Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
17.03.2008 00:00

Cienka kapitalizacja

Pytanie: Proszę o interpretację, czy w sytuacji opisanej poniżej występuje zjawisko tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Proszę o interpretację, czy w sytuacji opisanej poniżej występuje zjawisko tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka B (sp. z o.o.) udziela spółce S (sp. z o.o.) oprocentowanych pożyczek. Wartość zadłużenia spółki S przekracza 3-krotność jej kapitału zakładowego. W spółce B i w spółce S udziałowcami są te same osoby fizyczne, a struktura udziałów jest taka sama w obu spółkach, tzn. jeden udziałowiec posiada 60%, a drugi 40%. Czy przywołany przepis ma zastosowanie w sytuacji, gdy jednocześnie (łącznie) występuje zadłużenie spółki otrzymującej pożyczkę wobec: 1. udziałowców posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów, 2. wobec spółki udzielającej pożyczki? Sugeruje takie rozwiązanie ze względu na konstrukcję przepisu, który posługuje się w omawianym fragmencie spójnikiem "oraz". Czy w sytuacji opisanej powyżej występuje zjawisko tzw. cienkiej
kapitalizacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz