitu wartości. Czy taką deklarację powinien złożyć mój brat na połowę kwoty z majątku wspólnego (darowanej mu przez żonę) czy wystarczy tylko moja deklaracja?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz